internetWEEK.cz menu TOPlist

Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby

Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby

Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.

Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby

Odborníci se dosud domnívali, že způsob zpracování železa, kterým byly Ulfberthy vyráběny, byl objeven až o tisíc let později, v 18. století v Anglii při výrobě břitvy. Mečů tohoto typu bylo zatím nalezeno asi 170. Ocel vznikla tak, že kovář musel zahřát železnou rudu na 1600 stupňů Celsia, aby roztála, a kováním kov zbavit strusky, do železa se kvůli zpevnění přidával uhlík. Ale v Evropě taková technologie v raném středověku ještě neexistovala. Přesto ji Vikingové objevili a v 11. století bylo utajované umění zapomenuto.

 

Starý vikingský meč téměř žádné nečistoty neobsahuje a má v sobě třikrát vyšší obsah uhlíku než jiné druhy kovů z té doby. Je vyroben z kovu, kterému se říká „kelímková ocel“.

 

Někteří současní řemeslníci se pokusili Ulfberht vyrobit středověkou technologií. Jedním z nich je Richard Furrer z Wisconsinu. „Udělat takový meč, je nesmírně složité, ale umím to,“ říká. Člověka, který ovládal umění vyrobit takový pevný, ostrý a přitom lehký meč, pokládali lidé ve své době za kouzelníka. Je možné, že technologii se Vikingové naučili na Středním východě a ještě je zdokonalili. V době vzniku tohoto typu meče se severní národy plavily na jih po řece Volze a pronikaly až na Střední východ.

 

Nejlepší meč na světě

Britský historik Alan Williams si myslí, že Ulfberht byl „nejlepší meč, jaký byl kdy vyroben“ a překonává dokonce slavné samurajské meče katana. Ulfberht prý byl také lepší než slavný „dlouhý meč“, který se používal v Evropě od 14. století. Meče Ulfberhty se v Evropě vyráběly více než 200 let. Nikdo ale neví, kdo se za jejich tajemstvím skrývá. Nápis na meči je doplněn o kříže a vyskytuje se ve dvou variantách "+VLFBERH+T" nebo "+VLFBERHT+", někdy se objevují nápis LEUTFRIT nebo INGELRII.

 

Vikingové zabíjeli otroky a pohřbívali je s jejich vlastníky. V raném středověku se běžně obchodovalo s otroky i ve střední Evropě. Hlavní proud zotročených Slovanů směřoval k muslimům... | Děsivý nález – bezhlaví otroci >>>

 

Zatímco většina středověkých mečů byla vyrobena z měkkého železa s nízkým obsahem uhlíku, ocel Ulfberhtu má mnohem větší úroveň uhlíkové příměsi a minimum nežádoucí strusky, která ocel oslabuje. To dodávalo zbrani větší pružnost a spolehlivost, že se nezasekne ve štítu a nezůstane v něm vězet. Kvalita této oceli se podobá spíše kvalitě moderní oceli než středověké.

 

Meče tohoto typu jsou pojmenovány podle nápisu na nich, franckého slova "Ulfberht", které je na meči vloženo do spodní části čepele. Jméno samotné je zahaleno tajemstvím a není známo, co nebo kdo byl "Ulfberht". Nejpravděpodobněji šlo o jméno prvního výrobce meče, který své umění předával dále. Slovo možná vzniklo spojením starogermánských slov „ulfr“ – vlk – a „berath“ – světlo, zářící.

 

Zdroje:
wikipedia.org
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0yHTmpa5WvU
http://www.theepochtimes.com/n3/499601-mysterious-viking-sword-made-with-technology-from-the-future/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Zbraně   Historie  


Kategorie Historie

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.


Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.


Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.


Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.


Pohled do historie: Zeman vs. MasarykPohled do historie: Zeman vs. Masaryk
Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…


USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí