internetWEEK.cz menu TOPlist

Temná energie – noční můra vědců

Temná energie – noční můra vědců

Něco je jinak. Někde ve vesmíru je utajená síla, kterou neumějí vysvětlit ani ti nejlepší matematici světa. Nová generace kosmologů zpochybňuje naše základní porozumění vesmíru. Teorie Velké třesku tak úplně nefunguje.

Temná energie – noční můra vědců

Model Velkého třesku se zdá být obecně přijímán a správný již několik desetiletí, ALE vlastně to nemohlo být úplně tak, jak dění vzniku vesmíru popisuje, tak jednoduché to nebylo. Náš vesmír je totiž všude stejnorodý, ale počáteční super-exploze by vytvořila něco jiného. Něco ve stavebnici teorie chybí a fyzikové to dobře vědí. Teorie inflace hlásá, že vesmír explodoval z ničeho a nepředstavitelně rychle se zvětšil. Vědci ale nevědí, proč se to stalo. Nevědí, jaké druhy energie a hmoty se vyskytovaly v raném vesmíru.

 

„Ve vesmíru se děje něco podivného – něco, co by nemělo být možné,“ přiznávají svou bezradnost v dokumentárním filmu BBC Is everything we know about the universe wrong?. Někde ve vesmíru je zneklidňující síla, kterou neumíme vysvětlit. Síla, která dokáže odklonit trilióny hvězd k jednomu bodu. Jde o mysteriózní fenomén s názvem „temný proud“, který by podle současného vědeckého poznání vlastně neměl existovat. Je to obdobná záhada jako temná energie - jiný název pro nepochopitelné. Jednoduše řečeno: vědci nerozumí tomu, co se děje ve vesmíru, tak si vymyslí „temnou hmotu“. Kdyby zvolili místo slova „temná“ slovo „neviditelná“, neznělo by to tak strašidelně a vyšlo by to na stejno. Prostě tady máme v našem univerzu neviditelnou, záhadnou, magickou látku, která se jako hmota nechová, ale má některé její aspekty. „Jde o energii ničeho, která vše ovládá.“ „V nicotě musí něco být.“ Temná energie má magické vlastnosti. „Nikdo ji neočekával, nikdo ji nechtěl, nikdo jí nerozumí.“ „Zdá se, že jsme na začátku nové éry fyziky. Ne vše je v současné teorii v pořádku.“ „Tkanivo prostoru není prázdné.“

 

No vida. Vrací se nám snad starý dobrý éter a místo vědy přichází doba alchymie? Laikovi by se chtělo vědcům poradit: Tak se na to vykašlete. Všechno je přece magie, to dávno víme. Více v tomto výborném dokumentu, kde mluví například autor teorie inflace Alan Guth (1947) či spoluobjevitel „temného proudu“ kosmolog pracující pro NASA Sasha Kashlinsky (1957). V tuto chvíli bohužel jen v originále.

 

 

Zdroj: YouTube

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Temná energie   Vesmír   Věda   Velký třesk   Video  


Kategorie Temná energie

Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?


Záhada skryté hmoty stále nerozluštěnaZáhada skryté hmoty stále nerozluštěna
Naše znalosti o vesmíru jsou založeny na pozorování a výzkumu pouhých 4% jeho celkové hmotnosti. Zbytek tvoří skrytá hmota a energie. O co se jedná, jak se projevují a jsme jim na stopě?


Kategorie Video

Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Rusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první letRusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první let
Na poli dopravních letadel Rusko vyklidilo pole. Nyní se vrací. MS-21 vypadá k světu a má za sebou první testovací let.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled? Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled?
Auta jsou dnes cvalíky. Je v nich proto bezpečněji? Jak dopadne čelní srážka na polovinu, nových aut jedné značky, toho současného s modelem vyráběným od roku 1992 beze změny?


Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...


25. výročí masakru: Čína nezklamala25. výročí masakru: Čína nezklamala
Čínská sametová revoluce v roce 1989 neprošla. 25. výročí střelby do demonstrantů Čína oslavila zatýkáním a cenzurou internetu...


Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?


Nejslavnější Masarykova třída mimo ČRNejslavnější Masarykova třída mimo ČR
Kde myslíte, že se nachází patrně nejslavnější ulice či třída pojmenovaná po prezidentu Masarykovi mimo území České republiky (a snad i Slovenska)?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí