internetWEEK.cz menu TOPlist

Totální průšvih jménem Irák

Totální průšvih jménem Irák

Co si myslí Američané o invazi do Iráku? Prof. historie Joseph Palermo v tom má jasno: válka byla prohraná od začátku, protože byla založena na lžích a podvodech.

 

Totální průšvih jménem Irák

Američané si vymysleli dobré důvody, proč zlikvidovat režim Saddáma Husajna, vtrhli do Iráku v roce 2003 se svými spojenci a zemi totálně rozvrátili. Vyhlásili, že tam zavedou demokracii a že budou do nového Iráku investovat spoustu dolarů. Konec okupace oznámila Obamova vláda v prosinci 2011. Jenomže násilí, které spojenci nastartovali, pokračuje dodnes. V červnu 2014 do země vtrhli radikální islámisté, kteří přicházejí s plánem vytvořit na troskách Sýrie a Iráku nový stát. Islámská radikální organizace ISIL a její rychlý postup znamená de facto totální krach amerických projektů, se kterými zemi okupovali „neocons“ pod vedením Bushe jr. Američané a spojenci způsobili rozbitím režimu a země přímo či nepřímo smrt statisíců lidí; vyhnanců jsou miliony, zmrzačené a psychicky postižené jednotlivce nikdo nepočítá. Američané mají ve zvyku počítat jen své vlastní ztráty – a něco přes 4000 padlých vojáků je vlastně jen marginální válka. Opravdu? A navíc je možné, že se Spojené státy budou muset do Iráku vrátit, aby hasily požár, který samy způsobily.

 

Joseph A. Palermo je profesor historie z Kalifornské státní univerzity, autor několika odborných knih. Svou analýzu nové situace v Iráku publikoval v HuffingtonPost pod názvem Iraq and the Neocons: The Sequel. (Irák a neokonzervativci: Pokračování)

 

„…. Dává to dokonalý smysl, že z hrůz irácké války bude růst bránící se armáda, která je mnohem zhoubnější, nemilosrdnější a fanatičtější než původní nepřítel USA….úroveň sektářského násilí, které Irák prožívá od roku 2003 dodnes, je přímý důsledek americké invaze; už dlouho je zřejmé, jak chybné bylo rozhodnutí tam vtrhnout.

 

Není to tak dávno, co jsme slyšeli v hlavních médiích žvanění, jak úspěšný byl „nápor“ v roce 2007 a jak prezident Obama „pochybil“, protože se neřídil receptem neokonzervativců na nekonečnou okupaci. Dnes „neocons“ a přední mediální osobnosti, které se mýlily úplně ve všem ohledně Iráku, mlží, abychom si nevšímali invaze, osmileté okupace, lží o zbraních hromadného ničení, „houbovitých mracích“, z nichž se stává „kouřící zbraň“, mučení ve věznici Abu Ghraib a všeho dalšího, a předstírají, že válka začala zázračným „náporem“ generála Davida Petraeusa, kdy bylo v Iráku všechno báječné, dokud to mírotvůrce Obama nezkazil. Je to hezký příběh, jestliže jste fanatici, ale jako mnoho jiného, co jsme slyšeli od politických elit v souvislosti s Irákem, nemá to nic společného s realitou.(…)

 

 

V televizi neuslyšíte nic o 2,2 milionu Iráčanů, kteří byli přesídleni uvnitř země v době „náporu“ (a dalších dvou milionech, kteří ze země uprchli). S nárůstem uprchlíků do Iráku vstoupila větší moc a expanze sektářských milicí.

 

Vůdce ISIL, Abu Bakr al-Baghdadi, byl údajně několik let vězněm v jedné z amerických věznic v Iráku jako mnoho dalších Iráčanů. Podle New York Times je „vzestup ISIL přímo spojen s americkým dědictvím v Iráku. Americké věznice byly úrodnou půdou pro džihádistické vůdce, byly to školy, kde vůdci mohli získávat nové rekruty pro ideologie tvrdého ražení.“

 

Po všech bombových útocích v autech, sebevražedných atentátnících a nastražených minách; po všem mučení a vraždách „bokem“; po utínání hlav, masakrech a vrtačkách použitých jako „výslechové“ nástroje by nebylo žádné překvapení, kdyby americká invaze pokračovala produkcí dalšího násilí a dalších hrůz.

 

Různí Pollackové (bývalý analytik CIA, expert na Blízký východ), O´Hanlonové (expert na záležitosti obrany a armády), Kaganové (historik a komentátor), Wolfowitzové (bývalý prezident Světová banky, exnáměstek ministra obrany za Bushe jr.) a další experti a mainstreamoví komentátoři tvrdí, že jsou skvělí „strategičtí“ myslitelé. Ale nikdo po nich nechce, aby vysvětlili, jak vytlačením sunnitské vlády z Bagdádu posílili v regionu moc klerikální šíitské vlády Íránu.

 

Rodina Bushů se na americké politické scéně dá srovnávat snad jen s klanem Kennedyů. Může se chlubit dvěma prezidenty a několika guvernéry. Za jejich leskem se přitom skrývá nečekaně temná historie. | Holandská spojka, aneb jak rodina bývalého prezidenta George Bushe získala bohatství od německých nacistů >>>

 

Nikdo nedokazuje hloupost nebo falešnost neokonzervativní „strategické vize“ pro Střední východ více než to, že USA jsou nyní tlačeny, aby hledaly pomoc z Íránu, aby zastavily sunnitské džihádistické povstání v Iráku, které před americkou invazí neexistovalo.

 

Totální strategická chyba

Invaze do Iráku byla totální chybou dokonce i v rámci „strategických“ požadavků neokonzervativců. (…) Výbuchy automobilů a nástražných min, které se staly nedílnou součástí iráckého života, odrážely přesně schopnosti sunnitské technokratické třídy, kterou Američané odpálkovali. (…) Sunnitští nacionalisté zažehli občanskou válku, zčásti proto, aby udělali americkou okupaci neobhajitelnou a přinejmenším nepříjemnou.

 

V biografii o iráckém šíitském vůdci Muqtada al-Sadrovi z roku 2008 napsal novinář Patrick Cockburn:

 

„Američtí politici a zahraniční média se zaměřovali příliš exkluzivně na válku a množství mrtvých jako na jediné ukazatele toho, co bylo v Iráku špatné. Příliš málo pozornosti bylo věnováno dalším nezdarům, jako bylo zhroucení potravinového přídělového systému, který způsobil, že miliony Iráčanů byly podvyživené a blízko hladu. V roce 2007 byl příděl potravin poloviční než za Saddáma Husajna před čtyřmi lety. Zhruba pět milionů Iráčanů bylo závislých na státem subvencovaném přídělovém systému, aby vůbec přežili, ale dva miliony lidí musely opustit zemi, protože neměli co jíst.“ (str.193)

 

„Americká vláda, iráčtí politici a západní média zpravidla chybně odhadovali míru nepřátelství k okupaci, řízené iráckými politiky, a to v očích Iráčanů zbavovalo legitimnosti vůdce, kteří se k nim připojili.“ (str.200)

 

Nikdo v USA není schopen přijít s faktem, že irácká válka byla „prohrána“ už ve chvíli, kdy začala. Byla prohrána proto, že byla založena na lžích a podvodech. Byla ztracena, protože znásilnila mezinárodní právo. Žalostně upovídaní lidé jako John McCain a Lindsay Graham (senátoři za Republikánskou stranu) papouškují to poslední v této hře: že iráckou válku „vyhrál“ Bush Mladší a potom ji „prohrál“ Obama tím, že stáhl americké vojáky. Když posloucháme tyto bláboly, snižuje se nám IQ.

 

Byli to neokonzervativci, kdo přinesli Americe iráckou válku a my bychom si měli pamatovat ten fakt zejména proto, že tihle zoufalci se zakopali v zahraničněpolitickém establišmentu tak důkladně, že jejich idiotské názory jsou stále ještě mohutně šířeny. (…) Intelektuálové spojení s "Foundation for Defense of Democracies" (americký think-tank, Nadace pro obranu demokracie) tvrdí, že rozumí „historii“, a věří, že demokracii lze exportovat.

 

Věří, že vědí tolik o demokracii a jejím mezinárodním šíření, že si ještě nevšimli, že zavedení Ameriky do války je největší jednotlivé rozhodnutí, jaké může nějaký národ v demokracii udělat. Nepotismus a klubovničení, které charakterizují americkou elitní zahraniční politiku, a izolovanost „debat“ za zavřenými dveřmi ve Washingtonu o roli USA ve světě, jsou demokracií naruby. A když se tyto elity objevují v televizních debatách, aby volaly po větším válčení a vykládaly, jak stojí za „demokracií“, měli bychom jim připomenout, minimálně dnes, že v USA už neexistuje žádná podpora pro jejich imperiální hazardérství.

 

Budou muset chvíli čekat, než se pustí do své další války.

 

Zdroj:
http://www.huffingtonpost.com/joseph-a-palermo/iraq-and-the-neocons-the-_b_5506571.html
Foto: https://www.flickr.com/photos/soldiersmediacenter/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Američané   Irák  


Kategorie Američané


Místo zločinu: Ground ZeroMísto zločinu: Ground Zero
Američané se stále dožadují pravdy o 11. září. Film 9/11: Explosive Evidence - Experts Speak Out předkládá základní důkazy, proč nemůžeme věřit tomu, že tři mrakodrapy v New Yorku zbourala dvě letadla.Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?
Co je příčinou touhy Američanů po penězích? Jaké má tato posedlost důsledky? Psycholog Thomas Singer odpovídá na otázky Pythie Peayové ohledně amerického „komplexu peněz“.Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?
Osídlili první lidé Ameriku před 15 000 nebo před 40 000 lety? Teorie „Clovis First“, odhadující příchod prvních Američanů na dobu před 13 500 roky, už byla mnohokrát zpochybněna. Historie osídlení Ameriky se tím stává zajímavější i záhadnější.DNA: První Američané přicházeli ve vlnáchDNA: První Američané přicházeli ve vlnách
Oba americké kontinenty byly osídleny ve třech migračních vlnách ze Sibiře spíše než jedinou migrací, říkají vědci, kteří prostudovali celé genomy původních obyvatel z Kanady a Jižní Ameriky.Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED
Americká centrální banka (Federal Reserve), která se příští rok dožije krásného výročí 100 let, bývá často uváděna jako součást NWO. Proč vadí některým Američanům jejich FED, ukazují následující důvody.


Kategorie Irák


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.ZERO - dokument italských tvůrců - Proč je oficiální verze 11. září podvrh.ZERO - dokument italských tvůrců - Proč je oficiální verze 11. září podvrh.
Dokument italských tvůrců je výsledkem dvou let intenzivního výzkumu a rozhovorů v Evropě a Spojených státech a osmi měsíců práce na filmu. Zdůrazňuje nekonzistence, manipulace, opomenutí a lži oficiálního vyšetřování 11. září.Jak to možná bylo 11. září 2001Jak to možná bylo 11. září 2001
11. září 2001 se změnil celý svět. Do obou věží Světového obchodního centra (WTC) naráží postupně dva Boeingy 767.Co se stalo 11.září 2001 - pád WTC / útoky na Dvojčata - pokračováníCo se stalo 11.září 2001 - pád WTC / útoky na Dvojčata - pokračování
V troskách Světového obchodního centra v New Yorku a zřícených letadel zahynulo na tři tisíce lidí. Je obtížné si představit, že za atentáty stojí pouhých devatenáct izolovaných spiklenců.Google pomáhá CIA!Google pomáhá CIA!
Google je ve skutečnosti klíčovým účastníkem v americké armádě a zpravodajských operací CIA, které zahrnují i mučení, podvracení cizích vlád, nelegální útočné války či vojenské okupace zemí.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí