internetWEEK.cz menu TOPlist

NSA: ještě horší, než jsme čekali

NSA: ještě horší, než jsme čekali

Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.

 

NSA: ještě horší, než jsme čekali

Říká se, že Edward Snowden zatím zveřejnil pouhé procento informací. Zbývající tajemství americké agentury NSA (Národní bezpečnostní agentura, National Security Agency) má pro případ, že by se dostal do problémů. Tedy do větších, než ve kterých už je. Pro jedny hrdina, pro některé vlastizrádce. Snowden se nicméně dostal do levelu, kde už je pro americkou vládu příliš nebezpečné ho odstranit.

 

NSA prokazatelně poslouchala podnikatele i politiky z velké části světa. Snad jen naše malá a pro svět nevýznamná kotlina může být v relativním klidu, což se nedá říci o Velké Británii, Německu, Mexiku, Brazílii a dalších státech.

 

Britská média přinesla informace o existenci tajného projektu Dishfire, díky němuž NSA sledovala téměř 200 milionů SMS zpráv z celého světa denně. Kromě toho byly pečlivě archivovány údaje o platebních transakcích (800 tisíc údajů denně), geolokační údaje apod.

 

Svět se dnes dělí na tři skupiny. Na lidi, kteří se diví, kteří se tomu smějí a na americkou administrativu. Obama chce tajné služby reformovat. Je otázkou, zda mu to ještě někdo uvěří. Zvláště poté, co vyšlo najevo, že odposlechy NSA přispěly k zmaření teroristických útoků zcela zanedbatelným podílem.

 

NSA

Aféře okolo NSA se na internetweek.cz pravidelně věnujeme, sledujte rubriku NSA.

 

Odposlechy špinavou práci nenahradí

Barack Obama při své návštěvě Berlína prohlašoval, že odposlechy NSA zabránily nejméně 50 teroristickým útokům a to včetně několika v Evropě. Podobně se vyjadřoval při slyšení v americkém kongresu i ředitel NSA Keith Alexander a také republikánský předseda Sněmovního výboru pro dohled nad zpravodajskými službami Michael Rogers.

 

Něco jiného však říká detailní zpráva organizace New America Foundation. Její odborníci analyzovali dostupná data od září roku 2001 a zjistili, že údaje NSA jsou v boji proti terorismu prakticky k ničemu. Odposlechy NSA stály za počátkem vyšetřování, na jehož konci bylo jen 17 z 225 zadržených lidí pro podezření z terorismu.

 

Analýza ukazuje, že klíčovou roli hraje klasická špinavá práce – tedy informace (udání) od rodiny, informátoři, práce v terénu apod. Data z NSA se podílejí jen na zlomku odhalení.

 

Kromě toho je potřeba si uvědomit, že sbírání informací je pouze jednou stranou mince. Velmi důležité jsou rychlost a způsob naložení s informací. V tomto případě vše komplikuje struktura tajných služeb. V případě velkých zemí jako jsou USA, můžete mít jednu tajnou službu. Takový model ale předpokládá koncentraci velké moci v jedněch rukou a především je zřejmé, že řídit sto lidí je jednodušší než tisíc lidí. Pokud ale máte více zpravodajských služeb, potýkáte se zase s problémem jejich neefektivní spolupráce.

 

Jedním z případů, kde data NSA zafungovala, je Basaaly Moalin. Taxikář ze San Diega poslal v letech 2007 a 2008 jedné z odnoží Al-Káidy v Somálsku finanční dar v hodnotě 8 500 dolarů. FBI však zahájila vyšetřování na základě údajů NSA až po dvou měsících.

 

popis

Špionážní doupě – uvnitř budovy NSA (viz titulní stránka) ve Fort George G. Meade.

 

Před NSA se neschováte

NSA ale zdaleka nečte jen SMS zprávy nebo emaily. Podle dřívějších informací dokáže zapnout webkameru ve vašem počítači, takže agenti ani nemusí u vás doma instalovat zařízení do lustru či květináče, jak to známe z hollywoodských filmů.

 

Ten, kdo si myslel, že mu postačí nebýt připojený k internetu, byl před pár dny rázně vyveden z omylu. NSA totiž dokáže ovládat a odposlouchávat i počítač bez připojení k světové síti. Postačí k tomu rádiový přenos, kufřík se zesilovačem do vzdálenosti 12 km a drobné nenápadné zařízení ve vašem PC. To si můžete domů přinést ve flash disku nebo může být přímo v PC už při jeho zakoupení.

 

NSA tak sledovala na 100 tisíc počítačů, mimo jiné mexických drogových kartelů, cizích armád nebo teroristů uvnitř úřadů Evropské unie. O boj proti terorismu zde přece šlo, ne?

 

Zdroje:
http://www.theguardian.com/world/interactive/2014/jan/16/nsa-dishfire-text-messages-documents
http://www.theguardian.com/world/2013/dec/02/dishfire-wabash-spy-language-snowden-files-nsa-surveillance-glossary
http://thenextweb.com/insider/2014/01/15/nsa-reportedly-able-access-offline-computers-thanks-radio-wave-technology/#!sr3tF
http://www.newamerica.net/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

NSA   USA  


Kategorie NSA


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů
Žijeme v době, kdy si musíme pečlivě hlídat své soukromí. Občas však podléháme schizofrenii. Na straně jedné se bojíme odposlechů a na straně druhé své osobní údaje rádi dobrovolně poskytujeme.



Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.



Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSAPřehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA
Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace.



NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty
NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.



Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá
Na veřejnost se dostávají stále zajímavější informace o sledování celosvětové internetové populace americkými tajnými službami. Česká republika ale zřejmě programy jako PRISM nebo XKeyscore příliš nezajímá.



NSA nás špehujeNSA nás špehuje
US vláda spoločne s väčšími telekomunikačnými firmami vrátane AT&T je zapojená do rozsiahleho programu nezákonného sledovania vnútroštátnych komunikácií a komunikačných záznamov miliónov obyčajných Američanov a to už od roku 2001.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí