internetWEEK.cz menu TOPlist

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů

Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.

 

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů

Před 65 miliony lety se na Zemi odehrála skutečná apokalypsa, která způsobila masové vymírání druhů. Podle některých teorií to měli dinosauři už dávno nahnuté, a tak dopad velkého asteroidu byl spíše jen posledním hřebíkem do rakve.

 

Asteroid měl velikost kolem 15 kilometrů a dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu. Střed kráteru se nachází poblíž přístavu Progreso nebo ještě lépe u vesnice Chicxulub, po níž dostal svůj název.

 

Kráter Chicxulub má průměr asi 180 km a hloubku kolem 20 km. Zub času v kombinaci s erozí ale zahladil všechny stopy, které by mohly jen naznačovat, že právě zde došlo ke střetu Země s kosmickým projektilem.

 

Pokud chtějí vědci kráter prozkoumat, musí provádět geofyzikální měření nebo geologické vrty. Konec konců právě při vrtu kvůli hledání ropy pro mexickou společnost PEMEX byl kdysi kráter odhalen.

 

V dubnu a květnu 2016 proběhl další vrt do hloubky 1 335 metrů nedaleko přístavu Progreso. Cílem byl středový pahorek kráteru. Jedná se o útvar, jehož vznik můžete pozorovat i při dopadu kapky vody na klidnou vodní hladinu (nebo viz video níže). Středový pahorek se nachází u velkých kráterů a jeho průzkum může vědcům napovědět, jakým způsobem kráter vznikal a co se dělo bezprostředně po dopadu asteroidu.

 

 

První horniny středového pahorku byly objeveny v hloubce 618 metrů a v hloubce 748 metrů byla objevena narůžovělá žula.

 

Podle vědců ale tato žula musí pocházet z relativně velké hloubky v zemské kůře – přibližně z 8 až 10 km. Žula obsahuje velké krystaly, které naznačují, že vznikly pomalým ochlazováním hluboké roztavené horniny. Malé krystaly by naznačovaly vznik v malé hloubce a rychlým ochlazením. Je tedy zřejmé, že horniny muselo něco vyzvednout z velké hloubky téměř na povrch.

 

Proces vzniku středového pahorku může být způsobem, jak se dostat k horninám z velké hloubky také na jiných tělesech Sluneční soustavy. Sonda nebo astronauti by tak mohli prozkoumat třeba středový pahorek 320 km velkého kráteru Schrödinger na povrchu Měsíce. Ten podle vědců vznikl podobně jako Chicxulub.

 

Zdroj: nature.com, foto: NASA / Don Davis

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Dinosauři   Věda   Kráter  


Kategorie Kráter


Země zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsuZemě zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsu
Nejen dinosauři museli zřejmě čelit ohromné srážce s kosmickým projektilem. Před 3 miliardami let se naše Země srazila s ještě daleko větším tělesem a následky byly jen těžko představitelné.



Patomský kráter - další mimozemská záhada?Patomský kráter - další mimozemská záhada?
Připomeňme si, že původ objektu neobvyklého charakteru, nacházejícího se na dalekém severu v Irkutském regionu, v pusté tajze oblasti Bodajbo, pronásledoval vědce několik desetiletí.


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí