internetWEEK.cz menu TOPlist

Pohled do historie: Zeman vs. Masaryk

Pohled do historie: Zeman vs. Masaryk

Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…

Pohled do historie: Zeman vs. Masaryk

Už si člověk ani nevzpomene, kdy naposledy se vláda udržela u moci po celé funkční čtyřleté období. Předčasný konec vlády není v rámci Evropy ničím vzácným a dokonce to nikterak nevybočuje ani z naší vlastní minulosti.

 

Tatíčka Masaryka si dnes idealizujeme jako hodného staříka na koni, který nás vyvedl z područí habsburské monarchie. Období, kdy Masaryk pobýval na pražském Hradě, rozhodně nelze považovat za politicky klidné. Během dvaceti let od roku 1918 do vyhlášení protektorátu se vystřídalo 19 vlád! Samozřejmě se v tom odráží vznik Československa i problémy se Sudety, ale také politicky neklidná léta.

 

Špatné vztahy s některými politiky

Stejně jako dnes Miloš Zeman, také Tomáš G. Masaryk velmi rád zasahoval do sestavování vlád a výběru ministrů a to pozitivně i negativně. Byl to právě zejména Masaryk, kdo dostal Edvarda Beneše do funkce ministra zahraničí ve většině československých vlád. Jeho rekord v čele diplomacie o délce 17 let a jednoho měsíce už těžko někdo překoná.

 

Naopak velmi vyostřené vztahy měl Masaryk s některými členy Československé národní demokracie (1919-34), kterou považoval za ztělesnění v Evropě upadajícího liberalismu. Nešlo však jen o politický názor na stranu jako celek ale o velmi špatné vztahy s jejím předsedou a zakladatelem Karlem Kramářem.

 

Masaryk s Kramářem přitom vstupovali do politiky na začátku devadesátých let minulého století společně přes Mladočeskou stranu. Už v Říšském sněmu se však jejich cesty začaly rozcházet. Zatímco Kramář byl silným nacionalistou, Masaryk se řadil spíše mezi tehdy dosti okrajové realisty.

 

Krátce po vzniku Československa začalo mezi Masarykem a předsedou vlády Kramářem docházet k řadě konfliktů. Kramář neměl zrovna dobré vztahy ani s Edvardem Benešem, kterého však do vlády protlačoval právě Masaryk. Vztahy obou významných mužů československé historie dostaly nakonec poslední ránu v květnu 1923, kdy zemřela Masarykova manželka Charlotta. Kramář tehdy podal Masarykovi na pohřbu ruku, ale ten mu ji nestiskl. Později to sice omlouval tím, že si Kramáře ve vypjatých chvílích nevšiml, ten mu však nevěřil.

 

Komplikované vztahy mezi Kramářem a Masarykem se přenesly také na ostatní členy Československé národní demokracie. Jednalo se zejména o ministra financí Aloise Rašína, kterého si však Masaryk vážil jako odborníka. Nebo to alespoň říkal.

 

Snad ještě horší vztahy než s Kramářem měl Masaryk s předsedou Československé strany lidové Janem Šrámkem, který v několika vládách vystřídal různá ministerská křesla. Šrámek byl římskokatolický kněz a Masaryk ho považoval za nevzdělance.

 

Známá je historka z Lán, kde Masaryk jednou Šrámka přijal na pouhých několik minut. Ministr poté čekal před zámkem na auto, protože nepředpokládal, že schůzka s presidentem bude trvat jen tak krátce. Masaryk prý stejně rychle odbavil i jednoho z velvyslanců, aby Šrámkovi dokázal, že je hloupý, když si myslel, že setkání musí trvat dlouho.

 

Tři vlády během několika měsíců

V letech 1920 a 1921 se v čele státu vystřídaly hned tři vlády. Nejdříve to byla od konce května do poloviny září 1920 vláda Vlastimila Tusara. Ta však záhy padla díky problémům uvnitř sociální demokracie (hezká paralela s dneškem, že?). Problémy uvnitř strany nakonec vedly k odštěpení části členů a založení komunistické strany.

 

A tak nastoupila první úřednická vláda Jana Černého, kterou po roce nahradil kabinet Edvarda Beneše. Také zde je jistá paralela s dnešní dobou. Obě vlády totiž byly na hranici ústavy, když je fakticky kontrolovala tzv. Pětka, což byl zcela mimoústavní orgán složený z představitelů pěti nejsilnějších stran.

 

Edvard Beneš byl současně předsedou vlády i ministrem zahraničí, což se logicky silně odrazilo v jeho síle coby premiéra. To nakonec vedlo k pádu vlády a nástupu vlády Antonína Švehly.

 

Zdroje:
Wikipedia
http://listy.mesto-most.cz/ze-soukromi-prezidenta-tomase-g-masaryka-aneb-co-jste-se-v-ucebnicich-dejepisu-nedocetli-vi/d-5578/p2=911

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

T. G. Masaryk   Historie   Prezident   Miloš Zeman  


Kategorie Prezident

Záhadný PutinZáhadný Putin
10 věcí, které možná o ruském prezidentovi nevíte. Vladimir Putin si své soukromí přísně střeží.


Hon na Havla má vítěze: už mu dejte pokojHon na Havla má vítěze: už mu dejte pokoj
Václav Havel zemřel. Novináři měli o čem psát a vysílat. Začal hon na jeho jméno. Ten má vítěze. Tak už mu dejte pokoj!


Kategorie T. G. Masaryk

Nejslavnější Masarykova třída mimo ČRNejslavnější Masarykova třída mimo ČR
Kde myslíte, že se nachází patrně nejslavnější ulice či třída pojmenovaná po prezidentu Masarykovi mimo území České republiky (a snad i Slovenska)?


Kategorie Miloš Zeman

Van Damme, Miloš a Chuck NorrisVan Damme, Miloš a Chuck Norris
Volvo připravilo velmi vydařenou reklamu na své kamiony, která se dočkala několika parodií a to dokonce s prezidentem Zemanem a ve vánočním duchu.


Prezidentský BeerfestPrezidentský Beerfest
Miloš Zeman obletěl svět, tedy alespoň ten mediální. Po Klausovi a jeho krádeži protokolárního pera v Chile tu máme Zemanovo vrávorání a poulení skelných očí nad korunovačními klenoty.


Vracel jsem se nad ránem prezidentským krokemVracel jsem se nad ránem prezidentským krokem
Chvilka poezie z reálného života...


Volba prezidenta: no nazdar!Volba prezidenta: no nazdar!
Nejdůležitější informace, kterou nám poskytla přímá volba prezidenta, je podle mého soudu tato: vláda ještě neumí zfixlovat výsledky. Třikrát hurá. Jinak nic mimořádného.


Máme prvního svého prezidenta!Máme prvního svého prezidenta!
Miloš Zeman se stal naším opravdu prvním prezidentem. Ve volbách menšího zla zřejmě není prezidentem všech. Ale jeho volba se neupekla v parlamentních barech...


Zkušenost za 160 miliard Zkušenost za 160 miliard
Vyplacením sporných peněz ČSOB a zveřejněním dosud utajované dohody o narovnání mezi Českou republikou a japonskou bankou Nomura končí kauza zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí