internetWEEK.cz menu TOPlist

Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit

Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit

Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.

Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit

Pyramida Slunce a Pyramida Měsíce jsou dvě dominanty Teotihuacánu. Větší z dvojic má na výšku přes 70 metrů, což je zhruba o 7 metrů více, než je výška Petřínské rozhledny.

 

Podle současných teorií byla pyramida postavena v letech 50 až 120 našeho letopočtu. Na rozdíl od egyptských pyramid ovšem není postavena výhradně z kamene. Ten tvoří pouze plášť pyramidy, uvnitř nalezneme vepřovice (cihly z nepálené hlíny), bahno a slámu.

 

Vědci z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM) zkoumali vnitřek pyramidy pomoci mionové tomografie, která využívá miony, přicházející z vesmíru. Tyto částice jen velmi slabě interagují s hmotou, takže pyramidou bez problémů projdou. Vědci zkoumali pomoci detektorů pod pyramidou jejich rozptyl a na základě toho sestavili trojrozměrný model pyramidy.

 

Cílem bylo zjistit, zda se uvnitř pyramidy nenacházejí prázdné prostory. Uvnitř Pyramidy Měsíce byla nalezena pohřební komora, její větší kolegyně ovšem žádné vnitřní prostory nemá.

 

Vědci však zjistili 20% rozdíl v hustotě jižní a severní stěny pyramidy. Příčinou není rozdílný materiál ale „nasátí vodou“. Jedna strana pyramidy je suchá, zatímco druhá obsahuje větší množství vody.

 

Reálně tak hrozí, že miliony tun vulkanického kamene, který tvoří vnější část stěny pyramidy, nebudou mít stabilní oporu a velká část stavby se zhroutí.

 

Autoři studie se domnívají, že řešením by bylo napustit vodou také druhou část pyramidy. S tím ovšem nesouhlasí ředitel archeologického komplexu Alejandro Sarabia, který se domnívá, že problém bude spíše s vodou než se suchem. Před několika desítkami let byly provedeny stavební úpravy, při nichž byly spáry mezi kameny zality betonem. Mělo to vyztužit strukturu pyramidy a především zabránit prorůstání vegetace. Vedlejším efektem je zdá se zadržování vody uvnitř pyramidy. Nešťastné řešení v podobě betonu je nyní nahrazováno říčním pískem. Tím by se mohlo obnovit přirozené vypařování vody z pyramidy a odvrátit hrozba zřícení jedné z nejslavnější archeologických památek na světě.

 

Prohlédněte si toto nádherné místo v dokumentu Drahoslava Česáka:

Zdroj:
http://www.newscientist.com/article/mg22129594.100-huge-mexican-pyramid-could-collapse-like-a-sandcastle.html
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Historie   Zajímavosti ze světa   Pyramidy   Mexiko   Videa  


Kategorie Pyramidy

Skleněné pyramidy na dně Bermudského trojúhelníku? Skleněné pyramidy na dně Bermudského trojúhelníku?
U pobřeží Kuby leží v hlubinách velké město s pyramidami. Struktury připomínající lidské stavby nalezl podmořský robot. Epochální objev je ale zřejmě jenom další hoax.


Vzrušující tajemství pyramidVzrušující tajemství pyramid
Už desítky let jsou pyramidy za mediální hvězdy. Stále fascinují. Sfinga je symbol tajemství. Dokonce i Česká televize odvysílala cyklus „Pyramidy“ Carmen Boulterové s alternativním pohledem na tyto stavby.


Pyramidy možná čistí světová vodstvaPyramidy možná čistí světová vodstva
O tom, že pyramidy mají v sobě jakousi energii, již není pochyb. Mají léčit, ruší negativní energii, ale dokonce mají čistit přírodu a světové vodstvo. Mají skutečně takovou moc?


Pyramidy začaly vysílat energii do vesmíruPyramidy začaly vysílat energii do vesmíru
Probouzejí se k životu staré legendy z Atlantidy, že pyramidy mají tajné poslání? Možná nejde jen o hrobky králů, ale o zvláštní energetické kondenzátory, které spojují interdimenzionálně Zemi s nejrůznějšími planetami a hvězdami...


SfingaSfinga
Sfinga v Gize je pravděpodobně nejznámnějím symbolem tajemství a spolu s pyramidami v Gize i nejznnámnějšími památkami vzdálené minulosti.


Kategorie Historie

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí