internetWEEK.cz menu TOPlist

DEN PO KONCI SVĚTA

DEN PO KONCI SVĚTA

Konec světa se nekonal. Většina lidí si oddechla, že věci běží dál jako obvykle. Co to všechno znamenalo a jaký to mělo smysl?

DEN PO KONCI SVĚTA

Samozřejmě někteří jedinci byli nekonáním apokalypsy zklamáni, namlsáni katastrofickými filmy, kterými nás Hollywood zahrnuje už drahně let. Jeden mladý blogger vyjádřil hned odpoledne 21. 12. 2012 ve svém blogu zklamání: žádné katastrofy, žádná kataklyzmata, zase bude pokračovat ten náš nudný normální život, žádná Změna.

 

Ano, nešlo jenom o strach ze záhadné indiánské prognózy, ale také o očekávání. Původní strach se postupně přetavoval na očekávání nějaké mysteriózní změny. Stará indiánská legenda o konci jednoho „světa“, kterou jsme vlastně pořádně neznali, se postupně transformovala do očekávání, že starý svět skončí a začne nějaký nový. Nikdo už pořádně neví, kdo to vymyslel, zda nějaký hippík nebo indiánský šaman na Yucatánu.

 

Obyčejný život je pracný

V magazínu internetWEEK.cz jsme se přiklonili ke skeptikům a psali jsme, že konec fyzického světa se konat nebude. Někdo je možná zklamaný, protože bude muset řešit, co dál se svým životem. A někdy to opravdu, ale opravdu není snadné. Třeba taková nezaměstnanost nebo pokles reálných platů a nárůst daní. A ti neschopní politici! Je toho dost, co kazí náladu. Milovníci adrenalinových zážitků si budou muset najít nějaké jiné vzrůšo. Podnikatelé v oblasti magie si budou muset vymyslet jiný projekt.

 

Česká reakce

Myslím, že jsme to docela zvládli. Když jsem šel v pátek večer centrem Prahy, zdáli se mi kolemjdoucí zvláštně vyjukaní. Vráželi do mě častěji než obvykle. Možná to bylo kazatelem na Tylově náměstí, který volal: "Ježíš je s námi!" Ale někteří asi byli v šoku, že svět nerušeně pokračuje.

 

Jeden můj známý dlouho masíroval své okolí představou, že tento vesmír 21. 12. 2012 zcela zanikne a my se přemístíme do vyšší dimenze na Zemi, kterou si vytvoříme svými představami. Nicméně pár dnů před slunovratem jsem od něj obdržel novou informaci. Konec tohoto vesmíru neproběhne během nanosekundy, ale bude rozložen do několika dnů, přičemž se do páté dimenze přemístíme ve spánku.

 

Jedna moje kamarádka, která ještě pár dnů před tím očekávala, že během slunovratového bubnování možná odvibruje do vyšší dimenze, působila v pátek večer docela pohodově, i když uvízla v třídimenzionální realitě.

 

Dopad myšlenky

Shrňme, co se stalo. Jedna virtuální "hračka" nám byla odebrána. Ale plyne z toho zajímavé ponaučení. Lidé dokázali nabalit neuvěřitelné věci na pouhou myšlenku jednoho člověka! Kolik knih bylo vydáno, nemluvě o milionech článků na téma 2012. Myslím si, že to nebyla jen čirá hloupost nebo šílenství, marketingový tah mágů, co se odehrálo. V tom globálním očekávání se projevily všechny možné skryté obavy a úzkosti lidstva. Obavy z komet, sopek, propadu kontinentů, obrovských vln, potopy, prostě z přírody. Ty obavy nepostihly jenom Američany - kteří začali nakupovat větší množství pistolí, samopalů a podzemních bunkrů - ale i Rusy a Číňany, o Evropanech nemluvě. Jak už jsem zde psal, katastrofy jsou zapsány v kolektivním nevědomí lidstva. Proto ten děs. Byl to ale také zajímavý psychologický experiment.

 

Stačí, aby jeden člověk svalil v pravý čas na pravém místě jeden malý kamínek a během času se z něj vytvoří pěkná lavina. Viděli jsme, jak to funguje. Na začátku bylo pár vět nějakého badatele, který interpretoval mayský kalendář. Potom desetiletí nic. A pak se to nezadržitelně rozjelo jako sílící lavina, kterou už nemohla ignorovat ani Česká televize. Některé vědecké mozky se podivily, jak to, že lidé tak snadno podlehli takové fikci. Je to tím, že k lidské duši patří nejen rozum, ale také emoce, podvědomí, fantazie, celý ten nepřehledný iracionální svět. Máme rádi pohádky, legendy, báje a pověsti. A většina pohádek obsahuje nějakou hrozbu, leč končí happy endem. Lidstvo si vlastně v posledních letech přehrávalo jednu velkou fantazii o konci světa. Díky propojenosti světa se vytvořila obrovská informační lavina. To je celá záhada jejího masivního dopadu. Psychologové a sociologové mají na dlouhou dobu co studovat. Ale pro nás to tím zřejmě končí.

 

Katarze

Nicméně bylo by dobré se z toho šoku nějak vzpamatovat. Potřebujeme pointu a katarzi.

 

Mně osobně se líbí tato varianta: zkusme využít lavinového efektu jedné myšlenky, efektu motýlího křídla. Můžeme přijmout myšlenku, že starý svět skončil a začíná nový. Pojďme si hrát s myšlenkou, že nový svět bude pozitivnější. Můžeme si představovat, že globální svět bude řešit své spory bez válek, bez zbytečného násilí spíše dohodami, mezinárodní spoluprací a také pozitivním příkladem. Pojďme vytvářet svět, ve kterém nadanější lidé budou podporovat ty méně nadané. Můžeme být v budoucnosti o něco tolerantnější a vnímavější. Nabízejme druhým o něco více SOLIDARITY a KREATIVITY. To, co dělá lidstvo lidstvem, není sofistikovaná technika, ale úžasná schopnost tvořit, projektovat, organizovat se a pomáhat si. Nemusí ten budoucí svět být hned dokonalý, ale může být o něco lepší.

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/ritman/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Konec světa 2012   Konec světa   2012  


Kategorie Konec světa 2012

Indigové dítě o změnách na Zemi (2)Indigové dítě o změnách na Zemi (2)
Ruský chlapec, jedenáctiletý Saša, který je pokládán za indigové dítě, odpovídal v roce 2006 na rozmanité otázky na ruském internetovém fóru. Přinášíme druhou část. Saša mluví také o tom, co se stane v roce 2012.


Mayové žádný konec světa nepředpověděliMayové žádný konec světa nepředpověděli
Konec světa v roce 2012 je nesmysl, který nás pouze oslabuje. Poselství Mayského kalendáře hovoří o přechodu k jednotě a míru a navíc končí až v roce 2116...


Kategorie Konec světa

Konec světa může mít mnoho podobKonec světa může mít mnoho podob
V roce 2012 sice konec světa nepřišel. Možná jsme si oddychli, vyhráno však rozhodně nemáme. Kromě Mayského proroctví visí ve vzduchu i jiné hrozby, které by mohly způsobit nedozírné škody.


Indiáni Kogi uchránili svá tajemství, aby probudili naši paměťIndiáni Kogi uchránili svá tajemství, aby probudili naši paměť
„My už nemůžeme dál opravovat svět. Musíte to udělat vy,“ říkají domorodci, kteří se ukryli před civilizací v horách severní Kolumbie. Primitivní indiáni dávají vzdělanému Západu mravní a ekologickou lekci.


Je František poslední papež?Je František poslední papež?
Malachiášovo proroctví mluví o tom, že posledním papežem před Soudným dnem bude římský papež jménem Petr. Jak by jím mohl být Jorge Bergoglio čili papež František?


Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl třetí (nezvratný osud)
Slunce je krkavčí matka a jednoho krásného dne nás všechny usmaží...


Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl druhý (supernovy)
Výbuch blízké supernovy může být největším rizikem pro život na naší planetě. Máme se ho bát, a které hvězdy v našem okolí nás mohou poslat do věčných lovišť?


Indigové dítě o změnách na ZemiIndigové dítě o změnách na Zemi
Rozhovor se Sašou stojí za pozornost. V roce 2008 se šířily internetem názory jiného ruského indigového dítěte - Borise. Saša odpověděl na jakékoliv otázky a jeho odpovědi jsou téměř vždy překvapivé.


Unikátní nález v Guatemale: Mayové konec světa nečekaliUnikátní nález v Guatemale: Mayové konec světa nečekali
Nejstarší známé mayské kalendáře objevené v Guatemale konec světa nepředpovídají.


Peter Russel: Filosofické zamyšlení nad koncem světaPeter Russel: Filosofické zamyšlení nad koncem světa
Vědec střižený duchovnem Peter Russel se zamýšlí nad významem apokalypsy, Kristem a Antikristem.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí