internetWEEK.cz menu TOPlist

Ötzi: Co víme o Ledovém muži

Ötzi: Co víme o Ledovém muži

Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.

Ötzi: Co víme o Ledovém muži

Když se našel „Ötzi“ – mumie, která se zachovala pod ledovcem v Alpách 5300 let, byl jsem pěkně zvědavý. Už tehdy se toho vědělo hodně. Spekulovalo se, jak to vlastně bylo s jeho smrtí, byl úkladně zavražděn svými pronásledovateli nebo rituálně obětován? Kdo vlastně byl a proč se potuloval ve výšce, kam normálně lezou jen horolezci a zdatní turisté?

 

Dnes je Ötzi slavný, na internetu má miliony odkazů; výzkumníci o něm zjistili prakticky vše, co se dalo. Jeho jméno je asi to jediné, co se už nedovíme – a tak se mu říká mimo jiné Ledový muž, Člověk tyrolský, Zmrzlý Fritz nebo Similaunský člověk.

 

Nabízíme aktuální přehled o tom, co vše o něm vědci zjistili od roku 1991, kdy tělo bylo nalezeno ve výšce 3210 metrů nad mořem.

 

ozi wikipedia

Ötzi: co o něm víme

 • Profese: Pastevec. Kostra napověděla, že Ötzi byl zvyklý na dlouhé pochody v horách, což není typické pro Evropany žijící v té době. Ötzi a jeho předkové se živili chovem domácích zvířat. Někteří badatelé navrhovali, že byl šaman. Vlasy obsahovaly měď a arzén, což napovídá, že se vyskytoval v místě, kde lidé tavili měď.
 • Míra a váha: 165 centimetrů, asi 50 kg.
 • Věk: Mezi 35 až 45.
 • Vzhled: Hnědé oči zapadlé v očních důlcích, plnovous, svraštělá kůže a propadlé tváře. Vypadal unaveně a byl nemytý.
 • Společenské postavení: Možná patřil k lepší vrstvě své doby, protože měl u sebe vzácnou měděnou sekeru.
 • Etnikum: Vědci přečetli celý Ötziho genom. Byl příslušníkem genetické linie, jež zřejmě vymřela. Nepatřil k nordické rase. Ötziho genom patří do haploskupiny G, lidé s G-L 91 žijí dnes většinou na jižní Korsice; má zvláštní haploskupinu mitochondriální DNA K1 jen pro sebe! Jeho předkové v otcovské linii přišli do Evropy přes Alpy a pocházeli ze Středního Východu. Jeho předkové se mnohem více mísili s neandertálci než moderní Evropané. V říjnu 2013 byla zveřejněna informace, že v Tyrolsku bylo nalezeno 19 mužů s Ötzim geneticky příbuzných. Tito muži byli nalezeni mezi 3700 dárci krve z Tyrolska, oni a Ledový muž měli společného předka, který žil asi před 10 000 lety. Žijí spokojeně v Rakousku.
 • Výzbroj: Luk z tisu, dlouhý 182 cm a 14 šípů v toulci. Pazourkový nůž. Měděná sekyrka s tisovým topůrkem.
 • Oblečení: Jeho oblek byl dobře vymyšlený i vyrobený. Čepice z medvědiny měla řemínek pod bradu. Na sobě měl dlouhý kabát z kozí kůže (špinavý a zablešený). Přes něj nosil speciální ochranný plášť z rákosí. Úzké oddělené nohavice držel opasek z teletiny. Měl také bederní roušku. Kožešiny byly sešity šlachami. Boty měly tuhou podrážku z medvěda a vrchní část z jelena, byly vodotěsné a ušité široké, aby se v nich dobře chodilo po sněhu. Vnitřní část bot byla vyztužena lýkem a jako izolace bylo použito seno. U pasu měl kožený váček, který obsahoval kostěnou „jehlu“, plodnici z houby zvané troudnatec kopytovitý (antibiotické účinky) a tři pazourky – křesadlo.
 • Čas smrti: Jaro nebo začátek léta.
 • Příčina úmrtí: Pravděpodobně vykrvácení. Byl střelen šípem do zad, možná zemřel po úderech do hlavy. Dnes se nedá přesně zjistit, zda proražení lebky nezpůsobil ledovec a zda šíp přesekl tepnu, což by způsobilo vnitřní krvácení.
 • Stopy cizí lidské krve na jeho ruce, noži a šípech naznačují, že před smrtí napadl několik lidí. Asi den před smrtí utrpěl zlomeninu záprstní kosti a měl poraněný hřbet ruky.
 • Zdraví: Vědci našli několik desítek problémů. Ztenčení nehtů je známkou prodělaných vážných chorob. Silné stresy prožíval před smrtí. Mitochondriální DNA napovídá, že měl problémy s plodností. Měl problémy se zažíváním; ve střevech měl parazitické červy, kteří způsobují bolesti břicha a krvavé a prakticky setrvalé průjmy. Kromě toho trpěl paradentózou a měl zkažené zuby. Plíce měl zanesené kouřem z ohniště.
 • Strava Před smrtí Ötzi jedl sušené maso z divoké kozy/kamzíka a bylinkový chléb. Poslední měsíce před smrtí jedl pšenici, ječmen, trnky, semínka horských plodin, lnu, máku a ovoce.
 • Místo pobytu: Jižní Itálie. Poměr izotopů stroncia v zubech a kostech svědčí o tom, že se pravděpodobně narodil v oblasti vesnice Feldthurns nedaleko Bolzana. Ale později žil o 50 kilometrů severněji v alpských údolích. Tuto teorii kromě výsledků měření izotopů potvrzuje i písek z mlýnských kamenů. I nalezená pylová zrna habrovce habrolistého, který roste jen jižně od nejvyššího hřebene Alp, podporují domněnku o jeho severoitalském původu.
 • Tetování Nalezeno 57 značek na těle, na zápěstí, kotnících, kolenou i zádech. Krátké, paralelní, vertikální linie podél páteře v bederní části. Křížky, řezné rány, do kterých bylo vetřeno dřevěné uhlí. Tetování bylo v místech, která ho zřejmě bolela v důsledku degenerace kostí nebo, kde utrpěl zranění.

Ötzi, muž, který měl tvrdý život, umřel v boji za podivných okolností, snad pronásledován nepřáteli nebo vlastními příbuznými, je dnes „nejstarší světová celebrita“. Příští mumie z tajících Alp by mohla být pro zajímavost ženská.

 

Ötzi a další zajímavosti v magazínu internetWEEK.cz:

Tajemná mumie ve sněhu - Ötzi >>>
Americký Ötzi: Starý indián z Polynésie >>>
Kdo žil v Čechách v době bronzové? >>>

Úvodní foto: Südtiroler Archäologiemuseum Autor: Ochsenreiter
Foto Ötzi mumie: Wikipedia
Zdroje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Oetzi
http://news.nationalgeographic.com/news/2013 /10/131016-otzi-ice-man-mummy-five-facts/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Historie   Ötzi   Zajímavosti   DNA  


Kategorie Zajímavosti

Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017
Buďte s námi na sociálních sítích a hrajte každý měsíc o plnou nádrž. Pravidla jsou jednoduchá. Registrace zabere pár vteřin. Žádné losování. Opravdová soutěž!


Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.


Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.


Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?


Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com


13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.


Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí