internetWEEK.cz menu TOPlist

Mayové žádný konec světa nepředpověděli

Mayové žádný konec světa nepředpověděli

Konec světa v roce 2012 je nesmysl, který nás pouze oslabuje. Poselství Mayského kalendáře hovoří o přechodu k jednotě a míru a navíc končí až v roce 2116...

Mayové žádný konec světa nepředpověděli

Již několik let se mluví o konci světa. Má k němu dojít 21. prosince 2012. Údajně to předpověděli Mayové již tři tisíciletí před naším letopočtem, protože v tento den má končit jejich kalendář.

 

Současní Mayové i vědci se však shodují na tom, že taková interpretace jejich odkazu je holým nesmyslem, zajímavým tak maximálně pro Holywood. Konec světa Mayové nepředpověděli.

 

Odkaz kamenné desky z Tortuguera

V 60. letech minulého století byla při stavbě silnice v Mexiku nalezena kamenná deska. Lépe řečeno její fragment, který obsahoval podle názoru vědců datum, kdy na zem sestoupí některá božstva. Po přepočtení na náš kalendář se vědci domnívali, že se jedná o rok 2012. David Stuart, expert na mayské nápisy z univerzity v Austinu v Texasu tvrdí, že jde o významné výročí světa. Ale nejde o jeho konec. Zkrátka budoucí výročí Mayové zaznamenali na kamennou desku. A podle všeho se má jednat o pozitivní událost.

 

Přepočet Mayského kalendáře na náš může být chybný

Mayové byli posedlí počítáním a většinu svých záznamů označovali datem. Přepočet na náš kalendář však není vůbec jednoduchý. Mayové totiž používali hned několik kalendářů. Ten pro náboženské účely měl 260 dní. Kalendář používaný zejména v zemědělství měl 365 dní a další, připomínající náš týden, měl 9 dní. Katunovský kruh byl cyklus o 93.600 dnech.

 

Mayové navíc měří čas i v dalších cyklech - baktunech, které jsou dlouhé přibližně 394 let. Vědci se domnívají, že kalendář po třinácti cyklech končí. Podle nejuznávanější teorie GMT (Goodman, Martínez a Thompson) Mayský kalendář začíná v roce 3114 př.n.l., a proto by měl končit po 1.872.000 dnech v roce 2012.

 

Teorií přepočtu Mayskéko kalendáře na náš je ale asi 50. Jeho konec je podle různých autorů nejen v roce 2012, ale také v letech 1493, 2116, 2532 a 4772 našeho letopočtu. Tyto rozdíly v řádech tisíců let jsou docela veliké a jsou dané jinými podklady, ze kterých výzkumníci vycházeli.

 

Bohumil a Vladimír Böhmovi tvrdí, že Mayský kalendář končí v roce 2116

Čeští badatelé publikovali v německém prestižním astronomickém časopise Astronomische Nachrichten teorii, které nadchla i další vědce. Podle nich GMT a další teorie vycházejí z pramenů, které již ve své době byly neplatné. Byly totiž ovlivněny jinými kulturami a přestaly se v nich vyskytovat některé důležité cykly.

 

Böhmovi vycházejí ze základních cyklů. 365 denní a 260 denní cykly se setkávají vždy po 18.980 dnech. Spolu s 9 denním cyklem se všechny setkávají po 170.820 dnech. Spolu s Katunovským kruhem se všechny cykly potkaly po 6.832.800 dnech. K tomu probíhá klíčový dlouhý počet o 1.872.000 dnech.

 

Vycházejí tedy z původních a neovlivněných pramenů v Drážďanském kodexu. Mayského rukopisu uchovaného v drážďanském muzeu, počítajícím se všemi původními cykly a bez chyb.

 

Teorie Bohumila a Vladimíra Böhmových začíná porážet dosud všeobecně uznávanou GMT a oslovuje čím dál víc vědců po celém světě. Mayský kalendář tedy s nějvětší pravděpodobností končí až v roce 2116. A ani toto datum neznamená konec světa pro naše potomky.

 

Bohumil Böhm je matematikem a jeho bratr Vladimír učitelem dějepisu a španělštiny. Oba bratři se velmi zajímají o mayskou kulturu. Pro vznik přelomové práce o mayském kalendáři nejlepší kombinace!

 

Současní Mayové o konci světa v roce 2012 také nic nevědí!

Mají však závažné poselství pro dnešní svět. Tento krátký dokument vřele doporučuji:

 

 

Dovolím si také malé poselstvíčko

Užívejme každý den, jako by byl poslední. Ale pracujme stále na tom, ať se za sebou můžeme kdykoliv ohlédnout.

 

Zdroje:
http://tech.ihned.cz/c1-49065440-konec-mayskeho-kalendare-v-roce-2012-omyl-tvrdi-cesti-badatele
http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/645958
YouTube.com

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

2012   Konec světa   Zajímavé video   Mayové   Mayská civilizace   Konec světa 2012  


Kategorie 2012

Konec světa může mít mnoho podobKonec světa může mít mnoho podob
V roce 2012 sice konec světa nepřišel. Možná jsme si oddychli, vyhráno však rozhodně nemáme. Kromě Mayského proroctví visí ve vzduchu i jiné hrozby, které by mohly způsobit nedozírné škody.


Nejlepší UFO roku 2012Nejlepší UFO roku 2012
Následující sestřih opravdu stojí za vidění. I když nedošlo v roce 2012 k žádnému setkání s mimozemšťany „face to face“, nahoře létají neuvěřitelné mysteriózní věci, nejen na Zemi, ale také na Měsíci a poblíž Slunce.


DEN PO KONCI SVĚTADEN PO KONCI SVĚTA
Konec světa se nekonal. Většina lidí si oddechla, že věci běží dál jako obvykle. Co to všechno znamenalo a jaký to mělo smysl?


Unikátní nález v Guatemale: Mayové konec světa nečekaliUnikátní nález v Guatemale: Mayové konec světa nečekali
Nejstarší známé mayské kalendáře objevené v Guatemale konec světa nepředpovídají.


Kategorie Zajímavé video

Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?
Speciálním nástřikem ochráníte řadu věcí. Vejce vydrží pád ze 45 metrů. Unese Vás kelímek od limonády. Auto vydrží mlácení kladivem. A mají to na zdech Pentagonu...


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?


Duševní nemoc viděná africkým šamanemDuševní nemoc viděná africkým šamanem
Z šamanského hlediska duševní nemoc signalizuje, že se „narodil léčitel“, říká psycholog dr. Malidoma Patrice Somé. Duševní nemoci jsou spirituální havárie, krize a člověk, kterému se dějí, potřebuje rituální pomoc.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí