internetWEEK.cz menu TOPlist

NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty

NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty

NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.

 

NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty

Pokud začneme vtipnější stránkou věci, agenti NSA své hračky používali také k soukromým účelům, kdy nechali monitorovat své milence a milenky. V NSA k tomu údajně měli vytvořenou speciální kategorii s označením Loveint. Zkrátka pořádek musí být, zvláště když špehujete solidní část světového internetu. Až bude bývalá pravá ruka našeho bývalého premiéra hledat novou práci, může to zkusit právě v NSA. Praxi v příbuzném oboru prý má.

 

V hledáčku i prezidenti…

Americký novinář Glenn Greenwald uveřejnil zajímavou informaci z dokumentů, které má od Edwarda Snowdena. Podle nich NSA odposlouchávala brazilskou prezidentku a v loňském roce tehdejšího kandidáta na mexického prezidenta. Enrique Peña Nieto se později prezidentem skutečně stal, takže skandál je o to větší.

 

Glenn Greenwald přitom není žádné novinářské béčko. Je to právě on, kdo v červnu zahájil na stránkách The Guardian vydávání článků o kauze Snowden.

 

Obě vlády největších latinoamerických zemí (a mimochodem blízkých spojenců USA) už reagovaly s tím, že pokud se informace potvrdí, byla by to mimořádně vážná situace. Brazilský ministr spravedlnosti Eduardo Cardozo dokonce hovoří o narušení suverenity své země.

 

Nová informace je zajímavá v kontextu události, k níž došlo počátkem srpna na půdě amerického Senátu. Senátorka Dianne Feinstein vášnivě obhajovala aktivity NSA, které prý zabraňují teroristickým útokům. Při té příležitosti si pomohla zajímavou mapkou světa. V ní jsou uvedeny počty zmařených teroristických útoků ve světě. S ohledem na utajení a zjednodušení je svět na mapě rozdělen na kontinenty. Dozvíte se tak, že v Asii bylo zmařeno 11 útoků, v Africe 5, v Evropě 23 a… v rámci „vlasti“ 13. Označit svou zemi za vlast není nic špatného ani neobvyklého, ale v případě této mapy je jako vlast bráno nejen území USA ale také Kanady a Mexika. Je sice obecně známo, že ve znalostech zeměpisu nejsou Američani zrovna silní, ale Kanaďanům a Mexičanům to moc vtipné nepřišlo.

 

Zatímco kanadská média to kvitovala ironickými titulky, jiní to přirovnali existenci východního bloku za dob Sovětského svazu.

 

Množství sběru dat tajnými službami. Nejvíce jich bylo na územích označených červeně, dále oranžově a světle zeleně. Naopak minimální zájem je o státy, které jsou vybarveny tmavě zeleně. Mezi takové patří také Česká republika.

>>> Českou republiku NSA prý nezajímá. Čtěte v samostatném článku.

 

…a OSN

NSA ale podle všeho špehovala i lidi v newyorském sídle OSN. Agentura měla prolomit šifrování, které chrání interní videokonference. Špiclování na půdě Organizace spojených národů je přitom hrubým porušením mezinárodních dohod a mezinárodního práva. Pokud si však myslíte, že NSA naslouchala například Íránským diplomatům, pak se mýlíte. Cílem špehů byli diplomaté Evropské unie. Při nabourávání do sítě OSN v polovině roku 2012 NSA mimoděk zjistila, že stejného koníčka mají také čínští „experti“.

 

Diplomaté OSN už zřejmě vedou důvěrnější diskuse jen na WC při tekoucí vodě.

 

Podle dalších informací deníku Spiegel provozuje NSA program Special Collection Service (SCS), který špehuje 80 ambasád po celém světě. Program SCS nebo spíše agentura v agentuře běží pod hlavičkou NSA a CIA už od 70. let. Původně byl založen pro špionáž za studené války, později se jeho úkoly přesměrovaly na boj proti terorismu, ale ve skutečnosti bude program asi podstatně pestřejší.

 

Jsou ale i tací, kteří se NSA zastávají. Například podle zakladatele a konzultanta CIPI Foundation Paola Raffoneho je vzájemné špehování států běžné. Sledování OSN prý neodporuje ani hlavnímu poslání NSA, kterým je boj proti terorismu. Ne že by snad v OSN byli teroristé, ale rychle získané informace z různých zdrojů mohou být dalším střípkem do informační mozaiky.

 

Zdroje:
http://www.ibtimes.com/brazils-rousseff-mexicos-pena-nieto-targeted-nsa-glenn-greenwald-says-1402204
http://o.canada.com/2013/08/01/canada-homeland-map/
http://rt.com/news/nsa-us-un-germany-snowden-964/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

OSN   Brazílie   Mexiko   USA   NSA  


Kategorie NSA


Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů Šmírovací schizofrenie a světová databáze obličejů
Žijeme v době, kdy si musíme pečlivě hlídat své soukromí. Občas však podléháme schizofrenii. Na straně jedné se bojíme odposlechů a na straně druhé své osobní údaje rádi dobrovolně poskytujeme.



Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.



Přehledně: kde všude ve světě šmírovala NSAPřehledně: kde všude ve světě šmírovala NSA
Kauza americké vládní agentury NSA neutichá. Objevují se nové informace, ale také vtípky a diplomatické roztržky. Podívejte se na přehled zemí, ve kterých NSA sbírala informace.



Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá Odposlechy tajných služeb: Česko NSA nezajímá
Na veřejnost se dostávají stále zajímavější informace o sledování celosvětové internetové populace americkými tajnými službami. Česká republika ale zřejmě programy jako PRISM nebo XKeyscore příliš nezajímá.



NSA nás špehujeNSA nás špehuje
US vláda spoločne s väčšími telekomunikačnými firmami vrátane AT&T je zapojená do rozsiahleho programu nezákonného sledovania vnútroštátnych komunikácií a komunikačných záznamov miliónov obyčajných Američanov a to už od roku 2001.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí