Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.
Drobné arktické polní kytky rozhodly o tom, že velcí savci doby ledové, jako byli srstnatí mamuti a nosorožci, nepřežili. Vědci prozkoumali DNA rostlin i živočichů, kteří žili v Arktidě ve velkém množství, ale potom relativně rychle zmizeli. Jejich zmizení bývá přičítáno pravěkým lovcům nebo velkému asteroidu, jehož dopad na kanadské ledovce změnil klima. Složitý a rozsáhlý výzkum dospěl k zajímavému závěru: mamuti a další velcí savci doby ledové byli velmi závislí na proteinově bohatých květinách, které tehdy tuto oblast pokrývaly.
Dramatická změna podnebí způsobila obrovský úbytek těchto rostlin. Arktidu místo polních květin zarůstala už jen tráva a křoviska, které však postrádaly potřebnou nutriční hodnotu a nemohly velké býložravce uživit, výzkumníci zveřejnili tyto informace v časopise Nature. Tato vegetační změna mohla začít zhruba před 25 000 lety a trvala 15 000 let – v té době mnoho velkých zvířat začalo vymírat. Dvě třetiny všech velkých savců té doby na severní polokouli vyhynuly. „Nyní máme velmi věrohodné vysvětlení,“ řekl Eske Willerslev z Kodaňské univerzity, expert na pravěkou DNA, který vedl mezinárodní tým výzkumníků. Nálezy jsou v rozporu s dosavadní představou většiny historiků, že to byl pravěký člověk, kdo způsobil masové vymírání velkých živočichů – jde o hypotézy tzv. „nadměrného zabíjení“ a „bleskové války“.
Podle Willersleva nebyl hlavním důvodem masového vymírání pravěkých savců člověk, i když je možné, že pravěcí lovci přispěli k vyhynutí některých druhů, které strádaly nedostatkem potravy. Arktická oblast byla v té době přeplněna velkými stády zvířat stejně, jako tomu bylo v afrických savanách.
Starý grónský led svědčí o dopadu velkého vesmírného tělesa v oblasti Kanady. Mamuti potom rychle vymírali a záhadně v té době zmizeli i severoameričtí paleoindiáni. Drtivý dopad zúčtoval se všemi. | http://internetweek.cz/historie/mamuty-vyhubil-drtivy-dopad >>>
Na arktických pláních žili srstnatí mamuti, srstnatí nosorožci, koně, bizoni, soby a velbloudi, a těmi se zase živili mohutní predátoři včetně hyen, šavlozubých koček, lvů a medvěda krátkočelého.
Vědci ve zmíněném výzkumu prozkoumali historii vegetace v arktickém pásu na Sibiři a také na Aljašce v průběhu 50 000 let. Získali 242 vzorků sedimentu z různých míst a prozkoumali výkaly a obsahy žaludků nalezených zvířat z doby ledové, určili stáří vzorků a analyzovali DNA. I když si mnoho vědců do té doby myslelo, že tehdejší ekosystém tvořily travnaté pláně a velká zvířata se krmila trávou, výzkum ukázal, že tundře dominovaly polní květiny. Arktický ekosystém vypadal úplně jinak než dnes. V Arktidě doby ledové byly obrovské stepi bez stromů a bez křovin, ale všude rostly polní květiny.
Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2552667/Did-lack-flowers-kill-woolly-mammoth.html#ixzz2sXNbtnY1
Ilustrace: https://www.flickr.com/photos/68416583@N00/
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!