Lékaři se rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře a výlet pak vydávali za vzdělávací akci.
Lékaři se rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře
Ministerstvo chce svým návrhem předejít takovým excesům, kdy se třeba lékaři rekreovali za peníze farmaceutických firem u moře a výlet pak vydávali za vzdělávací akci.
Lékař bude muset podat hlášení
„Lékař bude muset prokazatelně doložit, že se aktivně kongresu v zahraničí účastnil, tedy že pronesl buď ústní, nebo předložil písemný příspěvek," nastínil pro Český rozhlas jednu z hlavních změn v chystané novele zákona o regulaci reklamy náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
„V pracovní verzi navrhujeme, aby lékař doložil, že se kongresu zúčastnil aktivně a to nejlépe tak, že tam vystoupil nebo se účastnil nějakého řídícího výboru. Zvažujeme také, že podá o účasti na kongresu písemnou zprávu," doplnil Plíšek. V praxi tak lékaři, kteří pojedou na kongres s úmyslem jen poslouchat vystoupení kolegů, si nesmí účast ani cestu nechat hradit farmaceutickou firmou. Přitom je jasné, že takových lékařů je většina.
Ministerstvo zdravotnictví jde s kanónem na komára
„Já si osobně myslím, že je to nesmysl. Představa, že firmy budou třeba přispívat do nějakého fondu, ze kterého to bude přerozdělováno? Kdo o tom bude rozhodovat, jaká budou kritéria. To znamená, že o tom budou rozhodovat úředníci, kamarádíčci, profesorská lobby," odsoudil záměr ministerstva pro ParlamentníiListy.cz Miloš Voleman z Lékařského odborového klubu.
„Ta kongresová turistika je jakoby viditelná, ale jsou to drobnosti. Tady se jde s kanónem na komára. Lékař se k atestaci musí zúčastňovat kongresů. Soukromí lékaři si to z daní odepíšou. Lékař-zaměstnanec to musí zaplatit ze svého. Tak fajn, ať to pohlídají, ať se podmínky zpřísní, ale ať tedy zaměstnanci umožní, aby si kongresy, učebnice a takovéto položky dali do daňových nákladů," konstatoval Voleman.
Že kongresová turistika je zástupným problémem vzhledem ke skutečné korupci si myslí i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj například díky „nečinnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv platíme za léky více, než kolik by bylo nutné, a zdravotnictví (pojišťovnám i pacientům) vznikají miliardové škody". „To by nebylo možné bez tichého souhlasu ministerstva zdravotnictví, a to je skutečný problém," zdůraznil pro ParlamentníListy.cz Kubek.
Lékaři na to nebudou mít
Návrh se nelíbí ani sdružení "Mladí lékaři". Podle nich takový zákon výrazně zhorší podmínky pro vzdělávání lékařů. „Situace je taková, že si lékař buď musí platit vzdělávací akce sám, kdy tuzemské stojí okolo 1500 korun denně, nebo ji zaplatí zaměstnavatel," sdělil redakci předseda sdružení Martin Švestka.
Ovšem Švestka připomíná, že vzhledem k tomu, jak napjatá je finanční situace nemocnic, peníze na vzdělávání budou bezesporu až tou poslední položkou, kterou bude nemocnice ochotna vydat.
Zdroj: Parlamentní listy.cz
Další příspěvky autora: michelllin
Články ve stejných kategoriích:
Lékaři
Ministerstvo zdravotnictví
Lékař
Farmaceutické firmy
Z domova