internetWEEK.cz menu TOPlist

V Chile je největší virtuální optický teleskop

V Chile je největší virtuální optický teleskop

Astronomům Evropské jižní observatoře na Cerro Paranal v Chile se podařilo propojit čtyři osmimetrové VLT teleskopy a vytvořit jeden virtuální, jako by měl zrdcadlo 130 metrů v průměru!

V Chile je největší virtuální optický teleskop

ESO (European Southern Observatory - Evropská jižní observatoř), která v tomto roce slaví 50 let od svého založení, má na svém kontě významný úspěch. Podařilo se jí propojit její čtyři obří teleskopy v poušti Atacama (VLT - Very Large Telescope) a vytvořit tak jeden virtuální mega teleskop (interferometr). Informovala o tom kancelář observatoře v Mnichově. ESA věří, že díky takto výkonnému nástroji bude možné vyhledávat a pozorovat černé díry.

 

Výhodou propojení několika teleskopů je možnost detailnějšího sledování vesmíru díky vyššímu rozlišení a většímu přiblížení obrazu, a to až 25 krát. Vytvořený interferometr má podobné parametry, jako samostatný teleskop s průměrem zrdcadla neuvěřitelných 130 metrů.

 

Nebylo to ale tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Astronomové si museli poradit zejména s atmosférickými vlivy. K virtuálnímu propojení zároveň nepoužívají zrdcadla, jak je běžné, ale unikátní technologii PIONIER.

 

VLT - Very Large Telescope

Pro představu, jak VLT teleskopy pracují, přikládám nádherné časosběrné video.

 

 

Evropská jižní observatoř - Cerro Paranal - Chile

Cerro Paranal je 2600 metrů vysoká hora v poušti Atacama, ve zcela odlehlé oblasti. Podmínky pro pozorování jsou zde jedny z nejlepších na světě. Místo je mimo letecké trasy. Daleko od civilizace a jejího světelného smogu. Vysoká nadmořská výška znamená řidší vzduch a prostředí pouště takřka nulovou vlhkost. Lépe se pozorují hvězdy až z kosmu.

 

Teleskopy dostaly jména v jazyce Mapuche. Zleva doprava se jmenují Antu (Slunce), Kueyen (Měsíc), Melipal (Jižní kříž) a Yepun (Venuše).

 

Zdroje:
http://www.eso.org/public/announcements/ann11021/
YouTube.com

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Astronomie   Věda   Zajímavé video   Zajímavosti ze světa   Časosběrné video  


Kategorie Astronomie

Astronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledyAstronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledy
Astronomický výzkum chystá udělat další velký skok. Vysoko v horách a daleko od civilizace se začnou stavět obří dalekohledy, které změní náš pohled na vesmír.


Kde se vzala betlémská hvězda?Kde se vzala betlémská hvězda?
Jakého je původu betlémská hvězda? Přestože je znázorňována jako kometa, astronomové se domnívají, že se jednalo o jiný astronomický úkaz.


Hubblův dalekohled oslavil narozeninyHubblův dalekohled oslavil narozeniny
Nejslavnější astronomický přístroj oslavil narozeniny. Jak dlouho ještě bude na oběžné dráze pracovat a kdo ho nahradí?


Nejčastější astronomická UFONejčastější astronomická UFO
Některé poměrně běžné astronomické úkazy často lidé považují za UFO. Může se jednat o planety, přelety družic nebo meteory...


Kategorie Zajímavé video

Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?
Speciálním nástřikem ochráníte řadu věcí. Vejce vydrží pád ze 45 metrů. Unese Vás kelímek od limonády. Auto vydrží mlácení kladivem. A mají to na zdech Pentagonu...


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?


Duševní nemoc viděná africkým šamanemDuševní nemoc viděná africkým šamanem
Z šamanského hlediska duševní nemoc signalizuje, že se „narodil léčitel“, říká psycholog dr. Malidoma Patrice Somé. Duševní nemoci jsou spirituální havárie, krize a člověk, kterému se dějí, potřebuje rituální pomoc.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí