Magazín internetWEEK.cz       Sociální sítě F+T+G+   |   Zdroj RSS   |   Skupiny na Facebooku TOPlist

Daně až v červnu: je to sen?

odklad DANĚ z příjmu
Další informace

Kup teď: 1.800 Kč

   
Kontakt | Login  
Mozek: Síla ANO a NE

Nebezpečná slova mění k horšímu náš mozek, ale i to, co produkujeme. Pozitivní myšlenky musí převažovat, chceme-li být úspěšní ve vztazích i v práci.


Mozek: Síla ANO a NE

Neurologové Mark Waldman a Andrew Newberg zjistili, že některá slova mohou poškodit lidský mozek. Nejhorší ze všech je slovo "ne". Slovo „ne“ způsobí výron stresových hormonů a dalších neuro-přenašečů. Tyto chemické látky okamžitě přeruší normální fungování mozku a naruší logiku, myšlení, komunikaci. Negativní slova, jako jsou chudoba nebo smrt, škodí nejen tomu, kdo je slyší, ale i tomu, kdo je vyslovuje.

 

Jen několikasekundové čtení seznamu negativních slov může zhoršit stav nadměrně úzkostlivé nebo depresivní osoby a čím déle o nich přemýšlíte, tím spíše si můžete poškodit důležité mozkové struktury, které regulují paměť, pocity a emoce. Bude narušen váš spánek, chuť a vaše schopnost prožívat dlouhodobé štěstí a spokojenost.

 

Jestliže vyjádříte svou negativitu, uvolní se ve vašem těle stresové chemikálie, nejen ve vašem mozku, ale stejně i v mozku toho, kdo vás slyší. Kdo to poslouchá, zažije zvýšenou úzkostlivost a podrážděnost, a tedy narušení spolupráce a důvěry. Stačí, když se vyskytujete poblíž negativních osob, což vás ovlivní tak, že budete předpojatí i vůči jiným lidem.

 

Jakákoli forma negativních myšlenek – například strach a starosti spojené s vaší finanční budoucností nebo zdravím – stimuluje spuštění destruktivních neurochemikálií. Pro děti platí to samé: čím mají negativnější myšlenky, tím pravděpodobněji zažijí emocionální chaos. Ale jestliže je naučíte myslet pozitivně, můžete změnit jejich životy.

 

Sedm smrtelných hříchů: pýcha, lakota, hněv, smilstvo, obžerství, lenost a závist. Který z nich napáchal v naší historii největší paseku? | Závist: zakuklená nenávist, znamení neúspěchu >>>

 

Negativní myšlení má setrvačnou tendenci, a čím více se účastníte negativního dialogu, ať doma nebo v práci, tím obtížněji se zastavuje. Negativní slova, vyslovená v hněvu, působí ještě větší škody. Vysílají poplašné zprávy mozkem, překážejí rozhodovacím centrům v předním mozkovém laloku, a to zvyšuje tendenci jednat iracionálně.

 

Slova vyvolávající strach stimulují negativně mozek. A dokonce i v případě, že tyto děsivé myšlenky nejsou reálné, další části vašeho mozku (jako thalamus a amygdala) reagují na negativní fantazie, jako by to byly skutečné hrozby odehrávající se ve vnějším světě. Zdá se, jako bychom byli pevně zakořenění v obavách – snad je to zbytek starých vzpomínek z dávných dob, kdy lidé žili často ohroženi nejrůznějším nebezpečím.

 

Abyste přerušili tuto přirozenou tendenci, je třeba udělat pár věcí. Za prvé se zeptejte sami sebe: „Ohrožuje tato situace skutečně moje přežití?“ Většinou tomu tak není a čím rychleji můžete přerušit reakci amygdaly na iluzorní hrozbu, tím rychleji dokážete udělat to, co vyřeší problém. Také snížíte možnost, že bude do vašeho mozku vypálena trvalá negativní vzpomínka.

 

Poté, co jste identifikovali negativní myšlenku (která často funguje pod úrovní každodenního vědomí), ji můžete znovu formulovat tím, že se zaměříte na pozitivní slova a představy. Výsledek: strach a deprese se snižují a klesá počet nevědomých negativních myšlenek.

 

Pozitivní síla ANO

Když lékaři a terapeutové učí pacienty měnit negativní myšlenky a starosti na pozitivní afirmace, komunikační proces se zlepšuje, pacient získává sebekontrolu a sebedůvěru. Ale je tady problém: mozek málokdy odpovídá na pozitivní slova a myšlenky. Neohrožují totiž náš život, a tak na něj mozek nemusí rychle reagovat jako na negativní myšlenky a slova.

 

Abychom překonali nervové upřednostňování negace, musíme opakovaně a vědomě produkovat co nejvíce pozitivních myšlenek. Barbara Fredricksonová, jedna ze zakladatelů pozitivní psychologie, objevila, že pozitivních myšlenek musí být minimálně třikrát více než negativních. Jestliže máte menší poměr mezi pozitivními a negativnímu myšlenkami, vaše osobní a pracovní vztahy se pravděpodobně zhroutí. Tento objev je v souladu s výzkumy Johna Losady a Johna Gottmana, provedenými u pracovních týmů ve velkých firmách a u manželských párů.

 

Síla myšlenky - videa, která vám osvětlí, jak důležité a silné umí být naše myšlenky... | Síla myšlenky >>>

 

Fredricksonová, Losada a Gottman zjistili, že když chcete, aby vaše podnikání a vaše osobní vztahy opravdu vzkvétaly, potřebujete tvořit alespoň 5 pozitivních na každou negativní projev, který uděláte (například „Já jsem zklamaný/á“ nebo „To není to, co jsem si přál/a“ se považuje za negativní projevy, stejně jako obyčejné zamračení).

 

Nevadí, když vaše pozitivní pocity jsou iracionální; stále posilují váš pocit štěstí, pohody a životní spokojenosti. Pozitivní myšlení může pomoci komukoliv, aby si tvořil lepší a optimistický postoj k životu.

 

Pozitivní slova a myšlenky pohánějí motivační centra mozku k aktivitě a pomáhají nám budovat odolnost, když se dostáváme do problémů. Podle Sonji Lyubomirské, která patří k předním badatelům v oblasti štěstí, jestliže si chcete pěstovat celoživotní pocit spokojenosti, dělte se o své nejšťastnější události s druhými lidmi a užívejte si každou pozitivní zkušenost vašeho života.

 

Rada odborníků

Volte svá slova moudře a říkejte je pomalu. To vám dovolí, abyste přerušili sklon mozku být negativní a jak ukazuje jeden výzkum, čím víc opakujete pozitivní slova jako láska, mír a soucit, tím více se angažují specifické geny, které snižují tělesné i emocionální stresy. Budete se cítit lépe, budete žít déle a budete vytvářet hlubší a důvěryhodnější vztahy s druhými lidmi – doma i v práci.

 

Badatelé zdůrazňují, když vytváříte minimálně pět pozitivních myšlenek na každou negativní, budete prožívat „optimální rozsah lidských činů“. Taková je síla ANO.

 

Zdroj:
http://www.psychologytoday.com/blog/words-can-change-your-brain/201207/the-most-dangerous-word-in-the-world
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/tza/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek

Sociální sítě internetWEEK

Čtete nás rádi?
A proč s námi nejste tady?...internetWEEK.cz

internet-WEEK-cz na Facebooku   internet-WEEK-cz na Google+   internet-WEEK-cz na Twitteru  

Články ve stejných kategoriích:

Psychologie   Mozek  Speciály na InternetWEEK.cz
Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!
Každý den procházíme internet a z toho nejlepšího, co jsme objevili, tvoříme moderované rozcestí. Jen samé zajímavosti...


Vesmír nás může kdykoliv všechny zabítVesmír nás může kdykoliv všechny zabít
Mayský konec světa jsme přežili. Armageddon ovšem může přijít prakticky kdykoliv. Jsme na cestě k nezvratnému osudu...


Největší konspirační teorie světaNejvětší konspirační teorie světa
11 září 2001. Smrt Lady Diany, J.F. Kennedyho a Usáma Bin Ládina. NWO, UFO a mimozemšťané, HAARP, globální oteplování, USA na Měsíci, Pearl Harbor, chemtrails a protokoly sionských mudrců! Pro a proti. Udělejte si názor...


ABECEDA PODNIKÁNÍ - škola úspěchu - kompletních 10 kapitol, exkluzivně zde!ABECEDA PODNIKÁNÍ - škola úspěchu - kompletních 10 kapitol, exkluzivně zde!
Chcete dosáhnout úspěchu ve všem co děláte? Ve všech oblastech Vašeho života? Chcete vydělávat nejen peníze, ale i čas? Tak nečtěte. Vnímejte! Život je nejvyšší univerzitou... Učte se z chyb a úspěchů druhých!


Virtuální kanceláře - seznamVirtuální kanceláře - seznam
Virtuální kanceláře šetří peníze na zařízení vlastní kanceláře a administrativní pracovníky. Neuteče Vám pošta, zároveň můžete dělit práci od bydlení a zachovat si soukromí. Jako jediní zde nabízíme kompletní seznam virtuálních kanceláří v ČR!Mozek

Jak pořádně posílit mozekJak pořádně posílit mozek
Chcete, aby vám to pořádně myslelo? Musíte denně řešit nové úkoly a trénovat mozkové závity. Následuje několik tipů jak na to, abyste byli každý den o něco chytřejší.


Jak stimulovat mozek k lepším výkonům?Jak stimulovat mozek k lepším výkonům?
Někteří z nás mají problém rychle myslet. Jiným dělá potíže se soustředit na určitou činnost po delší dobu. Přitom stačí jenom pravidelně cvičit náš mozek a můžete se těchto neduhů nadobro zbavit.


Meditace změní váš mozekMeditace změní váš mozek
Osmitýdenní meditační program vede ke změřitelným změnám v oblastech mozku spojených s pamětí, vlastními pocity, empatií a stresem. Uvádí to studie týmu v Massachusetts General Hospital (MGH).


Reklama - pochopte ženské myšleníReklama - pochopte ženské myšlení
Vtipné video, které vám vám představí ultramoderní přístroj, pomocí kterého můžete pochopit to nejsložitější zařízení na světe - ženský mozek.


Deja vuDeja vu
Určitě se vám stalo, že jste byly v nějaké situaci a naráz jste si uvědomili, že už jste to někde viděli. Co to vlastně bylo? Tento jev se nazývá dejá vu.


Mužský a ženský mozekMužský a ženský mozek
Vtipná rozprava o tom, jak se liší mužský mozek od toho ženského.Psychologie

13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.


Naučme se zvládat sami sebe!Naučme se zvládat sami sebe!
Emoce nás mohou uvolnit. Některé z nich rádi projevujeme. Jiné bychom však měli držet zkrátka a příliš je nedávat najevo. Občas jsou nezadržitelné, každý to zná. Naučme se je ovládat!


Jak si stvořit osobní náboženstvíJak si stvořit osobní náboženství
Interview dvou psychologů o spiritualitě. Pythia Peayová zpovídá Thomase Moora na téma individuální duchovní rozvoj.


Zažili jste deja vu? Pomozte vědcům tuto záhadu objasnit!Zažili jste deja vu? Pomozte vědcům tuto záhadu objasnit!
Deja vu, pocit, že odehrávanou situaci jste již zažili, nepoznala pouze pětina lidstva. Jde tedy o chybu v Matrixu nebo o záhadu pro psychology. Psychologové z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity Vás proto žádají o spolupráci…Reklama


Nejnovější na InternetWEEK.cz
Čemu věřit ve sportu? Co je fakt a co fikce?Čemu věřit ve sportu? Co je fakt a co fikce?
Uplácení, sázení a doping. Velké peníze a nástroj moci. Je tu ještě místo pro soupeření a ideály? Existuje čistý sport, jak tvrdí desetibojaři Dvořák a Šebrle? Nebo silový trojbojař Jakub Sedláček?


Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!


A je to tady: Černé díry jako hvězdné brány a portályA je to tady: Černé díry jako hvězdné brány a portály
Černé díry nekončí v ničivé singularitě, ale otevírají průchody do jiných vesmírů, hlásá nová fyzikální teorie. Dává tak za pravdu fantastům, kteří cestují svými raketami skrze vesmírné „díry“ již dlouho.


Kam zmizeli stavitelé z Göbekli Tepe? Kam zmizeli stavitelé z Göbekli Tepe?
Stavitelé nejstarší svatyně na světě zmizeli beze stopy. Existují náznaky, že vyrazili na hodně dlouhou pouť a jejich potomci se dostali na místa vzdálená od Evropy tisíce kilometrů.


11 jednoduchých věcí, které vás udělají šťastnějšími!11 jednoduchých věcí, které vás udělají šťastnějšími!
Každý má svou představu o tom, co je to štěstí, některé věci ale vyvolávají radost, pohodu a spokojenost u každého. Nestojí moc peněz nebo žádné, a že fungují, dokazují i vědecké výzkumy.


Více článků: Všechny články


Vybíráme z internetu
Vědci objevili tři planety podobné Zemi, které obíhají v obyvatelné zóně kolem své hvězdy
   Sedm planet velkých jako Země obíhá kolem červeného trpaslíka v souhvězdí Vodnáře zhruba čtyřicet světelných let daleko. Objevili je vědci z NASA pomocí teleskopu Spitzer. Tři z těchto planet obíhají kolem mateřské hvězdy ve vzdálenosti, která by moh...

JPMorgan vyřadí Česko z vyspělých zemí. Neplníme příjem na hlavu
   Banka JPMorgan vyloučí Českou republiku ze skupiny vyspělých zemí do skupiny emerging markets. Činí tak poté, co se příjem na hlavu v Česku poslední tři roky vytrvale pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Oznámila to dnes ve zprávě....

3x záhadná zmizení: Jaké děsy skrývá Tyrhénské moře a úžina Basse?
   Co má společného mladá Američanka, potopené lodě a ufologové? Seznamte se s podivnými případy zmizení. O záhadných „trojúhelnících“ slyšel asi každý, ale zmizet se dá i z frekventované ulice!...

Hedvábná jízda českých miliardářů: Home Credit loví indické a čínské dlužníky
   Asie se po ochlazení ruského trhu stala stěžejním trhem tuzemského poskytovatele úvěrů. Její význam však ještě vzroste. Majitelé Home Creditu Petr Kellner a Jiří Šmejc hodlají investovat do indického sektoru e-commerce. V Číně firma zaznamenává nové ...

Solení silnic dál způsobuje na autech velké škody. Jak zabránit nejhoršímu?
   Bylo by naivní domnívat se, že dnešní auta projíždí ošetřenými zimními silnicemi, jako... by se nechumelilo. I ona kontaktem s posypem trpí....

Více článků: Z internetu