Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.
Žádný lékař nám na sto procent nepoví, že očkování nám nezpůsobí žádné vedlejší účinky. Správně bychom o možných nežádoucích účincích měli být lékařem ještě před podáním vakcíny informováni. Někdy se totiž stane, že i když nejsme na nic alergičtí, naše tělo vakcínu prostě nepřijme a nám se objeví nečekané reakce. Zde také musíme rozlišovat alergickou reakci v místě vpichu a alergickou reakci našeho těla na látku. Reaguje-li tělo na látku, v místě vpichu bývá kůže horká, můžeme pociťovat únavu, místo je opuchlé. To vše je výsledkem toho, že náš imunitní systém začal pracovat. Tyto nežádoucí očkování neohrožují život, zdraví však někdy ano.
Některá očkování jsou povinná. Mají chránit naše zdraví, mají nám pomoci se bránit před nemocemi. Neznamená, že když se nemoc nevyskytuje v naší zemi, že se jí nemůžeme nakazit. Mezi povinná očkování patří tuberkulóza, záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, spalničky, zarděnky a příušnice. Tyto vakcíny jsou plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Přesto někteří lidé nejsou pro to, aby jejich ratolesti byly očkovány. Tyto nemoci se neustále s postupem času objevují. Není rozumné tedy nenechat dítě dle mého názoru těmito vakcínami očkovat. Můžete tak ohrozit život svého dítěte.
Mezi nepovinná očkování, nebo také dobrovolná, jak se jim jinak říká, patří v naší zemi očkování proti rotavirům, pneumokokovým onemocněním (tato vakcína je ale hrazena pojišťovnou), planým neštovicím a onemocnění lidským papilomavirem (karcinom děložního čípku). Vakcína proti poslednímu zmíněnému je plně hrazena jen u dívek ve 13. roku života. Později si vakcínu hradíme sami, přitom se jedná o jedno z nejdůležitějších očkování, pokud se tedy zaměříme na dnešní styl života.
Třetí skupinou je tzv. očkování na vyžádání. Do této skupiny patří kupříkladu očkování proti žluté zimnici, očkování proti klíšťové encefalitidě, chřipce a jiné. Očkování proti chřipce je podáváno zejména lidem, kteří pracují v prostředí, jež ohrožuje jejich zdraví. Je ještě jedna kategorie, které se říká mimořádné očkování. Mimořádné očkování slouží především v případech, kdy v zemi vypukne epidemie. Má však akutní nedostatky. Většinou se takových vakcín vyrobí velmi málo a je naprosto běžné, že se rychle vyprodají. Jednou takovou byla kupříkladu vakcína proti ptačí chřipce a poté i proti chřipce prasečí.
Že každá vakcína a látka našemu tělu podávaná je chemií, je naprosto jasná věc. Praktická doktorka pro dospělé se zaměřením na homeopatii, paní Ludmila Eleková, by nám o tom mohla sama povyprávět. Ona, manžel i její děti jsou očkovaní. U manželů o tom rozhodovali kdysi rodiče, u dětí o tom rozhodovala paní Eleková, ale později svého rozhodnutí začala litovat potom, co její syn na očkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli vakcínou Alditepera dostal těžkou alergickou reakci. Kromě těžkých horeček, které malého doprovázely, se objevil i neutěšitelný pláč, bolest v místě vpichu, otok, ba co více, synovi paní Elekové se změnila naprosto povaha. V noci již nebyl tak klidný jako kdysi a trpěl nespavostí. Problémy vyvrcholily dislexií, hyperaktivitou, agresivitou, pokračováním alergie a sníženou imunitou.
Závěr byl takový, že paní Eleková pátrala po tom, co se vlastně jejímu synovi stalo. Zjistila, že lékaři jí neřekli o všech možných vedlejších účincích, že očkování tedy není stoprocentně bezpečné. Ano, má vedlejší účinky.
Nechat se naočkovat je svým způsobem riziko. Hlavní a nejspíše velmi důležitou informací pro všechny, která se týká očkování, je také fakt, že vliv vakcíny Alditepera testován nebyl. Byly tedy testovány samostatně, ale nikdy ne společně. V toxikologii je přitom dobře znám koktejlový efekt, neboli smíchání více látek dohromady. Nesmíme zapomenout, že každá vakcína obsahuje rtuť, hliník a podobné látky. I když jsou to jen stopové prvky, ve větším množství, či při smíchání s jinými látkami, mohou způsobit velké změny jak u našeho zdraví, tak v naší povaze. Paní doktorka Eleková je názoru toho, že farmaceutické firmy vyrábí očkování především proto, aby lidé poškození jejich naočkováním potřebovali již do smrti užívat léky vyrobené těmato firmami. Pro děti je poté toto očkování daleko více nebezpečné, než pro dospělého člověka.
Lékař z Liberce, pan Jiří Lešovský je opačného názoru. Tvrdí, že pokud bychom neměli věřit vakcíně, tak poté již ani tomu, že když sáhneme na zapínač, rozsvítí se světlo. Očkovací látky jsou látky, které prostě musí pomáhat, jsou to přece léky.
Přečtěte si rozhovor s bývalým generálním ředitelem farmaceutické firmy. Zaručeně se dozvíte mnoho zajímavých informací... Rozhovor na téma: Jak se chovají farmaceutické firmy >>>
Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. Proto bychom neměli věřit tomu, že očkování je zcela zbytečné. Užitečnou funkci zajisté má. Měli bychom se však i trochu soustředit na to, že zkrátka má vedlejší účinky.
Tuberkulóza
Před desítkami let se na tuto nemoc hromadně umíralo. Proto se zavedlo povinné očkování miminek. Je to však čtyři roky, co se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že toto očkování se stane nepovinné, alespoň tedy u jedenáctiletých dětí. Samozřejmě se objevila vášnivá diskuze zabývající se tímto tématem. Jedni jsou toho názoru, že by se tuberkulóza měla dále očkovat povinně, jiní že je to zdraví škodlivé. Podle pneumologů má očkování mnoho vedlejších účinků, které se projevuje až u 5000 naočkovaných dětí v České republice ročně, a je málo účinné. Naštěstí se jedná jen o nežádoucí reakce tipu bolesti a horečky v místě vpichu a nehojící se jizvy.
Tetanus, dětská obrna, záškrt, hepatitida typu B, dusivý kašel a hemofilové nákazy
Vakcíny proti všem těmto nemocím se poslední dobou aplikují do jedné vakcíny, aby dítě netrpělo. Pokud však koktejlová vakcína dítěti nesedne, může trpět ještě více. U této vakcíny si mnoho rodičů stěžuje na horečky u svých dětí. Pokud si nemoci rozebereme do jednoho, zjistíme, že nutné očkování zde je rozhodně proti tetanu. Vakcína samotného tetanu patří mezi velmi dobře snášená očkování. Záleží zde však také na tom, zda bývá podávána jako monovakcína, či kombinovaná vakcína, která je smíchaná ještě s jinými vakcínami proti nemocem. Tato vakcína má také nežádoucí účinky. Kromě typických, jako je bolest v místě vpichu, zvýšené teploty a otoku, se objevují též horečky, neutišitelný pláč, svalové křeče, snížení krevního tlaku a další. Samozřejmě je lépe snášena, když je podávána malému dítěti, než staršímu jedinci.
Dětská obrna se nejčastěji vyskytuje v Indii, avšak vzhledem k tomu, že lidé neustále cestují, přenáší se i do jiných zemí. Je to nejčastěji kapénková nemoc. Napadá nosní sliznici, odkud se dostane do krku a do trávicího traktu. Někdy se rozšíří takovým způsobem, že napadne i nervový systém, to poté vede často i k ochrnutí určité části těla. Očkování proti této nemoci se provádí u miminek, u starších je vakcína podávaná na piškotu v podobě kapek. Nežádoucí účinky u této látky nejčastěji bývají zvýšená teplota, malátnost a nechutenství. Bývají však zcela výjimečné.
Záškrt je akutní onemocnění horních cest dýchacích. Pokud bakterie této nemoci ztoxinuje, nevyvázneme jen s angínou, jak by tomu bylo u lehké formy záškrtu, ale postihne nám srdce, plíce, ledviny a dokonce nás může zasáhnout i ochromení končetin. Přesto se objevují od lékařů spekulace, že ani samotná vakcína proti záškrtu nepomáhá. Podle rodičů je očkování dítěte proti záškrtu naprosto zbytečné. Výskyt záškrtu v ČR je zoufale nízký. MUDr. Jan Vavřečka, který se věnuje vědecké činnosti v oblasti regulace reklamy a ochrany spotřebitele na Katedře podnikového a evropského práva FMV VŠE v Praze tvrdí, že on sám si vyškrtává ze svého seznamu očkování proti záškrtu jako povinné. Momentálně je to prý zbytečné očkování, které akorát zatěžuje dětský organismus.
Vakcína hepatitidy typu B se očkuje plošně. Hepatitida typu B, nebo-li žloutenka je přenosná slinami, krví, spermatem, ale i poševním sekretem, zkrátka jakýmikoliv tělesnými tekutinami. Nakazit se jí můžeme především, pokud si nemyjeme ruce, od bezdomovců, od narkomanů, ale také v tetovacích, či piercingových studiích. Někteří lidé zastávají názor, že je zbytečné se proti hepatitidě typu B nechat očkovat, nebo nechat očkovat své děti, protože v současné době je dle jejich názoru na ústupu. Hájí se tím, že dětem vysvětlili, jak se mají chovat, aby se žloutenkou typu B nenakazily. Jenže riziko nehrozí jen v tom, že děti poruší nějaké z pravidel, jako je časté mytí rukou a podobně. Píchnout se mohou kdekoliv i o infikovanou jehlu. Stát proto některé rodiče za jejich rozhodnutí žene k soudu. Proč se tak rodiče rozhodují? Protože mají informace od těch, kteří své potomky nechali naočkovat o projevech vedlejších účinků. Děti, pakl-že jejich tělo vakcínu nepřijme, trpí horečkami, apatií, nezájmem o cokoliv. Bohužel se nejedná o krátkodobou záležitost, ale o záležitost půl roku a mnohdy delší (i celoživotní), kdy dítěti pomůže až podstoupení detoxikační kůry. Profesor Helcl udělal studii, která prokazuje, že není nutné děti očkovat. Od roku 2001 je ale toto očkování povinné. Proto rodiče, kteří se rozhodnou své děti neočkovat, musí nutně podepsat papír u lékaře, že byli obeznámeni se všemi možnými riziky, které může jejich rozhodnutí nenaočkovat dítě přinést.
Dusivý kašel (černý kašel) se přenáší kapénkovou infekcí. Toto onemocnění se nejvíce přenáší mezi dospělými, avšak nejvíce náchylné jsou děti, které bohužel tomuto onemocnění často podléhají. I toto očkování s sebou samozřejmě přináší určitá rizika. Nejčastěji je to klasická bolest, zarudnutí a otok v místě vpichu, může se však objevit také granulom, horečka, zduření uzlin, bolest hlavy, nadměrné pocení, nadmírný stres, svalový třes, dušnost, bolest svalů a kloubů, přechodná vyrážka, neklid, záchvaty hysterie, někdy, ale to je prý velmi ojedinělé, může dojít k dočasnému ochrnutí končetiny, do které byla látka aplikována.
Spalničky a příušnice
Spalničky kromě nepříjemné vyrážky jsou také o zánětu horních dýchacích cest, který vyústí většinou až v zánět spojivek. Tato choroba se přenáší vzduchem. Jedná se o kapénkovou infekci. Příušnice jsou zánětem slinných žláz. Často jsou spojeny s meningitidou a podrážděním slinivky břišní. Též se přenáší kapénkovou infekcí. S proočkovaností národa však tyto nemoci ubývají na síle a pomalu se vytrácí, ale neztrácí! Kdesi stále existuje riziko nákazy. Neočkovaným lidem, pokud se nakazí, selhávají plíce. Některé děti poté mají z této nemoci postižený mozek, nebo zasažené končetiny obrnou. Některé případy končí fatálně. Kromě otoku, bolesti a horečky v místě vpichu se mohou také objevit nežádoucí účinky v podobě vyrážky, teploty, otoky příušních žláz, křečí, nervozity, infekce horních cest dýchacích, průjmu, bronchitidy, zvracení, kašle, virového onemocnění, zánětů středního ucha, také ale byly velmi vzácně objeveny artritida, meningitida, encefalitida a další.
Protože existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že pro svého potomka dělají jen to nejlepší, nechají se informovat o všech možných očkováních, a poté svého potomka i nechají danými vakcínami naočkovat. Ano, domnívají se, že dělají to nejlepší pro jeho dobro, je tomu ale skutečně tak?
Očkování proti rotavirům
Rotaviry řádí všude okolo nás. Nejnáchylnější k tomuto onemocnění jsou samozřejmě ti nejmenší, proto je necháváme očkovat. Rotaviry způsobují průjmy, horečky, bolesti bříška, zvracení, dehydrataci. To vše může vést až k úmrtí dítěte. Rotaviry nejčastěji ulpívají na hračkách, kde přežívají i několik dní. Bohužel jsou resistentní vůči veškerým čistícím a dezinfekčním prostředkům. Většinou se toto onemocnění přenese olíznutím hračky, nebo olíznutím ruky, na které spočívají rotaviry z hračky. V drtivé většině případů se malé děti dostávají do nemocnice.
Vakcína proti pneumokokovým onemocněním
Vakcín proti tomuto typu onemocnění existuje mnoho. Všechny vakcíny však obsahují neživé části těl několika typu pneumokoků, které se dítěti injekčně vpraví do těla. Jsou uzpůsobeny tak, aby dítěti podpořily imunitu. Nežádoucí účinky této látky bývají podrážděnost, průjem, zvracení, nespavost, horečka, či naopak extrémní spavost.
Plané neštovice
Epidemie planých neštovic se vyskytuje nejčastěji v rozmezí dvou let. Nejčastěji na jaře a v zimě. Neštovice se samozřejmě šíří vzduchem. Onemocnění jimi je velice nepříjemné, ale říká se, že každé dítě by si neštovicemi mělo projít, především tedy v raném dětství, protože později jsou neštovice pro dospělého člověka rizikovější a mají horší průběh. I očkování proti planým neštovicím má své nežádoucí účinky. Především jím je výskyt analgetického šoku, který postihuje mnoho dětí. Jinak jsou zde klasické nežádoucí reakce, jako u většiny očkování. Výjimkou u tohoto očkování jsou puchýřky, které se mohou po očkování objevit. Ty by se měly vytratit nejpozději do dvaceti dnů po očkování. Lidé však tvrdí, že se u jejich ratolestí objevily i další nežádoucí účinky, jako je dušnost, záněty horních i dolních cest dýchacích, zimnice, malátnost, suchá kůže, zvracení, průjem, ekzém, atd.
Vakcinace proti lidskému papiloma viru
Karcinom děložního hrdla patří mezi nejčastější onemocnění žen poslední doby. Navíc se jedná o nejčastější zhoubný nádor do 45 let věku žen. Nesporně má také své nežádoucí účinky, ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že rozhodně není pro ženské tělo škodlivější než braní antikoncepčních pilulek.
Tento papiloma virus se přenáší především pohlavním stykem. Toto očkování ženy nechrání před jinými pohlavně přenosnými nemocemi. Na výběr je ze dvou látek, jako skoro u všech očkování. Buď se očkuje látkou Cervarix, nebo Silgardem. Silgard je prý bezpečnější a účinnější. Navíc nemá ani tolik nežádoucích účinku. U Cervarixu je hlavním nežádoucím účinkem bolest, teplo a otok v místě vpichu. Také ale krvácení z místa vpichu, teploty, horečky, bolest hlavy, únava, zvracení, průjmy, bolesti břicha, vyrážka, svědění, závrať, artritida. Mezi nejvíce objevované nežádoucí účinky Silgardu patří svědění, bolest v místě vpichu, teplota, krvácení z místa vpichu.
I speciální a mimořádná očkování mají svá pro a proti. Jako každé očkování. Ovšem do cizích zemí je lepší, se nechat naočkovat. Vakcíny proti pandemii ptačí chřipky projevily mnoho nežádoucích účinků. Především se projevily různé alergie. Mnoho lidí tvrdí, že konkrétně vakcína Preflucel je nekvalitní. Podobné to bylo s prasečí chřipkou. Nežádoucí účinky vakcíny Pandemrix se objevily u 152 lidí. Vakcinologické společnosti se však pacienty naočkované vakcínou proti prasečí chřipce snažily uklidnit. Prý se nejedná o nic výjimečného. Mezi nejvážnější nežádoucí účinky patřilo především zhoršení dýchání, svědivá vyrážka a svalová slabost, která musela být léčena v nemocnici. Možná proto si ji ti, kteří pracovali na případu prasečí a ptačí chřipky nenechali aplikovat. Ale co měli nemocní dělat?
V zahraničí platí úplně jiná pravidla, než zde u nás. Česko patří mezi země s největším množstvím povinného očkování vůbec.
V Německu a Rakousku není žádné očkování podmínkou, jsou jen doporučené. V Belgii požadují, aby dítě mohlo nastoupit do školky, aby bylo naočkované všemi očkováními (tj. proti hepatitidě B, vzteklině, obrně, tetanu, tuberkulose, klíšťové encefalitidě, chřipce a jiným) povinné je přitom jen jedno, a to proti záškrtu.
Francie má mnoho povinných očkování, proti TBC, záškrtu, tetanu, dětské obrně, Itálie má navíc očkování proti hepatitidě. Ve Švédsku mají lékaři dokonce povinnost nabízet a doporučovat i nepovinná očkování. V USA mají pravidla ještě striktnější. Očkování kontrolují i při nástupu na vysokou školu. Očkování proti hepatitidě B není uvedeno jako povinné očkování v žádné zemi, je pouze dle uvážení, nebo na doporučení lékaře. Některé země, jako je třeba Egypt, Polsko, Rakousko, ho nepožadují ani dle našeho uvážení. Tyfus je ve všech zemích jen doporučován, stejně tak, jako hepatitida typu A. Vzteklina, meningitida a Japonská encefalitida jsou očkovány jen, pokud se k tomu my sami dle našeho uvážení rozhodneme. Poslední tři zmiňovaná očkování jsou navíc dle našeho uvážení uváděna jen v několika málo zemích.
Zde přesto raději uvádím odkaz na stránky, kde si každý může zjistit, proti čemu musí být v zemi, do které se chystá vycestovat, naočkovaný. Někdy se naočkování liší podle toho, za jakým účelem do ciziny cestujeme. Je jasné, že pokud budeme bydlet u přátel, hrozí nám menší riziko nákazy, než když letíme pomáhat odklízet škody po katastrofách, či letíme na nebezpečnou misi.
Myslím si proto, že by bylo dobré, aby naše vláda uzákonila, že očkování bude dobrovolné. Ostatně je to jen naše zdraví a bylo by více než fér, abychom si každý o svém zdraví rozhodovali sám. Nikdo nemá právo nás nutit do něčeho, co nechceme, nebo co by našemu tělu a zdraví mohlo ublížit. Ať si každý rozhodne sám, zda se nechá očkovat, či nikoliv. Pokud bude mít vedlejší reakce, může poté také jen sám na sebe nadávat. Takto může žalovat jak farmaceutické společnosti, tak lékaře za to, že kupříkladu zapomněli oznámit vedlejší účinky léků.
Zde ještě jeden odkaz, kde zjistíte, kolik přibližně za vakcínu zaplatíte
www.vakciny.net/cenik_vakciny/cenik.html >>>
Kam dál? Hormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznys >>>
Zdroje:
http://www.vpl.sk/files/file/ XXXIIpdf_prednasky/28%20Fakty%20a%20myty%20pred..pdf http://www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/ockovani-deti/fakta-a-myty-o-ockovani http://www.margit.cz/ockovani-hypotezy-versus-fakta/
http://ona.idnes.cz/povinne-ockovani-ano-ci-ne-097-/zdravi.aspx?c=A130814_115758_zdravi_jup
http://www.vakcinace.eu/ockovani-v-cr
http://www.stefajir.cz/?q=ockovani
http://www.zulib.eu/cestovni-medicina-ockovani/myty-a-fakta-o-chripce-a-ockovani.php
http://www.vitalia.cz/clanky/je-ockovani-proti-tuberkuloze-zbytecne/
http://www.vitalia.cz/clanky/17-kauza-ockovani-zaskrt/ http://vademecum-zdravi.cz/ockovani-proti-tetanu/
http://www.khsova.cz/01_tisk/clanky_obrna_3.php?datum=2006-03-06
http://rozalio.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=157&Itemid=163
http://nova.medicina.cz/odborne/clanek.dss?s_id=100#8
http://www.vseprozdravi.cz/leky/priorix-injekce.html
http://www.nutriklub.cz/articles/view/kdy-ockovat-proti-rotavirovym-infekcim
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/sanofi-pasteur/
Další příspěvky autora: Caroline Kornelová
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!