internetWEEK.cz menu TOPlist

Nemám koho volit!

Nemám koho volit!

Americké prezidentské volby – pořád totéž. V Česku to máme podobně. Existuje alternativa k současnému politickému systému? Jedním z vizionářů, kteří takovou možnost vidí, je protikorupční aktivista a podnikatel Karel Janeček.

 

Nemám koho volit!

Osel nebo slon?

V USA se zase opakuje se ta poněkud nudná hra s názvem „Demokraté nebo republikáni?“
Třetí možnost Američané prostě nemají. Je to typický produkt starého dualitního myšlení, které ale má skončit. S rokem 2012 přichází nová éra, která má kvantovým skokem překonat staré dualitní koncepty: černé nebo bílé, dobré nebo zlé, já nebo ty. Co by to mohlo znamenat v politice? Poslední roky jsou prezidentské volby hodně vyrovnané, někdy je to o fous. Nikdo už neví, zda byl v roce 2004 George Bush, Jr. zvolen legitimně, tak to bylo těsné. Málem o jeden hlas jako v jedné americké komedii. Připomíná to českou politickou situaci, kde jsou karty rozdány už dlouhé roky tak, že poměr sil mezi tzv. levicí a tzv. pravicí připomíná pat.
Letos mají Američané na výběr mezi Obamou a Romneyem. Argumenty proti demokratům jsou stále stejné: demokraté nešetří a bojí se jít do válečných konfliktů, ale republikáni povedou zemi k prosperitě a dalším vítězným válkám. Není to tak dávno, co levicovější Amerika vzhlížela nadšeně k sošnému Baracku Obamovi jako ke spasiteli a vizionáři nové doby. Ale jeho sliby dostaly po 4 letech reálný rámec. V čem Obamovi nevyšly jeho plány? Na odstranění militarismu si trochu vylámal zuby. Koncentráku pro podezřelé z terorismu v Guantánamu na Kubě, ani mučení vodou se nedostalo rázného konce. Ačkoliv to Obama lidem slíbil. Armáda se sice stáhla z Iráku, ale v Afghánistánu má – v rozporu se sliby – zůstat velká vojenská posádka ještě po roce 2014. Spojené státy jsou zadlužené a na spadnutí je další válka – s Íránem. Americká armáda i za Obamy nadále cenila tesáky, útočila pomocí bezpilotních letadel v Iráku, Afghánistánu, ale také v Pákistánu, Jemenu či v Somálsku. Speciální jednotky operují ze základen v Gruzii, Ázerbájdžánu, Turecku, v Íránu a v Africe. Je-li toto mírumilovná politika (Obama dostal v roce 2009 Nobelovu cenu míru) , co lze čekat od republikána Romneyho, který chce zvýšit výlohy na Pentagon, až bude zvolen? Opozice Obamovi vyčítá, že zadlužil zemi, ale válka s Íránem by ji zadlužila ještě více.

 

Třetí cesta

Jak je vidět, Američané nemají moc na výběr. Je celkem jedno, koho v USA volíte, dopadne to zhruba stejně. Země bude ve válce a bude zadlužená. Hodně to připomíná českou realitu: lidé, kteří volili pravici, jsou dnes zklamaní zvyšováním daní. Ale kdyby vyhrála levice, její voliči by brzy jistili, že líp už bylo. Není koho volit! A když zvolíte někoho nového, jako byly VV, může to mít tragikomické důsledky. Co může nespokojenec dělat? V USA ignoruje volby (a nic tím nezmění), u nás může volit malé strany (a asi tím také nic nezmění).

 

Vize změny

Jak s tím souvisí aktivista Karel Janeček, nejslavnější pronásledovatel korupčníků v ČR?
Poslední časopis Reflex přinesl s Janečkem obsáhlé interview, z kterého vyplývají jeho docela zajímavé názory na současnou politickou situaci: „Mám vizi, která by se mohla naplnit už za pár let.“ Jde o to změnit současný špatný volební systém a pak obnovit společnost. Bude následovat obrovská prosperita, nejen u nás, ale globálně. Současný volební systém je podle něj úplně špatný. Politické strany jsou zlo. Umožňují, aby se do parlamentu dostali lidé s horšími morálními hodnotami, než je průměr společnosti. Politické strany záměrně posílají do parlamentu své nejhorší lidi, aby maximalizovaly moc a „nakradly co nejvíce peněz“. A proto Janeček navrhuje vytvořit nový volební systém, v němž se budou volit osobnosti, zavádí se mínusové hlasy a tím chce donutit politické strany, aby na kandidátky umístily (morálně) lepší lidi. Systém má mít 81 volebních obvodů. Za stranu budou kandidovat jen dva lidé. Tím se ztratí dosavadní anonymita. Společnost by podle něj měla fungovat tak, aby měl každý příjem postačující na přežití a to, co si vydělá navíc, je věc volnosti v hospodářském dění (liberální zásada laissez-faire). Mocenské struktury nyní, podle jeho názoru, nemají zájem na změně, která by vedla ke zdokonalení společnosti. V takové dokonalejší společnosti budou lidé pracovat tak, aby jim to přinášelo radost. Hlavním zdrojem prosperity a vzestupu bude kreativita každého člověka, vysvětluje Janeček v Reflexu. Za sebe mohu dodat: Už aby to bylo!

 

Kdo je Karel Janeček

Na Wikipedii se dozvíme o tomto zajímavém chlapíkovi, kterému Reflex nasadil svěrací kazajku, že je spoluzakladatel Nadačního fondu proti korupci, matematik a podnikatel. Více toho prozradí Investicni web.cz. Chytré programy mu vydělávají na burze miliardy. Je spoluvlastník firmy RSJ, která každý měsíc pomocí algoritmů vysokofrekvenčního obchodování zobchoduje neuvěřitelných 20 bilionů dolarů, čímž se řadí k největším makléřským firmám na derivátových burzách v Londýně a v Chicagu. V současnosti se Janeček věnuje hlavně filantropii. Zdá se, že se Česku blýská na lepší časy.

 

Karel Janeček - geniální vizionář nebo naivní snílek?

 

Zdroje: http://www.investicniweb.cz, http://www.nfpk.cz/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Volby   Česká republika   USA   Obama   Karel Janeček  


Kategorie Volby


Nemůžete na EU nadávat, když nevolíte!Nemůžete na EU nadávat, když nevolíte!
Znechucení politikou je cítit na každém kroku. Přesto choďte volit! Volby do Bruselu jsou důležitější než ty domácí...



Volím pravici… Ale jakou?Volím pravici… Ale jakou?
Jsem pravicový volič. Myslím, že stát by do života lidí měl zasahovat co nejméně. A přerozdělovat pouze nezbytně nutné prostředky. Mé poslední hlasy zavedeným stranám byly dány s podmínkou. A má trpělivost došla. Co mám dělat?



Volby: Pravice nebo levice?Volby: Pravice nebo levice?
Téma levice a pravice jitří vášně a dělí národ. Ale někteří politici a politologové říkají, že už je to trochu zbytečné téma. Jak to vidí americký psycholog James Hillman v zemi, kde se kvůli politice lidé střílí?



Politické strany a sociální sítěPolitické strany a sociální sítě
Volby klepou na dveře a politické strany startují volební kampaň. Sociální sítě se stávají zajímavým doplňkem, který může oslovit především mladé voliče. Fungují? A jak si jednotlivé strany vedou?



Povolební euforie: pošlu vám z Prahy víc než pozdravyPovolební euforie: pošlu vám z Prahy víc než pozdravy
Pět minut slávy českého voliče opět skončilo. Zda jsme si to však se všemi zkorumpovanými, arogantními, nesympatickými, nabubřenými politiky stačili vyřídit, se teprve ukáže.



Je možné vyměnit politiky?Je možné vyměnit politiky?
Občanské sdružení Vyměňte politiky radí, jak volit, když vás politika štve a přitom nechcete zahodit svůj hlas.


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí