internetWEEK.cz menu TOPlist

Ohrožuje nás kolaps biosféry

Ohrožuje nás kolaps biosféry

Tým uznávaných světových vědců, včetně nositele Nobelovy ceny nebo odborníka NASA, opět varoval, že hrozí bezprostřední kolaps biosféry na Zemi.

 

Ohrožuje nás kolaps biosféry

Ředitel Stockholmského ekologického institutu Johan Rockström konzultoval s týmem 28 významných vědců specializovaných na ekologii stav pozemské biosféry. Tým tvořili například nositel Nobelovy ceny Paul Crutzen nebo klimatolog NASA James Hansen.

 

Vědci identifikovali devět eko-systémů, které jsou potřebné pro přežití lidského druhu. Dále spočítali, jak daleko jsme se k nim posunuli, a odhadli, jak ještě daleko může lidstvo jít, aniž by ohrozilo svou vlastní existenci. Po překročení těchto limitů lidé riskují, že způsobí” nevratné, prudké ekologické změny”, které promění Zemi na nehostinné místo.

 

Vědci zopakovali prohlášení planetární ekologické pohotovosti, které bylo zveřejněno již přede dvěma roky. Od té doby ubylo prostoru pro člověka a zvýšilo se vymírání druhů. Také zdrojů vody a potravin je stále méně, prohlubují se nerovnosti mezi lidmi a bezpráví.

 

Za posledních deset tisíc let byla příroda vůči lidstvu laskavá. Během holocénu se počet lidí na planetě zvýšil z jednoho miliónu na 7 miliard, protože podmínky byly ze všech hledisek pro rozvoj příznivé. Nyní se však lidstvo nachází v nové éře, tzv. antropocénu. Lidi si přisvojili právo kontrolovat Zemi, ale zapomněli na nutnost podporovat ekosystémy nutné pro vlastní existenci.

 

Problémy narůstají

V posledních desetiletích je víc než patrné, že čelíme velkému náporu ekologických a sociálních problémů s pojených s neustálým růstem populace, nadměrnou spotřebou zdrojů a škodlivými technologiemi. Vědci upozornili, že lidské představy o nekonečném ekonomickém růstu jsou iluzorní a vyzvali k zásadní akci, která by zabránila kolapsu civilizace.

 

Lidstvo podle Rockströma již překročilo tři z devíti planetárních limitů: ztrátu biodiverzity, změnu klimatu a narušený cyklus dusíku. Přibližujeme se k překročení dalších tří limit: využívání čerstvé vody, využívání půdy a okyselování oceánů.

 

Planetární limity

1. Kyselé oceány


Více oxidu uhličitého v atmosféře znamená, že ho více absorbují oceány a moře, čímž vzniká kyselina uhličitá – což má neblahé důsledky pro živočichy vybavené skořápkou.


 

2. Úbytek ozónu


Největší nebezpečí pominulo se zákazem nejhorších chemikálií, ale přesto nebylo ještě zcela odstraněno.


 

3. Čerstvá voda


Čtvrtina všech světových říčních systémů už nedosahuje k moři nebo oceánu přinejmenším část roku. Dochází k vysychání pobřeží a krajiny.


 

4. Biodiverzita


Jednotlivé druhy společně formují ekosystémy, které poskytují řadu životních “ekosystémových služeb”. Biodiverzita v důsledku různých lidských činností neustále klesá.


 

5. Cykly dusíku a fosforu


Produkujeme asi 121 milionů tun dusíku ročně, mnohem více než příroda dokáže vstřebat.


 

6. Využití půdy


Polovina světových deštných pralesů již zmizela, a obrovské zelené plochy, kde kdysi vládla příroda, jsou nyní oplocené pro dobytek.


 

7. Klimatické změny


Každý stupeň oteplení způsobený přímo oxidem uhličitým je posílen procesy zpětné vazby, které mohou teplotu ještě mnohem zvýšit.


 

8. Produkce aerosolů


Na Zemi se nyní nachází více než dvojnásobné množství aerosolů, než tomu bylo před začátkem industrializace. Aerosoly jsou jedním z nejnepříjemnějších znečišťovatelů ovzduší a jejich velké množství v atmosféře může způsobit ochlazení planety a nástup doby ledové.


 

9. Chemické znečištění


Momentálně lidé produkují více než 100 000 různých chemických sloučenin.



 

Zdroje:
http://utopia.sk/liferay/article/-/journal_content/56_INSTANCE_b8AZ/16892/534650
New Scientist http://www.newscientist.com/special/ocean-to-ozone-earths-nine-life-support-systems

Foto: New Scientist

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Ekologie   Věda   Země   Klimatické změny  


Kategorie Ekologie


Jsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řasJsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řas
Celá desetiletí vědci pracují na ekologické alternativě fosilních paliv z řas. Ty umí zpracovat oxid uhličitý podobně, jako naše tělo cukr. Nyní se podařilo zdvojnásobit produkci tuků řasami na 40% přijatého CO2.



Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.



Očekávané technické novinky v automobilovém průmysluOčekávané technické novinky v automobilovém průmyslu
Automobilismus čelí byrokratické revoluci. Na spalovací motory se chystají další a další zákazy a regulace. Ačkoliv plnohodnotná ekologická náhrada není. Jak lze současná auta a paliva vylepšovat?



FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?
Množivý (Fast Breeder Reactor) reaktor dokáže využít odpad ze současných reaktorů, připravit jim palivo, zpracovat Plutonium z jaderných zbraní a zejména využít Thorium, jehož zásoby máme na tisíce let. A v Rusku již jeden jede na 100%...



Pomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing WatchPomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing Watch
Leonardo DiCaprio a Google představili technologii, která umožňuje komukoliv na Zemi odhalovat nezákonný rybolov z vesmíru. Ten je odhadován na 35% celkového mořského výlovu. Díky tomu jsou ryby jako tuňáci a mečouni na desetině původních stavů...



Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?
Jaké písmo používáte při tisku a přemýšleli jste někdy nad tím, zda jeho změnou nelze ušetřit peníze?



WHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročněWHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročně
Světová zdravotnická organizace vydala tiskovou zprávu, podle které zemře každoročně na rakovinu plic, způsobenou znečištěním ovzduší, 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí