internetWEEK.cz menu TOPlist

USA tvoří jedenáct národů

USA tvoří jedenáct národů

Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.

 

USA tvoří jedenáct národů

Z pohledu států a národů světa je to trochu paradoxní doba. Svět je dnes nejpropojenější ve své historii. Vzdálenosti ani hranice nehrají roli. Globalizace neprobíhá jen v rámci internetu a každodenních kontaktů ale také v oblasti ekonomické a politické. Nejrůznějším uskupením vévodí Evropská unie, která klade důraz na stále silnější integraci.

 

Naproti tomu stále více národů a lidí volá po nezávislosti. Silně je to vidět ve Španělsku, kde desítky let vybuchovaly bomby pod hlavičkou nezávislosti Baskicka a dnes je vystřídaly bomby na politickém kolbišti, jejichž cílem je nezávislost Katalánska. Podobné zkušenosti však má i Velká Británie, krvavější historii a střed s velkým medvědem zažila Gruzie, dlouhodobě to bublá mezi Vlámy a Volony v Belgii.

 

Separatistické tendence občas pozorujeme i za velkou louží. Trhnout se z područí opeřeného hada by rádi někteří členové Spojených států mexických.

 

Sem tam se objeví v mediálních vodách i diskuse okolo odtržení některého státu americké unie. Spojené státy jsou trochu netradičním příkladem, neboť jistá forma autonomie zde již dávno probíhá ale nikoliv ve formě hranic ale spíše jazyka, kultury a ekonomických rozdílů. Existují města a vesnice, kde se v USA téměř nedomluvíte anglicky (rozhodně ne po dobrém) ale zní tam výhradně španělština.

 

Spisovatel a publicista Colin Woodard se ovšem na USA podíval s trochu jiného a daleko komplexnějšího pohledu. Vzal v úvahu veřejné mínění, výsledky voleb a demografické ukazatele. Výsledkem jeho bádání je rozdělení USA nikoliv na 50 států ale na jedenáct „národů“.

 

The Far West: zabírají největší území, které najdeme na americkém severozápadě. Rysy tamních obyvatel tvořily zejména geografické a klimatické vlivy. Zdejší lidé se museli potýkat se suchým a nehostinným prostředím či velkými vzdálenostmi, což znamenalo nasazení průmyslových zdrojů jako železnic, těžebních strojů nebo stavby přehrad. Průmyslové aktivity zde byly často řízený ze vzdálenějších měst na pobřeží. Obyvatelé jsou proto výrazně liberální a silně nedůvěřují velkým institucím. Je v nich zakořeněna představa, že jsou pouze velkou kolonií bohatých měst na pobřeží.

 

The Left Coast: nachází se v úzké ale velmi dlouhé oblasti při pobřeží Pacifiku. Oblast byla kolonizována Novoangličany (obchodníci, misionáři) a Appalachiany (zemědělci, obchodníci s kožešinami). Dnes zde nalezneme kombinaci utopismu Yankeeů, vyjádřeny oceánem na jedné a pásem hor na straně druhé a appalachianské nezávislosti. Ta se stále prezentuje ve formě inovací a nezávislosti zdejších firem, které sídlí ve slavném Silicon Valley.

 

El Norte: obrovská oblast při hranicích s Mexikem obydlena jedním z nejstarších národů. Ten kdysi patřil pod nadvládu vzdálené mexické metropole a ještě předtím Madridu. Španělština a vliv Mexika se zde odráží nejen v oblasti jazyka ale také kulturních tradic a zvyků. Tvrdá práce, soběstačnost a přizpůsobivost jsou zde ceněnými hodnotami.

 

The Midlands: rozpínající se od území Kvakerů napříč Iowou až do hustěji obydlených oblastí středozápadu. Zdejší národ je rozmanitý a složený především ze střední třídy. Vládní zásahy zde nemají v oblibě a etnická či ideologická jednota není prioritou.

 

Yankeedom: založeno puritány, obyvatelstvo přistupuje pozitivně k nejrůznějším vládním regulacím. Velmi se zde cení vzdělání, účast občanů v politice a veřejném životě.

 

New Netherland: zdejší národ byl vždy nejvíce sofistikovanou společností v západním světě. Dlouhodobě zde najdeme hlubokou toleranci k etnické a náboženské rozmanitosti. Stejně jako v sedmnáctém století v Amsterdamu, také zde postupně vzniklo centrum obchodu a financí. Zdejší města se také stala útočištěm pro všechny pronásledované a imigranty.

 

Rozdělení USA na 11 národů.

Rozdělení USA na 11 národů.

 

Tidewater: pobřežní území anglických kolonií jako Virginie, Severní Karolína, Maryland nebo Delaware. Zdejší obyvatelé respektují autority a tradice, mají však jen velmi malý zájem o účast v politice. Nejmocnější národ v 18. století je nyní spíše v úpadku vlivem appalachianských sousedů a vlivu velkoměst na pobřeží.

 

Greater Appalachia: založeny osadníky z Irska, Anglie a Skotska byl často parodován jinými národy jako skupina buranů a venkovanů. Váží si zejména svobody jednotlivce.

 

Deep South: zdejší národ stále pociťuje kořeny kastovního systému založeného pány, kteří se snažili udržet otrockou společnost. Cení si hodnot státem daných práv a územní kontroly. Bojují proti expanzi federálního vlivu, dani z kapitálových výnosů apod.

 

New France: bývalé francouzské kolonie v okolí New Orleansu. Zdejší národ patří mezi nejliberálnější na kontinentu. Je velmi tolerantní vůči gayům, lidem všech ras a připraveností akceptovat vládní zásahy do ekonomiky.

 

First Nation: domorodí Američané, kteří se nikdy nevzdali svého území. Nachází se převážně v oblasti Aljašky. Přestože jejich území je obrovské, populace dosahuje stěží počtu 300 000 a to ještě většina žije v Kanadě.

 

Rozdíly mezi národy jsou téměř ve všech ohledech od politiky po společenské názory a hodnoty. To se také projevuje v konkrétních datech a aspektech života Američanů. V oblastech národů, které si velmi váží své nezávislosti a soběstačnosti (Deep South, Tidewater, Great Appalachia) je například nejvíce násilných trestných činů.

 

Naopak na územích, které jsou mnohem přístupnější vládním zásahům, je množství násilných trestných činů menší. Jedná se zejména o národy Yankeedom, New Netherland a Midlands.

 

Drtivá většina poprav se v posledních téměř 40 letech odehrála v oblastech Deep South, Greater Appalachia, Tidewater a Far West. Naopak státy Yankeedom a New Netherland popravily od roku 1976 souhrnně pouze jednoho člověka.

 

Podobné rozdělení může zabránit jakékoliv federální dohodě o zákazu nebo omezení zbraní. To je téma, na které jsou obyvatelé USA velmi hákliví i s ohledem na příslušný dodatek ústavy. Po masakrech ve školách někteří volali po změně zákonů. Jak je ovšem patrné, na násilí a trestné činy mají jednotlivé národy zcela rozdílné pohledy.

 

Zdroj: http://www.tufts.edu/alumni/magazine/fall2013/features/up-in-arms.html

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Historie   Násilí   USA  


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?



USA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špionUSA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špion
Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí