internetWEEK.cz menu TOPlist

Ropné společnosti platí popírače klimatických změn

Ropné společnosti platí popírače klimatických změn

Zpráva předkládá důkazy, že nechvalně proslulá společnost Koch Industries věnovala klima-skeptickým skupinám 73 miliónů dolarů k šíření nepřesných a zavádějících informací.

 

Ropné společnosti platí popírače klimatických změn

Zpráva předkládá důkazy, že nechvalně proslulá společnost Koch Industries věnovala klima-skeptickým skupinám 73 miliónů dolarů k šíření nepřesných a zavádějících informací. Výzkum Greenpeace označil málo známou americkou ropnou společnost za hlavního sponzora popíračů globálního oteplování v USA a v Evropě.

Environmentální organizace obvinila kansaskou společnost bratrů Kochových – Koch Industries, která vlastní a provozuje rafinérie a ropovody, z financování 35 konzervativních a libertariánských skupin a také dvaceti kongresmanů a senátorů. Právě tyto organizace a jednotlivci šířili zavádějící informace o klimatické vědě a vedli cílený útok na klimatické vědce a zelené alternativy k fosilním palivům.

Greenpeace prozradilo, že společnost Koch Industries sponzorovala v letech 1997 – 2008 tyto skupiny celkovou částkou ve výši 48 miliónů dolarů. Mezi lety 2005 – 2008 (v době bouřlivých debat o klimatických změnách) firma věnovala 25 miliónů dolarů popíračům klimatických změn, což je částka téměř třikrát větší, než ve stejné době věnovala další nechvalně proslulá společnost – ExxonMobil. Právě tato společnost proslula námořní katastrofou tankeru Exxon Valdez z roku 1989, při které v blízkosti Aljašky do moře uniklo přes 40 000 tun ropy (společnost byla po dvaceti let soudních procesů nucena v roce 2009 zaplatit odškodnění ve výši přes 500 miliónů dolarů). Bratři Kochovi také utratili 5,7 miliónu dolarů za politické kampaně a dalších 37 miliónů za přímý lobbing k podpoře fosilních paliv.

„Společností Koch Industries podporovaná síť lobbistů, manažerů a dalších organizací vytvořila silný proud dezinformací, který tyto organizace dále šířily. Tato propaganda je poté rozmnožena a dále publikována skrze dotované weby politických skupin a thinktanků“, tvrdí Greenpeace a dodává, že „společnost Koch Industries hraje nenápadnou, ale dominantní roli v debatě o globálním oteplování. Tato soukromá, v ústraní stojící korporace, se stala finančním bossem popíračů klimatické vědy a zdrojů čisté energie. Organizace financované touto společností stále útočí na klimatickou vědu a vědce, obnovitelnou energii a postup proti změnám klimatu“.

Mezi podporované skupiny patří známé konzervativní thinktanky v USA jako jsou Americans for Prosperity, The Heritage Foundation, Cato Institute, Manhattan Institute a Nadace pro výzkum ekonomie a životního prostředí (Foundation for research on economics and the environment). Všechny výše uvedené se účastnily roztáčení kauzy Climagate a nebo jsou v předních řadách debaty směřující proti teorii globálního oteplování (kauza Climagate, s názvem odvozeným od kauzy Watergate ze 70. let, je spojená s únikem emailové korespondence klimatických vědců z University of East Anglia).

Společnost Koch Industries je konglomerát firem s ročním obratem přibližně 100 miliard dolarů, kterému dominují zájmy v ropném a chemickém průmyslu, s aktivitami v téměř šedesáti zemích a 70 000 zaměstnanci. Vlastní rafinerie, které zpracovávají více než 800 000 barelů surové ropy denně ve Spojených státech a také rafinerii v Holandsku. Je také držitelem smlouvy k pronájmu vysoce znečišťující těžby ropných písků v kanadské Albertě a zabývá se těžbou uhlí a ropy, chemickým průmyslem, zemědělstvím a provozem ropovodů.

Většina jmění je vlastněna a kontrolována bratry Kochovými (Charlesem a Davidem), dvěma ze čtyř synů zakladatele společnosti. Podle časopisu Forbes jde o deváté nejbohatší Američany a devatenácté nejbohatší muže planety s celkovým bohatstvím ve výši přibližně 30 miliard dolarů.

V roce 2000 americké ministerstvo životního prostředí (Environmental Protection Agency – EPA) uložilo společnosti pokutu ve výši 30 miliónů dolarů za 300 případů úniku ropy, které vyústily v celkové uvolnění více jak 3 miliónů galonů (více jak 11 miliónů litrů) surové ropy do životního prostředí.

Tisková mluvčí Koch Industries Mellisa Cohlmia se v nedávno zaslaném vyjádření agentuře AFP snažila bránit environmentální kredit společnosti tvrzením, že „společnosti bratrů Kochových trvale podporují inovativní a efektivní cesty k zajištění ekologičtější budoucnosti a další snižování produkce odpadů a emisí skleníkových plynů spojených s jejich aktivitami a produkty“ a na závěr dodala: „Na základě našich zkušeností podporujeme otevřený a vědecký dialog o klimatických změnách a pravděpodobných dopadech navrhovaných energetických strategiích na světovou ekonomiku“.

Deset největších příjemců financí bratrů Kochových v letech 2005 - 2008Mercatus center (9,2 miliónu dolarů) Konzervativní thinktank na George Mason University. Tato skupina přišla s tvrzením, že globální oteplování bude v zimě prospěšné a také pomůže na planetárních pólech. V roce 2009 doporučovala nepokračovat ve snahách snižovat emise skleníkových plynů.

Americans for prosperity (5,17 miliónu dolarů). Budovala opozici k legislativě za čisté zdroje energie a podporu ochrany klimatu na mnoha akcích po Spojených státech.

Institute for humane studies (1,96 miliónu dolarů). V této organizaci pracuje několik předních klimatických skeptiků, mezi které patří Fred Singer a Robert Bradley.

Heritage foundation (1,62 miliónu dolarů). Konzervativní thinktank, který je vůdcem americké opozice klimatické vědy.

Cato Insitute (1,02 miliónu dolarů). Českým zastáncem této instituce je prezident Václav Klaus.

Manhattan Institute (800 tisíc dolarů).

Washington legal foundation (655 tisíc dolarů).

Federalist society for law (542 tisíc dolarů).

National center for policy analysis (130 tisíc dolarů).

American council on science and health (113 tisíc dolarů). Tento thinktank uveřejnil informaci, že omezování emisí skleníkových plynů bude mít za následek zhoršení zdraví veřejnosti.

Zdroj: www.guardian.co.uk

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   Vliv na přírodní prostředí   Ropné společnosti   Ministerstvo životního prostředí   Koch Industries   Klimatické změny   Greenpeace   ExxonMobil  


Kategorie Ropné společnosti


Utajují vlády technologii, která by vyřešila energetickou i klimatickou krizi?Utajují vlády technologii, která by vyřešila energetickou i klimatickou krizi?
Několik různých vynálezců nezávisle vynalezlo bezpečné a zelené jaderné plasmové baterie, které mohou po dobu pěti až deseti let dodávat spolehlivou a stálou energii bez jediného dobití. Proč o nich nevíme?


Kategorie Greenpeace


Klimatické zmeny: teplota pravdepodobne stúpne až o 2°CKlimatické zmeny: teplota pravdepodobne stúpne až o 2°C
Klimatické zmeny sú možno najväčším problémom, pred ktorým ľudstvo celosvetovo stojí.


Kategorie Ze zahraničí


Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí