Bombardování Sýrie bez rezoluce OSN je agrese. Další policejní akce samozvaného světovládce USA, opřená o zaručené informace tajných služeb, připomíná Irák. To, že se tehdy špiónské informace nepotvrdily, dnes nikoho nezajímá…
Málokdo ve světových médiích obhajuje režim Bašára Asada. Ale nikdo neví, kdo jsou povstalci nabalení islamistickými extrémisty. Je známo jen to, že nechtějí Asada. Co bude, když s mohutnou podporou USA svrhnou režim? Zahraniční syřané povstalce vnímají jako teroristy, stejně jako režim proti nim zasahující.
Smutné je, že svět, míním tím OSN, toleruje držení chemických zbraní. Ale dokud je budou chtít v arsenálu Rusko, Čína a USA, nikdo s tím nic nezmůže.
Použití těchto zbraní je potřeba vyšetřit a potrestat. Avšak legitimně. Na základě rezoluce OSN. Jen tak rozpoutat válku na základě nic neříkajících satelitních snímků nebo informací tajných služeb je nepřípustné! To, že tyto důkazy nepřesvědčily Británii, tradičního spojence USA, myslím mluví za vše. Po zkušenosti z Iráku se není co divit. Británie zřejmě region nebere za tak strategický cíl, jako USA a Francie…
Putin: „Americké důkazy o tom, že za srpnový chemický útok proti opozici je odpovědná vláda prezidenta Bašára Asada, jsou absolutně nepřesvědčivé…"
Koho by překvapilo, že za použitím chemických zbraní stojí ony tajné služby nebo rebelové, co po agresi volají? Plný výčet možností najdete v článku zde: http://internetweek.cz/syrie/chemicke-zbrane-v-syrii-kdo-a-proc-je-pouzil >>>
Vše je zdecimováno nebo zničeno. I díky podpoře spojenců ve prospěch povstalců. Nezávislost Sýrie na pomoci ze zahraničí je již nemožná. Bude potřeba obrovský kapitál. V oblasti, která připomíná sud s prachem…
Asad: „Všichni ztratíme kontrolu nad situací, pokud tento sud vybuchne. Začne se šířit chaos a extremismus. Budeme blíže riziku rozpoutání války v celém regionu…"
Skutečným cílem Washingtonu a jeho spojenců v NATO není vůbec Sýrie, ale Írán, tvrdí prezident Ústavu Blízkého východu Jevgenij Satanovskij: „Bylo zjevně přijato rozhodnutí o zasazení úderu Íránu v souvislosti s blížící se „červenou čárou“ v otázce íránského jaderného programu. Podle informace expertů si má Teherán získat jaderné zbraně nejpozději v létě 2014. Předtím je třeba podle pravidel vojenské strategie rozdrtit jeho hlavního spojence a jediný most ke Středozemnímu moři – Sýrii…“
Koho by to po válce v Iráku, Lybii, Afghánistánu překvapilo? Kdy podobný úder vůbec k něčemu pomohl, opomenu-li postranní úmysly, o kterých vzhledem k důležitosti a bohatství regionu samozřejmě jen spekulujeme? Napadá mě jen Jugoslávie. Ale to se opět vracíme k rezoluci OSN, mezinárodní akci a pomoci. Agrese USA a Francie připravovaná na Sýrii nic nevyřeší. Jen zemi zmítanou občanskou válkou dorazí. Aby jí draze na nohy postavili.
Je si Evropa vědoma toho, že zdecimování Sýrie vyžene její občany ze země? Je na to Evropská unie, zmítaná vlastní krizí, připravená? Já myslím, že není. Jde tedy o něco většího?
Paul Craig Roberts, (Wall Sreet Journal) : „Vojenské akce zemí Západu v Sýrii budou mít negativní následky nejen pro region, ale i pro Evropskou unii. Vítězství islamistů se stane příčinou hromadné migrace ze Sýrie proevropsky naladěné části obyvatelstva: křesťanů, alavitů a městských vzdělaných Sunnitů. A všichni tito lidé zamíří do Evropské unie…“
OSN: „Domovy opustila již třetina z 23 milionů Syřanů. Přibližně pět milionů z nich musela před boji prchnout do klidnějších oblastí Sýrie, další dva miliony pak svou vlast opustily nadobro. Do uprchlických táborů v zahraničí již prchl milion syrských dětí…“
Syrskou otázkou se zabývám již od začátku konfliktu. Z dostupných informací je však nemožné udělat si názor na to, kdo je kdo a za co kdo může.
Ale ve chvíli, kdy konfliktem trpí v tak obrovské míře civilní obyvatelstvo, má přijít mezinárodní pomoc. Řinčení zbraní bez mandátu OSN bude vždy smrdět, a to i v případě, že by bylo myšleno bez jakýchkoliv postranních úmyslů. Jak je možné, že se mezinárodní společenství v podobných občanských válkách shodne v Africe, ale na Blízkém východě to nejde? Máme zde novou studenou válku a její první velké bojiště?
Na postup v Iráku, pod nátlakem bojechtivého George Bushe mladšího, se shodly téměř všechny země NATO.
Na dění a zásah v Sýrii takový názor neexistuje. A co víc, agresi shodně nepodporuje i náš prezident Zeman spolu s knížetem Schwarzenbergem. A to je co říct. Stejně nejednotné jsou hlasy z celého světa. Zřejmě ani Barack Obama by do toho nešel, nebýt pod tlakem těch, co jej do úřadu dostali.
Rasmussen: „NATO situaci ohledně Sýrie pouze konzultuje. V případě potřeby je NATO odhodláno bránit se Sýrií sousedící Turecko, které je členem aliance. Jakékoliv jiné zapojení paktu do bojů je však vyloučené...“
Zatím je to sólo akce USA a Francie. Ale zatažení Turecka do války nebude problém, pokud to USA s Francií a rebely budou chtít. Potom to bude i naše válka (jsme členskou zemí NATO)…
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí….
Nepřehlédněte: Proč se zabývat Sýrií? >>>
Zdroje:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cesky-syran-utok-usa-nicemu-nepomuze-jen-vyusti-v-katastrofu_281248.html
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/cameronuv-syrsky-krach-jako-test-americko-britskeho-tandemu_281330.html
http://zpravy.idnes.cz/francie-ma-satelitni-snimky-ktere-ukazuji-ze-chemicky-utok-miril-od-armady-1t6-/zahranicni.aspx?c=A130902_190341_zahranicni_btw
http://czech.ruvr.ru/2013_08_28/Washington-chysta-trest-pro-Damasek/
http://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/76697-nato-se-k-utoku-na-syrii-nepripoji/
internetweek.cz, wikipedie, Wall Street Journal
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/maggieosama/
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!