internetWEEK.cz menu TOPlist

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác

Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác

Svatyně Nabí Júnus se nachází na vrcholu kopce ve východním Mosulu. Je jedním ze dvou valů, které jsou součástí starověkého asyrského města Ninive.

 

Radikálové svatyni poškodili, zneuctili a podkopali mnoha tunely, když hledali nejrůznější cennosti a artefakty. Po jejich odchodu archeologové začali počítat škody. A zjistili, že se vykopanými tunely dostali do ztraceného a neponičeného palácového komplexu starého 2600 let.

 

Záhada ztraceného paláce vyřešena.

O tom, že by se palác mohl ukrývat právě pod svatyní Nabí Júnus, archeologové mluvili mnoho let. Ale dosud chyběl důkaz.

 

Palác pod svatyní Nabí Júnus: Pro archeology je to poklad

Irácká archeoložka Layla Salih objevila v jednom z tunelů nápis v mramoru. Jméno krále Asarhaddona. Přičemž palác měl být z dostupných pramenů postaven pro jeho otce, Sinecheriba (704-681 př.n.l.) a Asarhaddonem zrekonstruován a rozšířen.

 

V jiné části se našly velmi zachovalé texty vytesané v kamenných stěnách, nástěnné malby nebo kamenné sochy asyrské bohyně. Zde se zřejmě jedná o ženskou část paláce.

 

Všechno zlé je k něčemu dobré

Eleanor Robson, předseda britského Ústavu pro studium Iráku, v rozhovoru pro The Telegraph prohlásil: „Objekty neodpovídají popisu toho, co jsme tam hledali, takže destrukce ISS nás dovedla k fantastickému nálezu“. Lze tedy konstatovat, že všechno zlé je k něčemu dobré. „Je tady dole obrovské množství historie, ne jen zdobné. Je to příležitost prostudovat první říši v době jejího největšího rozmachu“.

 

Jen těžko si lze představit, o kolik bohatství historie svět nenávratně přišel díky pouhým dvěma letům drancování, a to pouze v Mosulu.

 

Foto: Twitter Layla Salih https://twitter.com/ArchLayla/status/830499714600669186

 

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/27/previously-untouched-600bc-palace-discovered-shrine-demolished/

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Záhada   Historie   Zajímavosti ze světa   Irák  


Kategorie Historie

Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.


Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.


Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.


Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.


Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.


Pohled do historie: Zeman vs. MasarykPohled do historie: Zeman vs. Masaryk
Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…


USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí