internetWEEK.cz menu TOPlist

Proč odcházím z Goldman Sachs?

Proč odcházím z Goldman Sachs?

Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.

 

Proč odcházím z Goldman Sachs?

Jeho nezvykle upřímné stanovisko s názory na vývoj obchodní etiky uvnitř obrovské investiční banky za posledních 12 let se rychle rozšířilo do Ameriky i do světa. A mimo to, že naštvalo jeho šéfy, způsobilo výrazný pokles akcií banky.

 

Odstupující manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith

 

Dnešek (14.3.2012) je můj poslední den v Goldman Sachs. Téměř po 12 letech, kdy jsem pracoval v této bance – nejprve ve Stanfordu, pak v New Yorku a nakonec nyní v Londýně – věřím, že jsem zde pracoval dost dlouho na to, abych mohl sledovat vývoj její kultury, jejích zaměstnanců a její identity. Mohu poctivě prohlásit, že prostředí tady je nyní tak toxické a destruktivní, že jsem to ještě neviděl.

 

Abych popsal problém co nejjednodušeji, zájem o klienty je minimální a společnost se zabývá jen tím, jak na nich vydělat peníze. GS je jedna z největších a nejdůležitějších investičních bank na světě a je až příliš propojená s globálními financemi, aby mohla dál jednat tímto způsobem.

 

Firma se mění do té míry, že už se nemohu s dobrým svědomím identifikovat s tím, co toleruje.

 

Možná to zní skeptickému čtenáři překvapivě, ale kultura byla dříve důležitou součástí úspěchu Goldman Sachs. Byla založená na týmové práci, integritě a skromnosti a vždy dělala to nejlepší pro své klienty. Právě tato kultura byla tajnou ingrediencí, díky níž se toto místo stalo skvělým a dovolila nám podržet si důvěru klientů po 143 let. Nešlo jen o vydělávání peněz; to samo o sobě by firmu tak dlouho neudrželo. Mělo to něco společného s hrdostí a vírou v tuto organizaci. Je smutné, že musím říci, že když se dnes rozhlédnu, tak nevidím ani stopy po té kultuře, kvůli které jsem tu s láskou pracoval mnoho let. Ztratil jsem hrdost i víru.

 

Ale vždy tomu tak nebylo. Více než desetiletí jsem získával a zaškoloval kandidáty naší metodou náročného interview. Byl jsem vybrán jako jeden z deseti lidí, abych se objevil na náborovém videu, které se přehrává po celém světě na pobočkách banky. V roce 2006 jsem řídil letní interní program o prodeji a obchodování v New Yorku pro 80 kolegů. Tam jsem poznal, že je čas odejít, protože jsem zjistil, že už se jim nemohu dál dívat do očí a říci jim, jak skvělé to bylo kdysi místo na práci.

 

Knihy, které jsou psány o Goldman Sachs, možná zachytí, že současný výkonný ředitel Lloyd C. Blankfein a prezident Gary D. Cohn kulturu společnosti neudrželi. Opravdu věřím, že tento úpadek v morálce firmy představuje jedinou nejvážnější hrozbu pro její dlouhodobé přežití.

 

V průběhu své kariéry jsem měl privilegium být poradcem dvou z největších hedgeových fondů na planetě, pěti největších asset manažerů v USA a tří nejlepších majetkových fondů na Středním východě a v Asii.

 

Moji klienti mají celkový majetkovou hodnotu více než jeden bilion dolarů. Byl jsem vždy hrdý na to, že jim radím to, co je výhodné pro ně a ne nutně pro firmu. Tento přístup je v GS stále méně populární. Další signál, že je čas z ní odejít.

 

Jak jsme se tam dostali? Banka změnila filosofii vedení. Vedení dříve spočívalo na idejích, dávání příkladu a fairovém jednání.

 

V dnešní době, jestliže vyděláte dostatek peněz pro firmu (a nejste zrovna vrah), dostanete na vlivnou pozici.

 

Jsou tři způsoby, jak se rychle stát šéfem: a) „popravovat sekerou“, což v terminologii GS znamená nutit klienty, aby investovali do akcií a dalších produktů, kterých se snažíme zbavit, protože nemají velký potenciální profit, b) „honit slony“, což znamená v angličtině dostat klienty k tomu, aby obchodovali s čímkoliv, na čem vydělá GS. Můžete si myslet, že jsem staromódní, ale já prodávám nerad klientům produkty, které jsou pro ně nevýhodné. c) Sedíte na židli, kde je vaše práce likvidovat s nelikvidní, nejasné produkty.

 

Překlad: heartblue z http://www.nytimes.com/2012/03/14/opinion/why-i-am-leaving-goldman-sachs.html?_r=1

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Banky   Ze zahraničí   Byznys   Finance  


Kategorie Banky


Zmírní konečně atak finančních produktů?Zmírní konečně atak finančních produktů?
Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!



V ďábelském kruhu – M. Morris o konspiraci proti lidstvuV ďábelském kruhu – M. Morris o konspiraci proti lidstvu
Michael Morris vysvětluje, proč se ekonomika v Evropě zhroutí, jak funguje již stovky let bankovní finanční systém a že nás čeká těžká doba se světlem na konci tunelu.



Kdo ovládá svět? Konspirační teorie - 2. částKdo ovládá svět? Konspirační teorie - 2. část
Neuveriteľné zamlčovanie faktov a odporné klamstvá v médiách o vplyve dynastie Rothschildovcov na súčasné smerovanie sveta.



Kdo ovládá svět? Konspirační teorie - 1. částKdo ovládá svět? Konspirační teorie - 1. část
Neuveriteľné zamlčovanie faktov a odporné klamstvá v médiách o vplyve dynastie Rothschildovcov na súčasné smerovanie sveta.



Povídka o tom, jak fungují banky - 4. částPovídka o tom, jak fungují banky - 4. část
Poslední část příběhu o bankovním systému......



Povídka o tom, jak fungují banky - 3. částPovídka o tom, jak fungují banky - 3. část
Pohádka o finančním systému nekončí....



Povídka o tom, jak fungují banky - 2. částPovídka o tom, jak fungují banky - 2. část
Pohádka o finančním systému pokračuje.......



Povídka o tom, jak fungují banky - 1. částPovídka o tom, jak fungují banky - 1. část
Příběh ukazuje způsob, jak funguje finanční systém. Někteří lidé hovoří o spiknutí bankéřů, ale pravděpodobnější je, že lidé postupně sami volili řešení, která byla logická a výhodná, avšak později se projevila v úplně jiném světle.


Kategorie Byznys


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Sledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemiSledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemi
Jak jde čas v kauze, kterou nastartoval Volkswagen. Upravil software aut tak, aby byla ekologická jen v testu. Průběžně aktualizované moderované rozcestí... Jourová: Odškodnění i pro Evropu?



Jak vybrat virtuální kancelář?Jak vybrat virtuální kancelář?
Co je virtuální kancelář? Docela kamenná kancelář založená na principu sdílení prostor a administrativního personálu. Ale výběr kanceláře není jen tak. Ani právníky a účetní nevybíráte pouze podle ceny, nebo modelek na webu! Na co si dát pozor?



Co vás velký byznys naučí o kultuře podnikáníCo vás velký byznys naučí o kultuře podnikání
Cílem vysoké kultury podnikání je zajistit, aby vaši zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Když je máte, tak od vás nebudou utíkat a navíc budou přitahovat do vaší firmy další nové talenty...



Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…



Facebook nafoukl obří internetovou bublinuFacebook nafoukl obří internetovou bublinu
Největší sociální síť se pořádně praštila přes kapsu, za 19 miliard dolarů koupila mobilní aplikaci WhatsApp. Proč to Facebook udělal a je cena přemrštěná?



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč doopravdy má pracovní týden v západním světě (až na pár drobných korekcí) čtyřicet hodin? Malé zamyšlení vás možná překvapí…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí