internetWEEK.cz menu TOPlist

Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA

Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA

Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace.

 

Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA

Na internetu se objevují nejrůznější vtípky okolo odposlechů agenturou NSA. Nejde jen o nejrůznější obrázky ale také konkrétní činy. Jeden nadšenec dokonce požádal NSA, aby mu poslali jeho emaily, které si omylem smazal. Před pár dny měla problém služba Gmail. Emaily chodily se zpožděním a na internetu se ihned objevily vtipy, že NSA má skluz a nestíhá přečíst všechny emaily.

 

NSA si dokonce zahrála i ve filmu Simpsonovi. Kdyby jen autoři tušili, jak byli tehdy blízko realitě:

 

 

The Washington Post nedávno na svém webu vytvořil ucelený přehled všech kauz, které zatím vybublaly v médiích především díky Edwardu Snowdenovi. Kde všude tedy NSA šmírovala?

  • Špehování členů Rady bezpečnosti OSN během jednání o íránském jaderném programu: Brazílie, Francie, Mexiko, Japonsko.
  • Země podléhající zvýšenému zájmu NSA: Argentina, Chile, Kostarika, Ekvádor, El Salvador, Panama, Paraguay, Peru, Venezuela.
  • Sledování ambasád: Francie, Řecko, Indie, Itálie, Jižní Korea, Turecko.
  • Nabourání optické sítě Pacnet v Asii v roce 2009 (již skončilo): Čína, Japonsko, Filipíny, Singapur, Jižní Korea, Tchaj-wan. Pacnet se sídly v Hongkongu a Singapuru vlastní více než 46 000 km optických vláken a provozuje 24 datových center v asijské části Pacifiku.

 

Ostatní:

  • Rakousko: NSA měla špehovat Mezinárodní agenturu pro atomovou energii se sídlem ve Vídni.
  • Belgie: NSA měla provádět odposlechy v sídle Evropské unie v Bruselu.
  • Brazílie: v největší jihoamerické zemi se NSA skutečně vyřádila. Podle všeho je v Brazílii prováděno rozsáhlé monitorování telefonních hovorů a internetu. Terčem odposlechů byla také prezidentka Dilmah Rousseff a společnost Petrobas, která je čtvrtou největší ropnou společností na světě a největší v Brazílii. Nešlo tedy zřejmě jen o boj proti terorismu případně získání výhod na diplomatické půdě ale také o regulérní průmyslovou špionáž.
  • Čína: Podle Snowdena se NSA dostala k datům čínské mobilní společnosti a ukradla veškeré data o SMS zprávách.
  • Francie: V hledáčku NSA měla být také soukromá síť Ministerstva zahraničních věcí.
  • Německo: NSA měla monitorovat až 20 milionů telefonních hovorů a 10 milionů „internetových datových výměn“ za jeden den.
  • Mexiko: také jižní soused USA neušel pozornosti NSA. Sledován měl být v době politické kampaně i současný prezident.
  • Katar: nabourání vnitřní sítě televize Al Jazeera.
  • Rusko: zachycení komunikace tehdejšího prezidenta Medveděva během návštěvy Velké Británie na summitu zemí G20 v roce 2009.

Na obranu NSA je vhodné uvést, že podle expertů se zejména velké státy sledují navzájem. Velmi aktivními špiony jsou prý Britové, což od země agenta 007 asi není překvapením.

 

Čtyři američtí senátoři z obou politických stran nyní připravují zákon, který by aktivity NSA omezil. Je ovšem otázkou, kam zákon řízne. Již dříve se objevily informace, že agenti NSA používali nástroje agentury pro sledování svých milenek a milenců. Takové omezení by zájmy USA určitě neohrozilo. Ostatní diskuse okolo omezení aktivit NSA a nejrůznější zákony mohou být jen kouřovou clonou pro uklidnění světové veřejnosti a mezinárodních partnerů.

 

Zdroje:
http://news.cnet.com/8301-1009_3-57601950-83/nsa-spied-on-networks-of-google-and-other-companies-report/
http://www.washingtonpost.com
http://news.cnet.com/8301-1009_3-57601950-83/nsa-spied-on-networks-of-google-and-other-companies-report/
http://www.theguardian.com/world/2013/sep/25/nsa-reform-bill-surveillance-congress

Foto: Frerk Meyer, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

NSA   USA   Brazílie   OSN   špionáž  


Kategorie NSA


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů
Žijeme v době, kdy si musíme pečlivě hlídat své soukromí. Občas však podléháme schizofrenii. Na straně jedné se bojíme odposlechů a na straně druhé své osobní údaje rádi dobrovolně poskytujeme.



Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.



NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty
NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.



Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá
Na veřejnost se dostávají stále zajímavější informace o sledování celosvětové internetové populace americkými tajnými službami. Česká republika ale zřejmě programy jako PRISM nebo XKeyscore příliš nezajímá.



NSA nás špehujeNSA nás špehuje
US vláda spoločne s väčšími telekomunikačnými firmami vrátane AT&T je zapojená do rozsiahleho programu nezákonného sledovania vnútroštátnych komunikácií a komunikačných záznamov miliónov obyčajných Američanov a to už od roku 2001.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí