internetWEEK.cz menu TOPlist

Co řekl Snowden německé televizi

Co řekl Snowden německé televizi

Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.

 

Co řekl Snowden německé televizi

Interview s Edwardem Snowdenem - který je od loňska navržen na Nobelovu cenu míru - odvysílala německá televize NDR News koncem ledna 2014. Byl to první televizní rozhovor tohoto bývalého pracovníka tajných služeb CIA a Národní bezpečností agentury (NSA). Snowden se dozvěděl, že by ho někteří vládní úředníci z Pentagonu nebo NSA nejradši zabili. Požádal proto Rusko, kde žije v azylu, o policejní ochranu, a možná i proto poskytl německé televizi interview, které bylo zaměřeno na činnost tajných služeb, zejména NSA. Následující článek vznikl jako extrakt ze Snowdenových odpovědí v půlhodinovém pořadu. Jde o první mediální rozhovor od června 2013, kdy Snowden promluvil s novináři v Hongkongu.

 

Bývalý zaměstnanec CIA a NSA Edward Snowden nevědomky upozornil na tajnou zprávu o UFO a možná i na šarádu s mimozemskou invazí, kterou chystá americká moc. Tvrdí to ufolog, který analyzoval jeho hlas na záznamu interview... | Whistleblower Edward Snowden varuje před začátkem diktatury pod falešnou vlajkou >>>

 

Obama vyšetřuje NSA

Prezident vytvořil kontrolní komisi z úředníků, kteří jsou dobří kamarádi, ze zaměstnanců tajné služby, bývalého náměstka CIA, tedy z lidí, kteří mají důvod být hodní na sledovací programy a hodnotit je v tom nejlepším světle. Přitom zjistili, že tyhle programy nemají žádnou cenu, nezastavily žádný teroristický útok v USA a mají okrajovou užitečnost pro jiné věci. NSA operuje sama v rámci prezidentových kompetencí. Prezident může kdykoliv ukončit nebo nařídit změny jejích postupů.

 

Pro mě bylo zlomovým bodem vidět, jak James Clapper, ředitel Tajných služeb USA, přímo lže pod přísahou v Kongresu. Není žádné záchrany, když společenství tajných služeb věří, že může lhát veřejnosti a zákonodárcům, kteří jim musí věřit a regulují jejich akce. Když jsem to viděl, znamenalo to pro mě, že není cesty zpátky. Když tam pracujete a chodíte každý den do práce, sedíte u stolu a víte, jakou máte moc – můžete si nahrávat prezidenta USA, můžete odposlouchávat federální soudce a jestliže to děláte opatrně, nikdo se o tom nikdy nedoví, protože jediný způsob, jak NSA odhalí zneužití je, že to sami řeknete.

 

Spolupráce USA a Německa

Spolupráce mezi německou tajnou službou BND a NSA je „intimní“. Německé a americké tajné služby „jsou spolu v posteli“. Nejen, že sdílejí své informace, informují se o výsledcích špionáže, ale také využívají prostředky a infrastrukturu, pracují společně proti společným cílům. Znamená to velké nebezpečí. Jeden z největších programů, který je namířen proti zneužití v NSA je tzv. "XKeyscore".

 

Jde o přední vyhledávací zařízení, které jim dovoluje projít všechny záznamy, které sbírají neustále po celém světě.

 

XKeyscore

XKeyscore dovoluje, abyste si přečetli jakýkoliv email na světě. Jestliže má někdo emailovou adresu na jakékoli internetové stránce, můžete sledovat jeho přicházející a odcházející poštu, můžete sledovat každý počítač, u kterého někdo sedí, u každého laptopu můžete sledovat jeho stopu, jak s ním někdo cestuje. Je to místo, kde je přístup k informacím NSA. Řekněme, že jsem vás jednou v životě potkal a usoudil jsem, že je zajímavé, co děláte, nebo že máte nějaký přístup, který je pro mne zajímavý, řekněme, že pracujete v nějaké velké německé korporaci a já se chci dostat na jejich síť, mohu sledovat vaše uživatelské jméno na internetové stránce, mohu sledovat vaše skutečné jméno, mohu sledovat vaše vztahy s přáteli a mohu vytvořit tzv. otisk prstu, což je vaše jedinečná aktivita na síti, což znamená, že ať budete kdekoliv na světě, a přestože se budete snažit ukrýt svou přítomnost na internetu, skrýt svou identitu, NSA vás může najít a každý, kdo má povolení to použít nebo kdo s NSA sdílí jejich software, může udělat to samé. Německo je jedna ze zemí, které mají k tomuto programu přístup.

 

Předává německá služba BND informace o Němcích Američanům?

NSA dostává německá data, ať už to dělá BND plošně nebo cíleně. Zda to dělá, o tom nemohu mluvit, protože to podléhá utajení, a já dávám přednost tomu, aby se novináři sami rozhodovali, co je ve veřejném zájmu a co by mělo být publikováno. Ale není tajné, že každá země na světě má v NSA data o svých občanech. Obrovská kvanta datových spojů obíhají, když Němci telefonují mobilními telefony, posílají SMS, navštěvují internet, nakupují online, to všechno končí v NSA a je rozumné domnívat se, že BND si to určitým způsobem uvědomuje. Realisticky: když oni řeknou, že neprovádějí špionáž proti Němcům, neznamená to, že neshromažďují jejich data, neznamená to, že tato data nejsou přebírána nebo kradena, oni jen říkají, že záměrně neprovádějí špionáž proti německým občanům.

 

Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace... | Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA >>>

 

Sleduje NSA skandinávské země?

Jestliže NSA nesbírá informace o německých občanech v Německu, nedělá to, když informace opustí německé hranice? Odpověď je „ano“. Každá komunikace, která prochází internetem, může být od NSA sledována v mnoha bodech, mohou ji vidět v Německu, mohou ji pozorovat ve Švédsku, v Norsku nebo Finsku, v Británii nebo v USA. Každá jednotlivá komunikace z těchto míst, kde Němci komunikují, může být zachycena a uložena do databáze.

 

Hospodářská špionáž

Samozřejmě že se USA podílejí na ekonomické špionáži. Jestliže se v Siemensu vyskytne nějaká informace, která by mohla být prospěšná americkým státním zájmům, ne státní bezpečnosti USA, půjdou po té informaci a získají ji.

 

Může NSA sledovat všechno?

Technologické kapacity - kvůli slabým bezpečnostním normám na internetových protokolech a sítích mobilních komunikací - umožňují, aby zpravodajské služby vytvořily systémy, které sledují všechno.

 

Kdo nabídl Snowdenovi azyl

Nepamatuju se všechny země, které mi nabídly v Evropě azyl, ale byly tam Francie, určitě Německo a Velká Británie. U mnoha evropských zemí jsem bohužel vnímal, že je pro ně méně důležitá správná věc než podpora amerických politických zájmů.

 

Je možné vytvořením národního internetu ubránit vlastní data v určité zemi?

To NSA nezastaví. NSA jde tam, kde jsou data. Jestliže agentura dokáže vytáhnout textové zprávy z telekomunikačních sítí v Číně, tak se jim to pravděpodobně podaří i ze zpráv na Facebooku v Německu. A konečně řešením není pokoušet se všechno uzavřít do chráněných zahrad. Jen to zvýší úroveň složitosti a komplexnosti sběru informací. Je také mnohem lepší chránit informace záměrně proti každému, než hrát hru „tak data přesuneme“. Pohyb dat problém neřeší. Zajištění dat je problém.

 

US vláda spoločne s väčšími telekomunikačnými firmami vrátane AT&T je zapojená do rozsiahleho programu nezákonného sledovania vnútroštátnych komunikácií a komunikačných záznamov miliónov obyčajných Američanov a to už od roku 2001... | NSA nás špehuje >>>

 

Zdroje:
http://www.ndr.de/ratgeber/netzwelt/snowden277_page-3.html
http://worldwidenews.ca/tag/edward-snowden/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

NSA   Ze světa   Německo   USA   Obama  


Kategorie NSA


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů
Žijeme v době, kdy si musíme pečlivě hlídat své soukromí. Občas však podléháme schizofrenii. Na straně jedné se bojíme odposlechů a na straně druhé své osobní údaje rádi dobrovolně poskytujeme.



Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.



Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSAPřehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA
Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace.



NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty
NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.



Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá
Na veřejnost se dostávají stále zajímavější informace o sledování celosvětové internetové populace americkými tajnými službami. Česká republika ale zřejmě programy jako PRISM nebo XKeyscore příliš nezajímá.



NSA nás špehujeNSA nás špehuje
US vláda spoločne s väčšími telekomunikačnými firmami vrátane AT&T je zapojená do rozsiahleho programu nezákonného sledovania vnútroštátnych komunikácií a komunikačných záznamov miliónov obyčajných Američanov a to už od roku 2001.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí