internetWEEK.cz menu TOPlist

DNA nese utajený kód!

DNA nese utajený kód!

Vědci nalezli druhý kód života. Skrytý kód obsahuje instrukce pro kontrolu genů. Objev tak může přinést nové možnosti při diagnostice a léčení nemocí.

DNA nese utajený kód!

„Božský kód“ DNA nás stále překvapuje. Nedávno se znovu potvrdila její mysteriózní povaha. Tým z Washingtonské univerzity, vedený Johnem Stamatoyannopoulosem, přišel s převratným objevem – zjistil, že vědci zatím znali z lidského genomu vlastně jen polovinu obrazu. Genom totiž tvoří zápis genetického kódu ve dvou oddělených jazycích, které se překrývají. Druhý jazyk obsahuje instrukce pro kontrolu genů.

 

Informace o novém objevu se zatím šíří hlavně odborným tiskem a je glosována slovy jako „neuvěřitelný objev“, „šokovaní“, „ohromení“ vědci. "Nový objev ukazuje, že DNA je neuvěřitelně silný nástroj na uložení informací, který příroda plně využívá nečekanými způsoby,“ řekl dr. Stamatoyannopoulos. Objev odhalil, že genetický kód zapisuje simultánně dva druhy informací. Nemoci tudíž mohou mít původ v narušení produkce nějakého proteinu nebo v kontrole genů či v kombinaci obojího. Proto se může stát, že léčení stejného onemocnění může mít u každého jiný průběh. Někomu pomůže, u jiného selže.

 

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA, je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných. Genetický kód využívá 64 kodonů (jeden kodon je tvořen třemi nukleotidy). A teprve nyní se podařilo rozlišit další formu kódování. Základní jednotka nově odhaleného genetického zápisu dostala název „duon“. Vědci věří, že se jim podaří odhalit technologii léčení založené na přesné diagnostice a následného zásahu šitého každému pacientovi na míru.

 

Výzkum DNA: věda dělá obrovské pokroky

Bez nadsázky lze tvrdit, že koho nezajímá výzkum DNA, připravuje se o pochopení vlastní budoucnosti. Jestli bude nějaký vědní obor ve 21. století vzkvétat, tak je to právě genetika…

 

Rychlost čtení genů se stále zvyšuje, zatímco ceny naopak klesají. Co dříve trvalo několik let, to lze zvládnout za několik týdnů. Jako například přečtení kompletního genomu člověka.

 

Situace je dokonce taková, že vědci chtějí (rozumějte umí) vytvořit umělou lidskou DNA. Zde narážejí na etické otázky. Zda přínos převyšuje riziko zneužití.

 

Vědci umí rekonstruovat DNA vyhynulých zvířat. Ale také mapovat migraci pravěkých lidí po naší planetě. Zejména v této oblasti jsme zjistili, že řada věcí je jinak, než nás ve škole učili:

 

Vědci získali 400 000 let starou DNA z kosti nalezené ve španělské jeskyni. Výsledky překvapily. | Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána! >>>

 

Kosti z jednoho prstu a zubu odkrývají nečekané souvislosti. Pračlověk žijící v jeskyni na Sibiři měl předky, kteří se mísili s australskými domorodci. Denisované a aboriginci jsou příbuzní. | Fascinující možnosti DNA >>>

 

Oba americké kontinenty byly osídleny ve třech migračních vlnách ze Sibiře spíše než jedinou migrací, říkají vědci, kteří prostudovali celé genomy původních obyvatel z Kanady a Jižní Ameriky. | DNA: První Američané přicházeli ve vlnách >>>

 

Testy DNA zjistily, že mužští předkové slavného faraóna Tutanchamona přišli od Černého moře. Jeden z potomků tohoto vládce žije na Moravě. Otazníky nad původem vládců Egypta však zůstávají. | Tutanchamon: Faraon z Kavkazu >>>

 

Zdroje:
http://www.national-geographic.cz/clanky/geneticti-carodejove-ctou-dna-stale-rychleji-jak-to-delaji-a-co-z-toho-bude-mit-obycejny-clovek.html
http://www.euro.cz/light/pokrok-nebo-riziko-americti-vedci-chteji-umele-vytvorit-lidskou-dna-1290771
http://www.natureworldnews.com/articles/5290/20131213/dna-secret-code-gene-control-researchers.htm
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/aspidoscelis/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

DNA   Záhady  


Kategorie DNA

Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.


Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.


Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána!Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána!
Vědci získali 400 000 let starou DNA z kosti nalezené ve španělské jeskyni. Výsledky překvapily.


Příliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcůmPříliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcům
Život může být starší než Země i Slunce. V lidské DNA je cosi jako biologický “signál” staré mimozemské civilizace. Matematický kód v lidské DNA nemůže být vysvětlen evolucí. To říkají dvě vědecké teorie...


Počátky moderního člověka se posunujíPočátky moderního člověka se posunují
Američan má DNA, která je mnohem starší, než vědci předpokládali. Překvapivý objev přepisuje historii moderního člověka. Záhady kolem lidské DNA pokračují.


Fascinující možnosti DNAFascinující možnosti DNA
Kosti z jednoho prstu a zubu odkrývají nečekané souvislosti. Pračlověk žijící v jeskyni na Sibiři měl předky, kteří se mísili s australskými domorodci. Denisované a aboriginci jsou příbuzní.


Tutanchamon: Faraon z KavkazuTutanchamon: Faraon z Kavkazu
Testy DNA zjistily, že mužští předkové slavného faraóna Tutanchamona přišli od Černého moře. Jeden z potomků tohoto vládce žije na Moravě. Otazníky nad původem vládců Egypta však zůstávají.


Epochální objev: Záhadná lidská DNA nalezena!Epochální objev: Záhadná lidská DNA nalezena!
„Cizí“ DNA - starou asi dva miliony let - objevil v Africe dr. Joshua Akey. Možná se mu podařilo najít důkaz genetického zásahu do DNA našich dávných předků.


Mimozemský původ lidské DNA?Mimozemský původ lidské DNA?
Skupina výzkumníků pracujících na Projektu lidského genomu údajně učinila ohromující objev: tzv. nekódující sekvence lidské DNA jsou genetickým kódem mimozemských životních forem. Zapátrali jsme po původu této informace.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí