Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Závist: zakuklená nenávist, znamení neúspěchu

Závist: zakuklená nenávist, znamení neúspěchu

Sedm smrtelných hříchů: pýcha, lakota, hněv, smilstvo, obžerství, lenost a závist. Který z nich napáchal v naší historii největší paseku?

Závist: zakuklená nenávist, znamení neúspěchu

Největší paseku samozřejmě udělala slečna Závist. "Soused má kozu a já ne, tak ať mu chcípne!". Závist je nesmrtelná. Nové ekonomické a psychologické studie potvrzují, že se dnes nestaráme o to, kolik máme, ale kolik máme v porovnání s ostatními. V některých případech lidé přejdou od závistivého sebeškrcení přes plkání až k nenávistným činům.

 

Tráva na sousedově zahradě je zelenější, pomyslí si jedni a pořídí si ještě lepší trávník. Jeho tráva je tak zelená, jak mu jen ten trávník vyplením a zničím, pomyslí si druzí. Sousedovské šarvátky všichni známe, legendární je věta Heleny Růžičkové: „Když oni inženýrku, tak my doktora!“

 

Měli moderní dům, lepší auto než ti vedle a mnohem hezčí verandu, kde rádi odpočívali a dopřávali si letní rodinnou večeři. Jeden krásný slunečný den pohodu této rodiny narušili sousedské vztahy, když vedle začali spalovat jakousi kouřo-smrado-tvornou směs skoro pravidelně v čase rodinné večeře... Pneumatiky, skořápky z ořechů, mokré listí, defekty jejich podezřelých domácích zvířátek, onošené boty po dětech a na vrch této speciální "eko" vatry přidal bundu, kterou měl zrovna na sobě. Poté se významně a potěšeně díval, jak sousedé utíkají a barikádují se v domě. Po této sadistické udírně umyli mastná okna a sedli si znovu na verandu, kde si chtěli dát něco k pití, nadýchat se čerstvého vzduchu a užít si trocha klidu. Dvě polknutí studeného nápoje a zas je polil pot. Soused byl zvrhlým telepatem, takže radostně zapnul cirkulárku...Od shnilých jablek před nájezdem do garáže vše vygradovalo až po otrávené rybičky v jezírku. Chtěli se odstěhovat a začít někde znovu. Nakonec to byl sám závistivý soused, kdo dostal infarkt...

 

Závist je chorobná žárlivost, která je příčinou konfliktů mezi skupinami i jednotlivci již po několik tisíc let. Závist je jakýmsi duchovním vředem, který sžírá člověka až do morku kosti. Závist a Pýcha jsou jako bratr a sestra. Dcerou Závisti by mohla být Pomluva. Lidé totiž málokdy poznají svoje štěstí, ale to ostatních jim nikdy neunikne. Snášet úspěchy a štěstí druhých prostě nedokáže každý. Neustále se s někým srovnáváme. Vzhled, věk, majetek, společenské postavení, ale i věci nezměřitelné jako je rodinná pohoda, štěstí a láska jsou předměty porovnávání. Někdy si člověk větou: "Závidím ti ten elán, manžela, krásné oči..." pouze ufňukne a uleví si. To je podle psychologů úplně normální.

 

Závist je motorem neúspěchu

Již několikrát jsem slyšela větu, že když závidím, může mě to namotivovat být lepší. Uvědomit si, co bych chtěla v životě změnit a co dělat jinak. Pravdou však je, že málokdo tohle dokáže převést v praxi. Většinou člověk zůstane u toho, že pro kýžené hodnoty není schopen udělat naprosto nic nebo naopak začne trávit "sousedovu kozu". Minimum lidí bude v práci více dřít, aby měli na lepší auto. A někteří si obstarají vysněné věci krádeží nebo podvodem a hotovo. Pozitivní motivace často nefunguje a závist je spojovaná s negativními emocemi, s přáním uškodit, ponížit a zranit - tedy s nenávistí. Problém závisti je totiž její neukojitelnost. Neustále totiž člověk najde nový objekt závisti. Závist se hromadí uvnitř a stydíme se za ní. Ve skutečnosti nositeli přináší opravdové utrpení. Hidehiko Takahaši ze Státního ústavu radiologie v Japonsku prokázal, že tuto emoci náš mozek zpracovává stejně jakoby nám něco způsobovalo bolest fyzickou. Devatenáct osob bylo vystaveno závisti a bolesti druhých. Vědci pomocí magnetické rezonance zjistili aktivování mozkového centra fyzické bolesti v případě závistivých emocí a aktivování centra radosti z pocitů bolesti druhého. Toto centrum se aktivuje běžně, pokud je člověk uspokojen potravou nebo sexem. Radost z bolesti je úměrná pocitům nenávisti vůči nositeli bolesti.

 

Závist umí vydělávat

Vyvolání závisti a její ukojení je mocným nástrojem manipulace. Zneužívání našich slabostí je velice stará disciplína k získání moci a vlivu. Dnes je k dispozici velké množství poznatků ze sociologie nebo psychologie. Úspěšně s tím pracují i politické strany. Reklamní průmysl nám denně vštěpuje výrobky a služby a my jsme přece ti hloupí, protože je stále nemáme. Jedni lidé sledují, kdo se má lépe. Ti nebudou moci být nikdy šťastní, protože před nimi budou lidé jako Carlos Slim Helú nebo Bill Gates. A pak ti druzí, kteří sledují, kdo se má hůř a tím se uklidňují. Kdo však chce koláče bez práce, ten nikdy nepozná happy end v příběhu závisti.

 

Závidí více ženy?

Sednete si na kávu s vaší přítelkyní a začne vám vyprávět, jak včera přišla utahaná domů z práce a její manžel jí namasíroval nohy a připravil večeři. Vrátil se ze služební cesty a přinesl jí dárek, prostě jen tak. Pokračuje tím, že mají vybranou dovolenou k moři a jejich dcera měla na vysvědčení samé jedničky. (Váš manžel nato nemá čas, na dovolenou jedete k nepříjemné tchýni na venkov a vaše dítě vede klub školních rváčů). Hmm, objevuje se otázka, proč si to vy nezasloužíte, proč je lepší v práci, i když máte stejnou školu, proč se za ní muži stále otáčejí, i když má poloviční zadek co vy...Vaše příjemné zážitky vybledly a pohltila vás závist. O víkendu jdete společně nakupovat, jí sedí všechno, vám nic, vy sledujete jestřábím zrakem cenovky, jí je to úplně jedno. Zase se porovnáváte. Závist vám může zničit vztahy a přátelství. Sundejte si růžové brýle. Vidíte jen jednu stránku věci. Její manžel nemusí být tak úchvatný každý den, například nebude něžný jako ten váš. Možná mají více peněz, možná je to proto, že si dlouho odříkali na rozdíl od vás. U lidí je přirozené, že chtějí mít to, co nemají. Ale pokuste se vidět i svoje pozitivní stránky. „Nezáviď nikomu, protože nevíš, zda neskrývá něco, co bys s ním za žádnou cenu neměnil,“ autorem je August Strindberg a já s ním souhlasím.

 

Muži si zase závidí znaky moci: peníze, postavení, auto nebo dům. Atributy spojené se společenskou prestiží. Bude to asi spojené s genderovou mužskou rolí - muže živitele. My ženy si dokážeme závidět i kabelku. Já osobně jsem zjistila, že například vůbec nezávidím lidem, kteří mají od narození výhody, například bohatou rodinu. Někdy jsem se přistihla, že jsem záviděla lidem, kteří vlastní silou vzlétli a byli úspěšní. A to mě namotivovalo v tom, že i já si mohu vybojovat svou cestičku, jet na dovolenou a nebo si něco hezkého koupit na sebe. Poté jdu obchodním centrem a vyhlédnu si kabelku. Sakra, poslední kus, který si přede mnou kupuje očividně movitá budoucí majitelka, která si možná spletla obchod...Její peněženka ani boty za několik tisíc mě nezajímají, ale ona si kupuje tu "mojí" úžasnou kabelku, ke které mám doma boty, fňuknu si a jdu dál...

 

Vyšlo pro internetWEEK.cz také jako Závist je zakuklená nenávist na DeenaMedia.blogspot.cz

 

Další příspěvky autora: DeenaMedia


Články ve stejných kategoriích:

Sedm smrtelných hříchů   Vztahy   Úspěch  


Kategorie Sedm smrtelných hříchů

Existuje Bůh? Ano. A nebo ne?Existuje Bůh? Ano. A nebo ne?
Určitě si každý alespoň jednou v životě kladl otázku – existuje Bůh? Odpověď je jasná – ANO existuje. A nebo vlastně neexistuje?


Kategorie Vztahy

Češi se jako sousedé k sobě chovat neumíČeši se jako sousedé k sobě chovat neumí
Podle výzkumů se k sobě Češi, jako sousedé, chovají nejhůře ze všech států. Dělají si naschvály, pomlouvají se, vysmívají se sobě navzájem, někdy to dokonce hraničí až s nenávistí, která vede k extrémům!


Kdyby muži a ženy říkali pravduKdyby muži a ženy říkali pravdu
Jak by to vypadalo, kdyby muži a ženy říkali ve vztazích pravdu? Přiblížit se to snaží dvě povedená videa, která kolují internetem.


Mýty a fakta o vztazíchMýty a fakta o vztazích
Od našeho okolí slýcháváme mnoho rad, co máme, nebo co bychom měli dělat, když… Na tyto rady se však nemůžeme stoprocentně spolehnout, neboť lidé považují mnoho mýtů za pravdu a naopak. Jak je to tedy s láskou a vztahy ve skutečnosti?


Mám tě rád/a, ale sex nebude…Mám tě rád/a, ale sex nebude…
Nulový zájem, mnohdy dokonce odpor k sexu. To je asi pro většinu běžné populace nepředstavitelné. V poslední době se o tom čím dál tím více mluví. Žijí mezi námi asexuálové a jsou jiní.


Ne všichni poznají láskuNe všichni poznají lásku
Většina mladých je nešťastná. Najít partnera, se kterým si budete rozumět je totiž v dnešní době nelehký úkol. Pojďme si říci, proč.


Mladá a těhotnáMladá a těhotná
Kdysi to bylo úplně normální, dnes jsou známy spíše starší matky. Mladé slečny otěhotní omylem, ale i plánovaně. Jak však na nastávající mladé maminky kouká společnost?


16 důvodů pro častý sex16 důvodů pro častý sex
Vědci po dlouhých desetiletích vypátrali, proč je výhodné dělat příjemné věci často. Následující seznam je manuálem spíše pro ty racionální typy, romantici ho nepotřebují. Věděli to i bez vědců.


Dá se unudit k smrti?Dá se unudit k smrti?
Nuda. Slyšíme to slovo každý den ze všech stran. Byl to nudný den. Nudný rozhovor, film. Dá se k smrti unudit? A dá se s tím něco dělat?


Jak najít ideálního partnera či partnerku?Jak najít ideálního partnera či partnerku?
Spíš objevíte tisíce mimozemských civilizací, než jediný ideální vztah. Podle matematika Petera Backuse je vhodný pouze každý 285 tisící kandidát. Možná za to může náš čich. Možná jen vysoké nároky nebo strach z minulých zklamání...


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí