internetWEEK.cz menu TOPlist

Úder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazuje

Úder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazuje

Vědci a Al Gorové nás dlouhodobě masírují poplašnými zprávami, jak se svět otepluje a že je nutné ho zachránit, jenomže tyto informace pocházejí z doby za posledních 150 let. Země se už 2000 let mírně ochlazuje.

 

Úder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazuje

V dobách říše římské, ale také ve středověku byla období, kdy bylo klima teplejší než dnes. Vysvětluje to, proč se bojovní Římané cpali do studené Británie a proč se Dánové svého času stěhovali na Island či do Grónska. Tým kolem profesora Jana Espera z univerzity v Mohuči studoval vzorky letokruhů stromů z Finska, které pocházely až z roku 138 př. n. l. Poprvé vznikla přesná rekonstrukce klimatu na určitém území, z níž vyplývá, že během posledních dvou tisíciletí poklesla průměrná teplota o 0,3 stupně každých tisíc let. Příčinou je hlavně narůstající vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. "Zjistili jsme, že předchozí odhady historických teplot v éře Říma a ve středověku byly příliš nízké,“ uvedl prof. Esper. Zpráva výzkumu jeho týmu vyšla v časopise Nature Climate Change. O teplejším klimatu ostatně svědčí i zprávy o pěstování pomerančů v Británii.

 

Borovice z finských jezer

Díky fosilizovaným zbytkům borovic ze 14 finských jezer získali vědci vzorky, které umožnily velmi podrobně rekonstruovat vývoj teplot. Vývoj teplot nicméně není přímočarý: kromě teplejších období byly i mnohem chladnější úseky, jedním z nich byla například tzv. středověká malá doba ledová. Vědci varující před globálním oteplením tedy podceňují dlouhodobé trendy. A ačkoli se nemusí zdát dlouhodobé ochlazení o 0,6 stupně Celsia tak výrazné, současné tzv. globální oteplení představuje výkyv o jeden stupeň od linie dlouhodobého trendu, který již nastal v minulosti vícekrát.

 

Esperův výzkum silně otřásá obecně přijímanou, byť kritizovanou, teorií globálního oteplování. Protože ve hře jsou miliardy dolarů a prestiž mnoha politiků, vlád i vědeckých týmů, bude souboj těchto dvou trendů opravdu zajímavé sledovat. Nicméně poslední výzkum nás přesvědčuje, že konspirátoři měli tentokrát pravdu, teorie globálního oteplování smrdí.

 

Oteplování v datech

Co se děje v poslední době? Podle vědců z NASA byl rok 2011 devátým nejteplejším za posledních 131 let. Oproti druhému nejteplejšímu roku (2010) se průměrná teplota na Zemi zvýšila o 0,12 stupňů Celsia. Podle studie má narůstající teplotu na svědomí zvyšující se koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, které vstřebávají infračervené záření vycházející ze Země a zabraňují, aby uniklo do vesmíru.

 

Objem exhalací roste

V roce 2011 oznámila Kanada jako první země na světě, že odstoupí od Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Své rozhodnutí země zdůvodnila tím, že opatření "nefunguje". Podobná tvrzení potvrzují i konkrétní čísla, podle nichž objem exhalací za poslední léta nejen, že neklesl, ale naopak vzrostl. Kjótský protokol zavázal 35 vyspělých zemí snížit do roku 2012 exhalace skleníkových plynů o pět procent pod úroveň roku 1990. Protokol ale nikdy nepodepsaly Spojené státy a dokument se nevztahoval ani na velké rozvíjející se ekonomiky, jakými jsou kupříkladu Čína a Indie.

 

Zdroje:
http://www.nature.com/nclimate/journal/vaop/ncurrent/full/nclimate1589.html
http://www.novinky.cz/veda-skoly/272921-klima-se-za-poslednich-2000-let-soustavne-ochlazuje-dokazuji-vedci.html
http://www.theatheistconservative.com/tag/dr-jan-esper/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Země   Klimatické změny   Globální oteplování   Ekologie  


Kategorie Globální oteplování


Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Dokud je čas: Co nám ještě EU zatrhneDokud je čas: Co nám ještě EU zatrhne
V boji proti CO2 nezná EU bratra. Víte, co si musíte užít, než Vám to úředníci z Bruselu zatrhnou?



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.



Účet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarůÚčet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarů
Rychle tající Arktida bude mít velké ekonomické dopady. Řetězová reakce událostí způsobená oteplováním severu postihne celou světovou ekonomiku.



Vědci žasnou: globální oteplování se zastaviloVědci žasnou: globální oteplování se zastavilo
Britští klimatologové nezaznamenali významný nárůst globálních teplot od roku 1997. Ledovce v Arktidě však rychle tají. Co se děje? Skončilo globální oteplování, nebo si jen dalo přestávku?



Velké konspirační teorie – Globální oteplováníVelké konspirační teorie – Globální oteplování
Klimatické změny jsou spojeny s mnoha nejasnostmi. Jedná se o příliš složitý fenomén ze sféry teorie chaosu. Politické tlaky budí podezření a vyvolávají otázky. Co se za nimi ve skutečnosti skrývá?



Zemi čeká další doba ledováZemi čeká další doba ledová
Lidstvo žije v domnění, že na Zemi probíhá globální oteplování. Podle některých vědců se však máme bát spíše opačného problému - další doby ledové.



Po oteplování možná nastane doba ledováPo oteplování možná nastane doba ledová
Všeobecně panuje přesvědčení, že v budoucnosti nás čeká oteplování klimatu. Přinejmenším stejně pravděpodobný však je příchod nové doby ledové. Někteří vědci soudí, že jde o hrozbu velmi aktuální.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí