Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.
Podle analýzy New America Foundation posloužily výzvědné programy National Security Agency k zatčení pouze 17 osob z 225, obviněných v USA podle zákona o terorismu od 11. září. Masové monitorování všech telefonických hovorů v USA a důkladné ukládání snad všech dat, která se šíří po internetu, tedy reálně nemají žádný zásadní dopad na americký „boj s terorismem“, uvádí časopis New Scientist, který o zprávě informoval. Po Snowdenově odhalení praktik NSA americká vláda zaujala postoj, že tento velkoobjemový sběr dat je prevencí proti terorismu, který je díky tomu velmi neefektivní. Zpráva nadace také argumentuje tím, že masové sledování provádění NSA nedokázalo ani zabránit teroristickým útokům v USA 11. září 2001.
Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace... | Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA >>>
Důvod, proč zpravodajské služby a FBI nezabránily útokům, nespočíval v tom, že by měly nedostatek informací, říká New America Foundation, ale že mezi CIA a dalšími vládními složkami nebyla efektivní spolupráce. CIA znala jednoho z únosců letadel – Khalida al-Mihdara – protože vystoupil v roce 2000 na summitu Al-Káidy v Malajsii. Navzdory tomu jeho jméno nebylo přidáno na seznam sledovaných osob a FBI se o něm nedozvěděla a nemohla ho proto sledovat. Mihdar v roce 2001 dostal povolení vstupu do USA a začal se učit létat pod svým skutečným jménem. Je uvedený v seznamu únosců letu č. 77, který americká vláda spojuje s útokem na Pentagon.
Příslušné vládní útvary „měly kontrolovat Midharovy telefonáty, dokonce i bez rozšíření pravomocí ke sbírání telefonických metadat všech Američanů pod Sekcí 215,“ uvádí zpráva. Odkazuje se v ní na tzv. Patriot Act, který dovoluje hromadný sběr metadat z telefonických rozhovorů. (USA PATRIOT Act je americké exekutivní nařízení sněmovny zástupců, které bylo podepsáno prezidentem a uvedeno v platnost 26. října 2001. Platnost zákona byla několikrát prodlužována, naposledy do roku 2015.)
Čtyři unesená letadla. Téměř 3000 mrtvých. Americká protivzdušná obrana v nečinnosti. Miliony lidí si myslí, že šlo o Inside Job... | Velké konspirační teorie: 11. září 2001 >>>
Sledovací metody NSA by mohly být kontraproduktivní. V září 2013 bývalý funkcionář NSA William Binney řekl, že „obrovské hromady nových dat“ shromážděné výzvědnými programy NSA mohou odvádět pozornost od hlavního úkolu – kterým je najít a zastavit lidi, kteří představují hrozbu pro USA.
O sledování komunikace zahraničních státníků byl podle Los Angeles Times Bílý dům detailně informován. Americký prezident prý možná nedostával všechny zprávy. "Národní bezpečnostní rada (Bílého domu) a vysoce postavení lidé v tajných službách ale přesně věděli, k čemu dochází - a je směšné myslet si něco jiného," uvedl jeden ze zdrojů z výzvědných služeb.
Němečtí odborníci na bezpečnost nečekají, že by USA přestaly se sledováním vysoce postavených politiků. Zároveň odmítli tvrzení, že údajné sledování mobilního telefonu německé kancléřky Angely Merkelové mělo sloužit k boji proti terorismu. Podle nich bylo cílem špehování prosazení amerických politických a hospodářských zájmů. Podle časopisu Der Spiegel měly americké rozvědky v posledních letech odposlechové stanice na 80 místech světa, z toho 19 v evropských městech včetně Berlína, Madridu, Paříže, Prahy, Říma a Ženevy.
Skandál s americkým špionážním programem, který byl údajně zaměřen i na řadu státních představitelů včetně německé kancléřky Angely Merkelové, spustil někdejší zaměstnanec NSA Edward Snowden, který vynesl materiály s podrobnostmi o činnosti amerických tajných služeb.
Jsme přímými svědky špionážního thrilleru. Jak to dopadne? Dostane azyl, nebo bude hnít v americkém kriminále do smrti? Ze Snowdena se postupně stává virtuální realita. Možná je unesen, možná už nežije. Nikdo nic neví. | Kde je Edward Snowden? Podivná virtuální realita. >>>
Zdroje:
http://www.newscientist.com/article/dn24865-nsas-snooping-dragnet-has-little-impact-on-terrorism.html#.UtVTKLCA270
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/248078-nsa-sledovala-politicke-lidry-rekove-zase-americany/
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/ari/
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!