Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Výhody meditace

Výhody meditace

Západní věda odhaluje, že meditace není jen podivínský úlet, ale má pozoruhodné formativní účinky na lidské schopnosti a obecně na lidské zdraví a pocit štěstí.

Výhody meditace

Meditace patří k Indii, k buddhismu, ale také k bojovým uměním již tisíce let. „Práci s myslí“ – což meditace vlastně je, se svým způsobem věnuje každé náboženství a každá spirituální cesta. V Česku se ještě dnes někteří lidé dívají na meditaci jako na úsměvný úlet. Ale lákadel meditace je z hlediska lidské psychiky mnoho, jak ukáže následující článek.

 

Pokud má někdo zájem poznat účinky na vlastní kůži, nejlepší je začít meditovat pod vedením zkušeného lektora. Cesta samouka vedeného knihou nebo cédéčkem není to pravé ořechové. Důležitým předpokladem meditace je dobré duševní zdraví, protože psychicky labilní nebo duševně nemocní jedinci mohou mít s meditačními technikami vážné problémy.

 

20 důvodů proč meditovat

Časopis Psychology Today přinesl dvě desítky vědecky potvrzených důvodů, proč je výhodné věnovat se meditačním technikám.

 

Meditace zlepšuje zdraví

 • - Zvyšuje imunitu
 • - Snižuje bolestivost
 • - Snižuje zánětlivost

Zvyšuje pocit štěstí

 • - Zvyšuje pozitivní emoce
 • - Zmenšuje deprese
 • - Snižuje strach
 • - Snižuje stres

Podporuje společenský život

 • - Zvyšuje společenské kontakty a emocionální inteligenci
 • - Zvyšuje soucitnost
 • - Snižuje pocit osamělosti

Podporuje sebekontrolu

 • - Zvyšuje schopnost ovládat své emoce
 • - Zvyšuje schopnost introspekce

Mění mozek

 • - Zvyšuje šedou hmotu
 • - Zvyšuje objem v oblastech emocionální regulace, pozitivních emocí a sebekontroly
 • - Zvyšuje hustotu kůry mozkové v oblastech souvisejících se schopností pozornosti

Zvyšuje produktivitu

 • - Posiluje soustředění a pozornost
 • - Zlepšuje schopnost dělat více úkolů najednou
 • - Zlepšuje paměť
 • - Zlepšuje schopnost být kreativní a myslet nekonvenčně

Dělá vás moudřejšími

Na otázky, co všechno obnáší meditace, najdete odpovědi například na Youtube:

 

 

Vědecké výzkumy meditace

Australský výzkum měřil funkce mozku pomocí EEG během meditací a zjistil, že se jedná o zvláštní stav lišící se od spánku i od odpočinku. Přední část mozku vykazuje aktivitu především na úrovni vln theta, což znamená, že mysl při ní monitoruje naše vnitřní zkušenosti. Zadní část mozku je aktivní na vlnách alfa, spojených s odpočinkem. Vlny beta, typické pro aktivní vědomý život, nejsou ve stavu meditace prakticky vůbec patrné. Totéž se však týká i vln delta, typických pro hluboký spánek.

 

Štěstí a dlouhý věk

Meditující bývají šťastnější a dožívají se i vyššího věku. Vědci z několika amerických univerzit sdružení v projektu Shamatha zjistili, že meditace má vliv na aktivitu enzymu telomerázy, který je přímo zodpovědný za délku života buněk. Tříměsíční meditování zesílilo u lidí vědomé kontroly nad vlastním jednání, způsobilo pokles neurotických příznaků, posílilo duchapřítomnost a schopnost prožívat vlastní život jako smysluplný, hodnotný a naplněný dlouhodobými cíli.

 

Emoce

Měřitelný je účinek meditování na naše emoce. Zjistili to vědci v Bostonu měřením amygdaly u dvou skupin lidí, jedni za sebou měli pravidelnou meditační praxi a druhá skupina nepravidelnou. Podle výsledku studie meditování zlepšuje emoční stabilitu a reakce na stres, může zvyšovat soucit a snižovat deprese.

 

Lidé, kteří meditují pravidelně, reagují silněji na utrpení – jak je obecně známo Buddhovo učení je spojováno se soucitem a jeho nauka byla založena na odstranění lidského utrpení. Je také dobře známo, že tibetští mnichové jsou vegetariáni a snaží se nepůsobit utrpení nejen lidem, ale všem živočichům.

 

Pokud osoba cvičí meditace pravidelně a dlouhodobě, určité složky osobnosti se díky meditaci citelně a trvale mění. Americký psycholog Paul Ekman zjistil, že dlouhodobě meditující lidé mají například lepší schopnosti empatie ohledně emocí než profesionálové na Západě, jako jsou policisté, psychiatři nebo agenti tajných služeb. „Jedním z přínosů jejich duchovní průpravy je podle všeho vyšší vnímavost vůči jemným příznakům duševního stavu ostatních lidí."

 

Jiný výzkum mozku zjistil zvýšení šedé hmoty v části mozku - hipokampu. Meditace ovlivňuje v tom případě pozitivně schopnost učení, introspekce a paměť. "Pomocí meditace můžeme zvýšit naši pohodu a kvalitu života," říká Britta Hölzelová, která zkoumala účinky meditace v Německu i v USA.

 

Větší efektivita

K zajímavému výsledku dospěl výzkum v Nizozemsku, za kterým stojí matematik a buddhista Henk Barendregt. Podle něj jsou sice meditující osoby při řešení počítačových úloh nepatrně pomalejší než necvičící osoby, ale dosahují lepších výsledků. Může to být způsobeno tím, že lidé, kteří meditují, se lépe ovládají a jsou odolnější proti stresu.

 

Zdroje:
http://21stoleti.cz/blog/2011/06/22/meditace-a-dlouhy-zivot-propojeni-na-urovni-molekul/
http://psychologie.cz/meditujici-mozek/
http://psychologie.cz/co-umi-meditace/
http://www.psychologytoday.com/blog/feeling-it/201309/20-scientific-reasons-start-meditating-today
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/h-k-d/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Zdraví   Meditace   Zajímavé video  


Kategorie Meditace

Relaxační hudba III – meditace, spánek, spaRelaxační hudba III – meditace, spánek, spa
Potřetí vybíráme relaxační videa vhodná například k masáži, meditaci nebo pro klidné usínání.


Zázrak přírody? Ne, Ledový muž jen ovládá své těloZázrak přírody? Ne, Ledový muž jen ovládá své tělo
Wim Iceman Hof vydrží hodinu sedět obložen ledem, běhá bos v Arktidě a na Mount Everest lezl v šortkách. Používá mentální techniku, která mu umožňuje přežít v extrémních podmínkách.


Reiki - dokonalá meditaceReiki - dokonalá meditace
Článek o starodávném učení Reiki, které přetrvalo dodnes a je stále více oblíbené v dnešní uspěchané době.


Meditace změní váš mozekMeditace změní váš mozek
Osmitýdenní meditační program vede ke změřitelným změnám v oblastech mozku spojených s pamětí, vlastními pocity, empatií a stresem. Uvádí to studie týmu v Massachusetts General Hospital (MGH).


Život bez jídla?Život bez jídla?
Známe mnoho příběhů o lidech, kteří dokázali žít bez stravy po dlouhou dobu. Většinou tito lidé tvrdí, že jim k obživě stačí duchovní energie. Každý ji přijímá jiným způsobem - skrze meditace, nebo přijímáním Kristova těla při eucharistii.


Kategorie Zajímavé video

Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?
Speciálním nástřikem ochráníte řadu věcí. Vejce vydrží pád ze 45 metrů. Unese Vás kelímek od limonády. Auto vydrží mlácení kladivem. A mají to na zdech Pentagonu...


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí