internetWEEK.cz menu TOPlist

Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?

Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?

Co je příčinou touhy Američanů po penězích? Jaké má tato posedlost důsledky? Psycholog Thomas Singer odpovídá na otázky Pythie Peayové ohledně amerického „komplexu peněz“.

 

Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?

Co je to „kulturní komplex“?

Kulturní komplex je souhrn silných emocí, historických vzpomínek a chování, které se opakují v určité skupině lidí během určité doby. Znakem tohoto kulturního komplexu je to, co je iracionální a rebelské; ovládá kulturu rušivým způsobem, který jako by neměl příčinu.

 

V jedné své přednášce jste uvedl seznam sedmi amerických kulturních komplexů. Chcete jeden vybrat a vysvětlit jeho vliv?

Jeden z nich mi působí největší starosti, je to americký „money komplex“ – komplex peněz. Ať jde o politiku, sport nebo zdravotnictví, zasahuje do každého aspektu našich životů. V poslední době Nejvyšší soud musel rozhodnout, zda je možné nechat si patentovat gen a zda je možné ho považovat za zboží. Naštěstí soud rozhodl proti, ale je to příklad toho, že dokonce i samotný kód života je v nebezpečí, že bude koupen a prodán.

 

Je náš komplex peněz v konfliktu s našimi ideály a demokracií: jsme opravdu takoví?

Je těžké zjistit, zda americká posedlost penězi odpovídá americké historické zkušenosti v průběhu času nebo zda jde o úchylku. Ale někde cestou došlo k proměně ze zemědělské, agrární společnosti na průmyslovou společnost až k současné postindustriální společnosti. Americké začátky byly jiné. Nemyslím si, že konzumentství je Druhý, Třetí nebo Čtvrtý Dodatek (Ústavy USA)! Jedna z věcí, kterou jsem zjistil o Georgi Washingtonovi, byl jeho sklon žít „nezaujatě“. Určitě nebyl dokonalý, ale snažil se být nestranný, motivovaný spíše službou a povinností než svým vlastním materiálním nebo profesním ziskem. Zdá se, že se od tehdejší doby hodně vzdalujeme.

Dnes je mnohem více hodnocen princip vlastního zájmu. A vlastní zájem je zakořeněn v narcismu.

 

Jak souvisí narcismus s komplexem peněz?

Určité množství pozitivní sebeúcty je základem spokojeného života. Ale jestliže někomu chybí sebeúcta, právě peníze a možnost kupovat si věci zmírňují pocit vlastní ubohosti. Peníze také bývají ztotožňovány se společenským postavením, pokud lidé uvěří, že jsou to, co si mohou koupit za peníze.

 

Co kdyby Amerika seděla u vás jako váš pacient, jak byste diagnostikoval zdroj těchto symptomů narcismu a posedlosti penězi a konzumentstvím.

Jako psycholog, který pohlíží na zemi jako na pacienta, si myslím, že se příliš identifikujeme s výdobytky „kulturního ega“. S čím se neidentifikujeme, je to, co vytáhne nevědomí – náš smysl pro emocionální a spirituální bídu, odpojení od přírody, náš původ v jiných zemích, naše zranitelnost a prohry.

Takže kdybych měl Ameriku u sebe na gauči jako pacienta, zeptal bych se jí na tyto její potlačené části jejího já. Problém nastává, když americká zranitelná místa přicházejí do politické arény jako zástěrka chudoby, zdravotní péče, imigrace nebo jiné debaty, protože to rozděluje zemi a provokuje obranné reakce: Jdi někam jinam, když to takhle vidíš!

 

Stávají se peníze zdrojem bezpečí a emocionálního uspokojení, slouží k vyřazení jiných věcí?

Na kulturní úrovni peníze umožňují spoustu dobrých věcí, například růst obchodu a komunikace. Ale část, co souvisí s penězi, kterou zkoumáme, je ta, jak se naše kultura jako celek s tím nadměrně identifikovala. A kde se peníze staly náhražkou za osobní vztahy nebo respekt k přírodě, vzdělání a umění.

 

V centru amerického komplexu peněz je něco důležitého, co bylo v průběhu času zkresleno?

Mohli bychom spekulovat, že v jádru amerického komplexu peněz je myšlenka, že dobrý život je přirozené právo všech Američanů a že máme právo na život, na svobodu a na hledání štěstí: toto je demokracie. Vznikla jako překrásná vize lepšího života pro spoustu lidí, která byla později zkažena lidmi, kteří toužili vydělávat co nejvíc peněz co nejrychleji, jak jen to bylo možné.

 

Můžete popsat, jak by podle vás měl vypadat blahobytný život?

Můžeme se zamyslet nad lidmi, kterých si vážíme, a přitom se to netýká jejich peněz, ale osobních kvalit, které ztělesňují: může to být jejich velkorysost nebo zájem o druhé lidi; schopnost radovat se ze života; jejich kreativita či znalosti. Také myslím na staré lidi, kteří dobře žili a poučili se ze svých zkušeností, ztrát a proher stejně jako z úspěchů.

 

Napadá mne v té souvislosti Řek Zorba.

Měl smysl pro bujarost, která souvisí s plně prožitým životem. To je ten dobrý život: je to duch života, který není spojen pouze s penězi.

 

A ještě je tu Velký Gatsby F. Scotta Fitzgeralda, který byl nedávno zfilmován.

Gatsby má složitou povahu, hodně se snažil dostat na vrchol, dosáhnout bohatství a úspěchu – ale současně si je vědom, že tahle hra je o ničem. Jeho ironický charakter je perfektní „dopravní prostředek“ americké posedlosti penězi, což nám umožňuje se jí všimnout.

 

Gatsby zosobňuje nezbytný skepticismus vůči americké posedlosti penězi?

Trocha skepticismu a ironie je krokem k vědomí. Kulturní komplexy jsou všude – takže být v něm a současně mu nepropadnout je docela obtížné.

 

Patří k našim „psychologickým úkolům“ uvědomit si tento americký komplex peněz?

Podle mého názoru psychologické uvědomění si našich kulturních komplexů je součástí dobrého občanství: identifikovat komplexy, které řídí kolektivní duši, a potom je nějakým smysluplným způsobem vyjádřit je lepší než být jimi posedlý a nebýt si toho vědom.

Mluvit o penězích má z psychologického hlediska dvě stránky: osobní i kulturní. Jedná se o občanské téma zkoumající hodnotu peněz v jejich výchově – ať už lidé se narodili s nadbytkem peněz nebo s jejich nedostatkem – stejně jako jde o narůstající vědomí toho, čím nás kultura zaplavuje a potom rozlišování našeho vlastního vztahu k penězům. Není to zase tak úplně jednoduché.

 

Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Psychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraních >>>

 

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/pythia-peay/is-americas-money-complex_b_3450420.html

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Američané   Peníze   USA  


Kategorie Američané


Totální průšvih jménem IrákTotální průšvih jménem Irák
Co si myslí Američané o invazi do Iráku? Prof. historie Joseph Palermo v tom má jasno: válka byla prohraná od začátku, protože byla založena na lžích a podvodech.Místo zločinu: Ground ZeroMísto zločinu: Ground Zero
Američané se stále dožadují pravdy o 11. září. Film 9/11: Explosive Evidence - Experts Speak Out předkládá základní důkazy, proč nemůžeme věřit tomu, že tři mrakodrapy v New Yorku zbourala dvě letadla.Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?
Osídlili první lidé Ameriku před 15 000 nebo před 40 000 lety? Teorie „Clovis First“, odhadující příchod prvních Američanů na dobu před 13 500 roky, už byla mnohokrát zpochybněna. Historie osídlení Ameriky se tím stává zajímavější i záhadnější.DNA: První Američané přicházeli ve vlnáchDNA: První Američané přicházeli ve vlnách
Oba americké kontinenty byly osídleny ve třech migračních vlnách ze Sibiře spíše než jedinou migrací, říkají vědci, kteří prostudovali celé genomy původních obyvatel z Kanady a Jižní Ameriky.Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED
Americká centrální banka (Federal Reserve), která se příští rok dožije krásného výročí 100 let, bývá často uváděna jako součást NWO. Proč vadí některým Američanům jejich FED, ukazují následující důvody.


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí