internetWEEK.cz menu TOPlist

Příliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcům

Příliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcům

Život může být starší než Země i Slunce. V lidské DNA je cosi jako biologický “signál” staré mimozemské civilizace. Matematický kód v lidské DNA nemůže být vysvětlen evolucí. To říkají dvě vědecké teorie...

Příliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcům

Kde jsou ty krásné časy, kdy lidé věřili, že lidstvo vzniklo božským stvořením a umístěním Adama a Evy do Ráje? Kde jsou krásné časy, kdy jsme si mysleli, že život vznikl sám od sebe zamícháním chemikálií v organické omáčce? Zdá se, že vše je složitější, delší a záhadnější.

 

V poslední době sami vědci začali výrazně fušovat do branže spisovatelů science-fiction. Dva biologové z USA přišli s hypotézou, že DNA může být daleko starší než planeta, kterou obýváme – až 10 miliard let! Jiní vědci, z Kazachstánu, prohlásili, že lidská DNA je tak matematicky přesná, že nemohla vzniknout bez cizí pomoci, musela ji stvořit cizí inteligence. Čili k myšlence fantastů, jako Erich von Däniken nebo Arthur C. Clarke, že člověka stvořil zásah mimozemšťanů, resp. přispěl k jeho vývoji od lidoopů, už je jen kousek. Podporu mohou cítit i zastánci kreacionismu, kteří předpokládají, že vesmír včetně člověka byl stvořen vyšší inteligencí, resp. Bohem. Ve vědecké oblasti máme k dispozici teorii, že molekuly RNA vznikly samovolnou syntézou v prebiotickém světě, nicméně existence nechráněných molekul je v prostředí rané Země téměř vyloučená. I kdyby vznikly, byly by rychle zničeny kosmickým zářením.

 

Život jako vývoj techniky

Genetici Richard Gordon z Gulf Specimen Marine Laboratory na Floridě a Rus Alexej Šarov (Sharov) z National Institute on Aging v Baltimore z nárůstu složitosti genetického kódu vypočetli, že tu život byl již před téměř deseti miliardami let. Tedy dávno před začátkem formování naší planety.

 

Gordon a Šarov vyšli z předpokladu, že živé systémy se musí řídit principem postupného vylepšování a růstu složitosti stejně jako firmy, pokud chtějí v „tržní konkurenci“ biologického světa uspět. Spočítali, že se genetická komplexita organismů zdvojnásobuje každých 376 milionů let. A vyšlo jim, že život musel vzniknout (analogie jako v případě zrození prvního čipu), před asi deseti miliardami let. Autoři uznávají, že jde spíše o "myšlenkové cvičení", ale současně dodávají, že jejich výpočty o správnosti těchto závěrů svědčí a že by měly být brány vážně.

 

Jejich teorie nás nutí zamyslet se nad tím, že život se na Zem opravdu kdysi jen „nastěhoval“. Nicméně právě to by ale bylo důkazem, že život má daleko větší schopnost přežít, než jsme kdy tušili.

 

Gordon a Šarov datují vznik života před vznik země...

 

Jejich teorie se setkává někdy s prudkým nesouhlasem zejména od příznivců různých náboženských konceptů, protože je v rozporu se svatými písmy všeho druhu.

 

Důsledky teorie prastaré DNA

Gordon a Šarov mohou mít pravdu, co se týče nadměrné délky existence DNA. Nahrává jim několik vědeckých předpokladů. Máme důkazy o tom, že bakteriální spory mohou být oživeny i po milionech let spánku. Naše Slunce se možná zformovalo ze zbytků nějaké staré hvězdy, takže život mohl být klidně uchováván v mezihvězdném prachu a v ledových mracích, které po staré hvězdě zbyly. Z tohoto pohledu může být Země pokračováním procesu, který začal před mnoha miliardami let na předchůdcích dnešních planet i Slunce. Oba vědci také říkají, že jejich teorie vysvětluje Fermiho paradox, který klade otázku, proč nemáme žádné kontakty s inteligentním životem ve vesmíru, když má být plný mimozemských civilizací. Ovšem, pokud se život vyvíjí 10 miliard let na úroveň pozemské komplexnosti, potom je možné, že jsme mezi prvními inteligentními civilizacemi v naší galaxii, možná vůbec první. A proto je logické, že žádné inteligentní signály z vesmíru nezachytíme.

 

Mimozemská DNA v lidském genomu

Podle dvou vědců z Kazachstánu může být lidská DNA stará i miliardy let. Zveřejnili nedávno teorii, že se v lidské DNA nachází něco, co pokládají za mimozemský “signál” pradávné mimozemské civilizace. Nazvali ho “biologický SETI” (z anglického Search for Extra-Terrestrial Intelligence - Hledání mimozemské inteligence) a tvrdí, že matematický kód v lidské DNA nemůže být vysvětlen evolucí. Kazachstánci se jmenují Vladimír I. Ščerbak (Státní univerzita Kazachstánu) a Maxim A. Makukov (Fesenkův Astrofyzikální institut). Biolog a fyzik společně vytvořili hypotézu, že inteligentní signál uložený v naší DNA by mohl být matematickou a sémantickou zprávou. Ve své výzkumu také tvrdí, že takto je možné zjistit mimozemšťany spíše než pomocí rádiových signálů.

 

"Když byl jednou zafixován, kód mohl zůstat beze změny během předlouhých časových období; jde vlastně o nejodolnější známou konstrukci," napsali badatelé do vědeckého časopisu Icarus. "Proto představuje výjimečně spolehlivý sklad inteligentní signatury…Když je genom vhodně přepsán, nový kód se signaturou zůstane zmražen v buňce a jejích potomcích, které mohou být transportovány vesmírem i časem."

 

Kazachstánci tvrdí, že lidská DNA je seřazena tak dokonale, že to odhaluje "souhru aritmetických a ideografických vzorců symbolického jazyka". Výzkum vedl vědce k závěru, že člověk byl "vynalezen" mimo tuto sluneční soustavu již před několika miliardami let. Tato teze podporuje hypotézu, že život na Zemi je výsledkem mezihvězdných životních forem, přenášených meteory a kometami. Lidský druh by z toho pohledu mohl být pouze transportérem „komunikace“ mimozemšťanů.

 

Zdroje:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=6862
http://news.discovery.com/space/alien-life-exoplanets/could-an-alien-message-be-embedded-in-our-genetic-code-130401.htm
http://www.technologyreview.com/view/513781/moores-law-and-the-origin-of-life/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

život   Víra   Věda   DNA  


Kategorie DNA

Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.


Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.


DNA nese utajený kód! DNA nese utajený kód!
Vědci nalezli druhý kód života. Skrytý kód obsahuje instrukce pro kontrolu genů. Objev tak může přinést nové možnosti při diagnostice a léčení nemocí.


Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána!Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána!
Vědci získali 400 000 let starou DNA z kosti nalezené ve španělské jeskyni. Výsledky překvapily.


Počátky moderního člověka se posunujíPočátky moderního člověka se posunují
Američan má DNA, která je mnohem starší, než vědci předpokládali. Překvapivý objev přepisuje historii moderního člověka. Záhady kolem lidské DNA pokračují.


Fascinující možnosti DNAFascinující možnosti DNA
Kosti z jednoho prstu a zubu odkrývají nečekané souvislosti. Pračlověk žijící v jeskyni na Sibiři měl předky, kteří se mísili s australskými domorodci. Denisované a aboriginci jsou příbuzní.


Tutanchamon: Faraon z KavkazuTutanchamon: Faraon z Kavkazu
Testy DNA zjistily, že mužští předkové slavného faraóna Tutanchamona přišli od Černého moře. Jeden z potomků tohoto vládce žije na Moravě. Otazníky nad původem vládců Egypta však zůstávají.


Epochální objev: Záhadná lidská DNA nalezena!Epochální objev: Záhadná lidská DNA nalezena!
„Cizí“ DNA - starou asi dva miliony let - objevil v Africe dr. Joshua Akey. Možná se mu podařilo najít důkaz genetického zásahu do DNA našich dávných předků.


Mimozemský původ lidské DNA?Mimozemský původ lidské DNA?
Skupina výzkumníků pracujících na Projektu lidského genomu údajně učinila ohromující objev: tzv. nekódující sekvence lidské DNA jsou genetickým kódem mimozemských životních forem. Zapátrali jsme po původu této informace.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí