O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…
Farmaceutické firmy nemají růžovou budoucnost. Jejich vlajkové lodě již ztratily patentovou ochranu a zisky jdou dolů. Přijít s opravdovou bombou je pro ně stále těžší a nákladnější. Jednou z mála příležitostí je Alzheimerova choroba. Objevilo se hned několik novinek, které mají potenciál vydělat miliardy dolarů. Ale miliardy se zatím spíše proinvestovaly.
Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy. V podstatě se jedná o odumírání mozkových buněk a pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku.
Je známo, že problémem je amyloidní plak mezi nervovými buňkami, jehož přítomnost vede k poškození mozkových buněk, případně jejich smrti. Za plak je odpovědný tzv. beta amyloid, který vzniká z bílkoviny, která se za normálních okolností štěpí na fragmenty aminokyselin, které naopak působí neuroprotektivně a mozkové buňky chrání. Při nemoci se bílkovina štěpí na delší úseky a vzniká problém.
Jak vzniká amyloidní plak - Wikipedie
Nikdo dosud nezveřejnil, že dokáže zabránit špatnému štěpení. Neřeší se tak příčina, ale jen následek… Což v principu, jak farmaceutické firmy fungují, je docela přirozené. Nikdo nechce demenci vyhubit, je výhodnější dlouhodobě potlačovat její příznaky. Stejně jako u cukrovky... Nepřehlédněte: Rozhovor na téma: Jak se chovají farmaceutické firmy
Přečtěte si rozhovor s bývalým generálním ředitelem farmaceutické firmy. Zaručeně se dozvíte mnoho zajímavých informací. | Rozhovor na téma: Jak se chovají farmaceutické firmy >>>
Má to ale jedno velké ALE. Aducanumab sice působí přímo na beta amyloid, ale je účinný až ve vysokých dávkách, které způsobují otok mozku. Aducanumab by tak nyní měl přejít do třetí fáze testování. Nadějí je, že v některých případech nízké dávky byly účinnější než střední. A u několika tisíc pacientů ve třetí fázi testování by se mohlo ideální dávkování odhalit. Co je velice zajímavé, tak ihned po zveřejnění „fantastické“ zprávy klesly akcie Biogenu o 4 procenta a akcie Eli Lilly o jedno stouply. Eli Lilly má podle investorů i analytiků výhodu několika let výzkumu.
Zkušenosti se špatnými výsledky v prvních testech mají i další velké farmaceutické firmy. Roche, Merck, Pfizer nebo Johnson & Johnson. Ale na svých lécích stále pracují. Rozumějte – investují. Jsme-li u investic, zmíněná třetí fáze je otázkou zhruba jednoho sta milionů dolarů. Kompletní vývoj po patent, registraci a možnost prodeje je otázkou zhruba jedné miliardy. Dolarů. Z velkých hráčů na kartu Alzheimer nevsadili snad jen GlaxoSmithKline (GSK), věnující se dlouhodobě zejména tropickým nemocem (má nově vakcínu proti malárii) a Novartis Joe Jimenez, která získala v červenci registraci nového léku na vysoký krevní tlak – Entresto. A Entresto je zřejmě jednou z mála tref do černého za poslední roky.
Geneticky upravený virus je schopný sám likvidovat nádorové buňky a vyburcovat imunitní systém. Vedlejším účinkem je pouze pocit jako při chřipce! Virus vakcinie JX-594 je snad dobrá šance do budoucna. | Naděje v léčbě rakoviny! Onkolytický virus v prvních testech úspěšný! >>>
O dosavadních úspěších a neúspěších léků na Alzheimerovu nemoc zatím analytici (New York Times) mluví jako o bombastickém traileru ke kasovnímu trháku, který však ještě nebyl natočen. Kdyby přišel, bylo by to bezva pro lidstvo. A někdo by vydělal spoustu peněz. Ale jak jsme uvedli hned v úvodu, analytici dávají úspěchu jen 15 procent. A to není vzhledem k obrovským investicím mnoho. Ale potenciál v číslech je ohromující. A není divu, že farmaceutické firmy tento byznys tolik láká:
Zdroje:
Wikipedia
http://www.edukafarm.cz/c1551-aducanumab-nova-nadeje-pro-lecbu-alzheimerovy-nemoci
http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/08/prulom-nebo-propadak-novy-lek-proti-alzheimerove-nemoci-ma-budoucnost-nejistou/
https://www.novinky.cz/veda-skoly/413624-novy-lek-na-alzheimerovu-nemoc-pry-muze-zmenit-hru.html
http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/
Ilustrace: moshlab.com
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!