internetWEEK.cz menu TOPlist

Volby: Pravice nebo levice?

Volby: Pravice nebo levice?

Téma levice a pravice jitří vášně a dělí národ. Ale někteří politici a politologové říkají, že už je to trochu zbytečné téma. Jak to vidí americký psycholog James Hillman v zemi, kde se kvůli politice lidé střílí?

 

Volby: Pravice nebo levice?

Debaty o české politice stále vytáčejí lidi, jitří vášně a připomínají často „lásku“ mezi sparťany a slávisty. U tématu pravice-levice můžeme použít přirovnání oheň a voda, vypadají jako nesmiřitelné protiklady. Zastánci se bytostně nesnášejí a mají pocit, že ten druhý je jejich úhlavní nepřítel a děsivý škůdce země.

 

Ale občas se levice a pravice prolne. Tak například údajně ortodoxní česká pravice (TOP a ODS) najednou zvýší daně. Nebo údajní předvolební nepřátelé ČSSD a ODS vytvoří po volbách na radnici koalici. Nebo lídr levice (Zeman) se spojí se svým údajným úhlavním nepřítelem (Klausem)!

 

Jak rádi odpovídají na otázky Angličané „it depends“ (přijde na to). Jsou země, kde voliči pokládají velkou koalici levice a pravice za OK – třeba Rakousko. Není nutné, aby se tyhle dva údajné protiklady nenáviděly. Navíc přichází doba, kdy i sami politici říkají, že dělení na pravici a levici není na pořadu dne, že jde o víc. Dokonce i K. Schwarzenberg. Jde o demokracii a svobodu. Ostří kritici politického systému naopak říkají, že je to jedno, protože všichni politici stejně kradou (A. Babiš, T. Okamura). A kradou nehorázně (A. Babiš). Tak komu věřit a co dělat?

 

Pohled do historie

Pojmy pravice a levice vznikly za Velké francouzské revoluce. V Generálních stavech zasedali zastánci starého feudálního řádu vpravo a vlevo seděli zastánci nového řádu - republiky. V politice byl původně pojem pravice používán pro označení politických skupin, které mají historickou spojitost s tradiční pravicí, pro konzervativce, přívržence starého řádu (feudálního). Dnes pojem pravice zahrnuje tržní liberály, liberální konzervativce, monarchisty, křesťanské demokraty a některé libertariány a nacionalisty. Pojem levice je obvykle používán pro popis skupin podporujících změnu tradičního sociálního pořádku s cílem rovnostářstějšího rozdělování bohatství a privilegií.

 

O polarizaci politiky

Podívejme se na jeden zajímavý rozhovor z USA mezi dvěma psychology. Ptala se autorka odborných knih Pythia Peayová, odpovídal jungiánský analytik James Hillman, který je považován za jednoho z nejbrilantnějších myslitelů zabývajících se lidskou a kolektivní duší. Otiskl deník Huffington Post.

 

V souvislosti s politickou polarizací v USA byl zmíněn krvavý atentát z Tucsonu. V roce 2011 střílel na mítinku republikánů v arizonském městě 22letý mladík Jared Loughner a prostřelil demokratické kongresmance Gabrielle Giffordsové hlavu. Ta zázračně přežila, ale jiných šest lidí zemřelo. Politička se paradoxně zastávala práva amerických občanů na vlastnictví zbraní. Schizofrenik Loughner údajně obdivoval jak Komunistický manifest, tak nacistický Mein Kampf.

 

James Hillman řekl pár zajímavých věcí: „Zjišťujeme, že náš nepřítel je naše myšlení. Jenže svět není černobílý, mezi bílou a černou jsou různé odstíny šedé barvy. Jde o to naučit se každé téma vyhodnotit ze svého pohledu, aniž bychom zavrhovali názor opozice… Člověk nemusí souhlasit s určitými idejemi jenom proto, že jsou levicové nebo pravicové. …Jsou i jiné cesty, jak věci spojit, nemusí to být nezbytně protipóly. Existuje idea spolupráce. Řekl bych, že nám chybí druh komplexní představivosti. Čínská kultura používá pro prolínání protikladů symbol jin-jang. …V USA vztah republikánů a demokratů připomíná obsedantní manželství. Politici mluví posedle/nutkavě/ o svých politických protivnících, jako se to stává manželům, kteří jsou uvězněni ve svém vztahu jako v pasti… V americké politice převládá trend, který vede k extrémnímu moralizování, které prohlašuje jednu stranu (tu naši) za svatou a druhou za špatnou a potom ti „druzí“ jsou darebáci a nepřátelé. To všechno vede k destruktivním ideálům Západu typu dobývání, válčení a opěvování vítězství naší věci.

 

Americké varování

Dalo by se říci, že Američané jsou pro nás varováním. V Česku se nestřílí, ale tendence ke zvyšování nesmiřitelnosti a nenávidění těch „druhých“ těch špatných a svalování všeho zlého na druhou stranu jsou zde také. Tuhle kartu rádi hrají někteří politici, když jim teče do bot. Z historie střední Evropy víme, kam to vedlo.

 

Pokud si chceme brát z Ameriky nějaký příklad, měla by to – podle mého názoru - být idea Jamese Hillmana na téma prolínání jin-jangu. Podívejte se na ten symbol pozorně: v centru bílé strany je černá tečka a naopak. Dalo by se to také říci takto: pořád jsme všichni lidé, ať jsme na pravici nebo na levici - pořád jsme obyvatelé téhle země, a jak si to tady zařídíme, tak to budeme mít.

 

Ilustrace:
http://www.flickr.com/photos/kurbanowicz/
http://eshop.crystalspiral.eu/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

K zamyšlení   Volby   Komentáře   Politika  


Kategorie K zamyšlení


Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…Steve Jobs a jeho poslední  slova: Fake!Steve Jobs a jeho poslední slova: Fake!
Na smrtelné posteli měl pronést slova, u kterých se tají dech. Příliš se hnal za penězi a málo lásky dával svým bližním. A začal věřit v Boha. Kdo má trochu tušení, jak Jobs přemýšlel a fungoval, nemůže uvěřit. Tak nevěřte, je to nesmysl!8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.Naučme se zvládat sami sebe!Naučme se zvládat sami sebe!
Emoce nás mohou uvolnit. Některé z nich rádi projevujeme. Jiné bychom však měli držet zkrátka a příliš je nedávat najevo. Občas jsou nezadržitelné, každý to zná. Naučme se je ovládat!Vrací se marxismus?Vrací se marxismus?
Papež František kritizuje kapitalismus. V Británii střední vrstva touží po levicových opatřeních. Ale hlavní výzvy budoucnosti se zřejmě netýkají marxismu-leninismu.Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.Socialismus - funguje nebo nefunguje?Socialismus - funguje nebo nefunguje?
V poslední době koluje po českém internetu článek na téma – socialismus nefunguje. Za příklad slouží americká škola. A protože jde o Ameriku, mluví se o Obamově socialismu.WTC: 12 let – tragické výročíWTC: 12 let – tragické výročí
Vlastně bych si na to nevzpomněl, protože z mého hlediska není moc co dodat. Linie, která se vine americkými dějinami, je od samého začátku krvavá, ale “11.září” z ní vybočuje svou dvojakostí.Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědyMyšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy
Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí