USA, Velká Británie a Francie připravují útok na Sýrii. Podívejte se, jaké zbraně, lodě a letadla budou nasazeny do akce…
Situace okolo vojenské intervence v Sýrii se stává stále trapnějším gulášem. Zatímco se USA a další státy chystají vládnoucímu režimu uštědřit citelný pohlavek za údajné použití chemických zbraní, v médiích se objevují informace, které na situaci vrhají poněkud jiné světlo.
Podle některých médií se například Carla del Ponteová vyjádřila, že za použitím chemických zbraní je opozice a nikoliv vládní vojska. Švýcarka Del Ponteová je mimochodem bývalou hlavní žalobkyní Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.
Komisaři OSN zase požadují trpělivost a klid na práci do neděle. Teprve poté uveřejní výsledky svého vyšetřování, které provádějí přímo na místě použití chemických zbraní.
USA ale mají „vlastní důkazy“ založené mimo jiné na odposleších členů syrské vlády a syrských tajných služeb. Poněkud absurdně se jeví argument, podle kterého selský rozum velí, že chemické zbraně nasadila syrská vláda. V předešlém článku jsme popsali, proč selský rozum velí pravý opak. Syrské vládě muselo být zcela zřejmé, že nasazení chemických zbraní vyústí ve vojenský zásah západu. Důsledky takového zásahu budou podstatně horší než případné „zisky“ z nasazení chemických zbraní. Objevuje se ovšem ještě jedna teorie o tom, že za akcí může být ambiciózní velitel syrské armády, který jednal na vlastní pěst.
Nechme ovšem legálnost a příčiny případné vojenské intervence stranou a podívejme se, odkud a čím patrně USA, Velká Británie a Francie zaútočí.
Například Idnes.cz namontoval starý článek z Armádních novin na aktuální situaci. Díky tomu jste se mohli dočíst o možnosti nasazení amerických speciálních jednotek. Výsadek by měl za úkol likvidaci chemických zbraní. Pravděpodobnost, že se noha západního vojáka dotkne syrské půdy je ovšem téměř nulová. Útok se patrně povede především raketami s plochou dráhou letu, případně pomoci letounů s technologií stealth.
Tomahawk
Téměř jistě lze očekávat nasazení střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Ty mohou startovat z paluby torpédoborců nebo z ponorek pomoci raketového motoru. Krátce po startu je zapnut proudový motor, takže raketa se pohybuje rychlostí maximálně 880 km/h. Dolet se pohybuje v závislosti na typu rakety přes 1000 km, maximálně až 2500 km. Tomahawk dokáže velmi přesně kopírovat terén ve výšce jen 20 až 30 metrů, což nepříteli značně komplikuje možnost odhalení rakety radary. Novější taktický tup dokáže měnit cíl i v průběhu let. Délka rakety je přes 6 metrů, průměr jen 50 cm.
Torpédoborce
USA mají v současné době ve Středozemním moři čtyři torpédoborce, které mohou nést maximálně 90 až 96 střel Tomahawk a to v případě, že by již nedisponovaly dalšími raketami.
Poblíž břehů Sýrie operují čtyři torpédoborce o délce přes 150 metrů a maximální rychlosti 30 uzlů (56 km/h). Jedná se o nové torpédoborce USS Gravely a USS Mahan a starší torpédoborce USS Barry a USS Ramage, které jsou v aktivní službě od počátku 90. let.
Americké torpédoborce ve Středozemním moři. Od shora dolů: USS Gravely, USS Barry, USS Ramage a USS Mahan.
Letadlové lodě a ponorky
Nasazení letadel z letadlových lodí je spíše nepravděpodobné. USA nicméně mají k dispozici loď USS Harry S. Truman v Arabském moři a USS Nimitz v Indickém oceánu. Pokud by už byla některá z nich nasazená, šlo by v první řadě o USS Harry S. Trumen.
USA disponují celkem 58 ponorkami, čtyři z nich mohou nést až 154 střel Tomahawk. Pozice ponorek je ovšem utajovaná, takže není jasné, kolik z nich by se operace zúčastnilo.
Bombardéry
V případě potřeby je možné nasazení bombardérů a to zejména těch, které využívají technologie stealth. Obecně se ovšem předpokládá, že do nasazení letadel přímo nad syrským územím se nikomu chtít nebude. Operace má prý být pouze omezená a není veřejným tajemstvím, že protivzdušná obrana Sýrie je poněkud jiný šálek kávy ve srovnání například s Libyí.
V předešlých konfliktech bylo zcela běžné, že americké bombardéry startovaly přímo s území USA, splnily úkol a vrátily se zpět.
Do akce mohou být zapojeny také britské stíhačky na kyperských základnách Akrotiri a Dhekelia. Podle svědků a pilotů civilních letadel je v oblasti základen v posledních dnech čilý ruch.
Storm Shadow
Evropa může do akce zapojit střely Storm Shadow. Jedná se principiálně o podobnou střelu jako Tomahawk. Na rozdíl od něj má ovšem podstatně menší dosah, ale také větší rychlost (Mach 0,8 – 1000 km/h) a je odpalována z letadel. Raketa je naváděna pomoci GPS až do místa předpokládaného zásahu, kde se aktivuje infračervené navádění. Střela porovná uložený obraz cílové oblasti, identifikuje cíl a zasáhne ho s velkou přesností.
Evropská raketa s plochou dráhou letu Storm Shadow by byla vystřelena z britských a francouzských letadel daleko od pobřeží Sýrie.
Zdroje:
http://wtvr.com/2013/08/27/virginia-based-navy-destroyers-ready-for-missile-strike-on-syria/
www.jewishjournal.com/
Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!