internetWEEK.cz menu TOPlist

Když se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slova

Když se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slova

Ekvádor po několika letech ruší iniciativu Yasuní-ITT a začíná s těžbou ropy na okraji národního parku a jednoho z nejkrásnějších pralesů na světě. Velký podíl viny na tom nese celá planeta.

 

Když se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slova

Říká se, že slovo je mocné. Možná ano, ale rozhodně nemůže ovlivnit složení zemské atmosféry, alespoň ne přímo. Ale ony to nejsou jen slova. Boj proti globálním změnám klimatu je neutuchající přestřelkou mezi odborníky a politiky. A je to také především obrovský byznys, ve kterém se točí miliardy dolarů. Na klimatické změny můžete mít názor různý. Jediné co dnes víme jistě je, že se na nich člověk skutečně podílí a to někde mezi 0 a 100%. Vše ostatní je pouhý hluk národních a korporátních zájmů, podnikavců, několika ekologických fanatiků a jednoho narcistního politika.

 

Na druhou stranu zde máme přírodu, ohrožené druhy a „plíce světa“. Pralesy jsou páteřní sítí velké továrny na kyslík, bez něhož se neobejdeme. Jako páni tvorstva bychom si měli uvědomovat svou morální úlohu a odpovědnost za osud této planety.

 

Podobné argumenty dal na stůl v roce 2007 ekvádorský prezident Rafael Correa. Na území jeho státu se nachází velký národní park Yasuní, ve kterém žije i řada ohrožených druhů. Pro Ekvádor je to ovšem spíše zátěž. Pod vzácným pralesem se totiž nachází stovky milionů barelů ropy. Když už má Yasuní fungovat tak trochu jako plíce světa a současně co by přírodní dědictví, řekli si v Ekvádoru, že by bylo férové se také podělit o „náklady“. Nikoliv za údržbu či ochranu pralesa ale za promarněné příležitosti.

 

Vznikla proto iniciativa Yasuní-ITT, do které měl zbytek světa nalít peníze, které by Ekvádoru kompenzovaly možné zisky z těžby ropy. Stát na to šel poměrně skromně a požadoval jen polovinu možných zisků. Přesto však šlo o úctyhodných 3,6 miliardy dolarů. Do dnešních dní ovšem od bohatých států i jednotlivých dárců (mezi kterými byly i slavné osobnosti) dorazilo jen 13,3 milionů dolarů. Fond se tak zaplnil jen z 0,37% a Correovi došla trpělivost.

 

 

Ekvádor k nelibosti místních obyvatel i zahraničních vlád a organizací chystá zahájení těžby na okraji parku Yasuní. Podle vlády by těžba měla postihnout jen 0,01% z celkové rozlohy 982 tisíc hektarů parku. Je ovšem otázkou, jaké budou nepřímé důsledky. Pokud totiž skrze chráněnou oblast vedete dálnici, nezničte jen rozlohu rovnající se ploše cesty, ale ovlivníte i velmi vzdálené území (minimálně rušením zvěře).

 

Ekvádorská vláda chce do roku 2017 v oblasti těžit 170 tisíc barelů ropy denně. Velké plány zřejmě nezhatí ani silná kritika ze všech stran. Tu Rafael Correa přes média a sociální sítě ironicky odráží. Mimo jiné prohlásil: Kolik pralesů je v Německu? Kolik indiánů tam žije bez kontaktu s civilizací? S plnými žaludky se snadno rozvojovým zemím, kde stále přetrvává bída, říká: nekácejte, netěžte, umírejte hlady,…

 

Zdroje:
http://www.europapress.es/latam/ecuador/noticia-ecuador-ecuador-explotara-yacimiento-petrolero-amazonia-falta-apoyo-internacional-salvaguardar-reserva-20130816091416.html
http://brotanek.blog.ihned.cz/c1-60482070-yasuni-zacatek-tezby-v-jednom-z-nejzachovalejsich-pralesu-na-svete
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Ekvádor   Klimatické změny   Prales  


Kategorie Prales


Temný pralesTemný prales
V nitru Afriky, ale i jinde, se dodnes může skrývat a přežívat nějaký neznámý a přitom dosti velký živočišný druh. Vydejte se tam s námi.


Kategorie Klimatické změny


Dokud je čas: Co nám ještě EU zatrhneDokud je čas: Co nám ještě EU zatrhne
V boji proti CO2 nezná EU bratra. Víte, co si musíte užít, než Vám to úředníci z Bruselu zatrhnou?



Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.



Úder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazujeÚder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazuje
Vědci a Al Gorové nás dlouhodobě masírují poplašnými zprávami, jak se svět otepluje a že je nutné ho zachránit, jenomže tyto informace pocházejí z doby za posledních 150 let. Země se už 2000 let mírně ochlazuje.



Ohrožuje nás kolaps biosféryOhrožuje nás kolaps biosféry
Tým uznávaných světových vědců, včetně nositele Nobelovy ceny nebo odborníka NASA, opět varoval, že hrozí bezprostřední kolaps biosféry na Zemi.



Klimatické zmeny: teplota pravdepodobne stúpne až o 2°CKlimatické zmeny: teplota pravdepodobne stúpne až o 2°C
Klimatické zmeny sú možno najväčším problémom, pred ktorým ľudstvo celosvetovo stojí.



Ropné společnosti platí popírače klimatických změnRopné společnosti platí popírače klimatických změn
Zpráva předkládá důkazy, že nechvalně proslulá společnost Koch Industries věnovala klima-skeptickým skupinám 73 miliónů dolarů k šíření nepřesných a zavádějících informací.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí