internetWEEK.cz menu TOPlist

Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu

Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu

O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…

 

Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu

Farmaceutické firmy nemají růžovou budoucnost. Jejich vlajkové lodě již ztratily patentovou ochranu a zisky jdou dolů. Přijít s opravdovou bombou je pro ně stále těžší a nákladnější. Jednou z mála příležitostí je Alzheimerova choroba. Objevilo se hned několik novinek, které mají potenciál vydělat miliardy dolarů. Ale miliardy se zatím spíše proinvestovaly.

 

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy. V podstatě se jedná o odumírání mozkových buněk a pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku.

 

Je známo, že problémem je amyloidní plak mezi nervovými buňkami, jehož přítomnost vede k poškození mozkových buněk, případně jejich smrti. Za plak je odpovědný tzv. beta amyloid, který vzniká z bílkoviny, která se za normálních okolností štěpí na fragmenty aminokyselin, které naopak působí neuroprotektivně a mozkové buňky chrání. Při nemoci se bílkovina štěpí na delší úseky a vzniká problém.

 

Jak vzniká amyloidní plak - Wikipedie

Dosavadní výzkum

Nikdo dosud nezveřejnil, že dokáže zabránit špatnému štěpení. Neřeší se tak příčina, ale jen následek… Což v principu, jak farmaceutické firmy fungují, je docela přirozené. Nikdo nechce demenci vyhubit, je výhodnější dlouhodobě potlačovat její příznaky. Stejně jako u cukrovky... Nepřehlédněte: Rozhovor na téma: Jak se chovají farmaceutické firmy

 

Přečtěte si rozhovor s bývalým generálním ředitelem farmaceutické firmy. Zaručeně se dozvíte mnoho zajímavých informací. | Rozhovor na téma: Jak se chovají farmaceutické firmy >>>

 

  • Semagacestat (Eli Lilly): 2010 – lék inhibitoval přímo bílkovinu, která umožňuje vznik beta amyloidu. Stav pacientů se však zhoršoval. Tato bílkovina má i užitečnou funkci, jak již bylo uvedeno.
  • Solanezumab (Eli Lilly): 2012 – po dlouhou dobu do tohoto léku byly vkládány velké naděje. Ale zveřejnění výsledků studie na pacientech přineslo jen zklamání. Látka je účinná pouze u pacientů v raném stádiu nemoci. Díky čemuž ale výzkum stále pokračuje.
  • Aducanumab (Biogen): 2016 – jak uvedly novinky.cz - Revoluční lék Aducanumab, připravený ve Švýcarsku, dokáže bránit vzniku Alzheimerovy nemoci. S odvoláním na studii v časopise Nature to uvedla britská média. Lék byl zatím vyzkoušen na 165 lidech v raném stadiu nemoci.

Má to ale jedno velké ALE. Aducanumab sice působí přímo na beta amyloid, ale je účinný až ve vysokých dávkách, které způsobují otok mozku. Aducanumab by tak nyní měl přejít do třetí fáze testování. Nadějí je, že v některých případech nízké dávky byly účinnější než střední. A u několika tisíc pacientů ve třetí fázi testování by se mohlo ideální dávkování odhalit. Co je velice zajímavé, tak ihned po zveřejnění „fantastické“ zprávy klesly akcie Biogenu o 4 procenta a akcie Eli Lilly o jedno stouply. Eli Lilly má podle investorů i analytiků výhodu několika let výzkumu.

 

Ani další konkurence v byznysu nespí

Zkušenosti se špatnými výsledky v prvních testech mají i další velké farmaceutické firmy. Roche, Merck, Pfizer nebo Johnson & Johnson. Ale na svých lécích stále pracují. Rozumějte – investují. Jsme-li u investic, zmíněná třetí fáze je otázkou zhruba jednoho sta milionů dolarů. Kompletní vývoj po patent, registraci a možnost prodeje je otázkou zhruba jedné miliardy. Dolarů. Z velkých hráčů na kartu Alzheimer nevsadili snad jen GlaxoSmithKline (GSK), věnující se dlouhodobě zejména tropickým nemocem (má nově vakcínu proti malárii) a Novartis Joe Jimenez, která získala v červenci registraci nového léku na vysoký krevní tlak – Entresto. A Entresto je zřejmě jednou z mála tref do černého za poslední roky.

 

Geneticky upravený virus je schopný sám likvidovat nádorové buňky a vyburcovat imunitní systém. Vedlejším účinkem je pouze pocit jako při chřipce! Virus vakcinie JX-594 je snad dobrá šance do budoucna. | Naděje v léčbě rakoviny! Onkolytický virus v prvních testech úspěšný! >>>

 

Jen trailer ke kasovnímu trháku

O dosavadních úspěších a neúspěších léků na Alzheimerovu nemoc zatím analytici (New York Times) mluví jako o bombastickém traileru ke kasovnímu trháku, který však ještě nebyl natočen. Kdyby přišel, bylo by to bezva pro lidstvo. A někdo by vydělal spoustu peněz. Ale jak jsme uvedli hned v úvodu, analytici dávají úspěchu jen 15 procent. A to není vzhledem k obrovským investicím mnoho. Ale potenciál v číslech je ohromující. A není divu, že farmaceutické firmy tento byznys tolik láká:

 

  • Americká Alzheimerovská společnost odhaduje, že pokud by v roce 2025 byl na trh uveden lék, který by dokázal nemoc alespoň zpomalit, ušetřilo by se jen v USA v dalších pěti letech 220 miliard dolarů
  • 44 miliónů lidí po celém světě trpí demencí
  • Ale 135 miliónů lidí bude demencí trpět v roce 2050
  • 600 miliard dolarů jsou současné světové náklady na demenci

Zdroje:
Wikipedia
http://www.edukafarm.cz/c1551-aducanumab-nova-nadeje-pro-lecbu-alzheimerovy-nemoci
http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/08/prulom-nebo-propadak-novy-lek-proti-alzheimerove-nemoci-ma-budoucnost-nejistou/
https://www.novinky.cz/veda-skoly/413624-novy-lek-na-alzheimerovu-nemoc-pry-muze-zmenit-hru.html http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/
Ilustrace: moshlab.com

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Zdraví   Věda   Farmaceutické firmy   Byznys  


Kategorie Zdraví


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween
Dýně jsou plné vitamínu A, který jak známo zpomaluje stárnutí. Semena dýně jsou plná antioxidantů a vláknina dýně pomáhá udržovat hladinu cholesterolu. A nejen to…



Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.



Holistický přístup ke zdraví Dr. RankinovéHolistický přístup ke zdraví Dr. Rankinové
Lékařka Lissa Rankinová tvrdí, že mysl je důležitější než medicína. Tělo se může uzdravit samo. Prosazuje nový přístup k nemocím a léčbě. Její metoda je podložená vědeckými poznatky.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí