internetWEEK.cz menu TOPlist

Největší hrozbou pro euro je Francie

Největší hrozbou pro euro je Francie

Která země ohrožuje existenci eurozóny nejvíce? Je to Řecko, Španělsko nebo Portugalsko? Nikoliv, podle některých názorů je časovanou bombou Francie.

 

Největší hrozbou pro euro je Francie

Minulý týden zasáhly některé země na jihu Evropy nové masivní protesty. Ačkoliv je férové dodat, že masivní protesty v těchto zemích jsou prakticky neustále, to jen naše média o nich mlčí, jako by se snad problémy jižních států nás samotných netýkaly a byly někde hodně vzdálené.

 

Veřejný dluh ve světě v roce 2011 v procentech HDP

 

O Francii jako o evropském ekonomickém potížistovi neslyšíme tak často, vlastně asi vůbec. Situace z pohledu eurozóny by se ovšem dala přirovnat k sezení na bombě. Španělsko, Řecko či Itálie s Portugalskem sedí na bombě s jasným odpočtem a ještě jasnějším koncem. Tamní vlády si uvědomují, že pokud kormidlem ekonomiky své země neotočí, bude to pro ně konečná. Ekonomická čísla, pojmy a ratingy, kterým obvykle rozumí hrstka lidí, se v těchto zemích přenesly do zcela hmatatelných každodenních příběhů. Podle odhadů přijde ve Španělsku každý den o střechu nad hlavou asi 500 rodin. Nemají na splátky hypotéky. Samotná banka ovšem přijde zkrátka, o zabavený dům totiž nikdo nestojí. Tisíce lidí tak žijí na ulici nebo obývají domy nelegálně, přitom v celé zemi existují tisíce opuštěných domů a bytů, které nemá kdo a za co koupit.

 

Mlácení demonstrantů ve Španělsku

 

Francie mezitím sedí na bombě bez odpočtu. Problém je někde pod povrchem, ale nikomu reálně nevadí. Nevidíme displej s odpočtem a tak máme pocit, že problém vlastně neexistuje.

 

Francouzská ekonomika na tom ovšem v mnoha ohledech není o moc lépe, než ekonomika jiných jižních států.

Nezaměstnanost se pohybuje nad 10%, mezi mladými je 25% nezaměstnaných. Zadluženost státu postupně roste. Zatímco v roce 1981 byla jen 22% HDP, nyní je 90% HDP a je tak jedna z nejvyšších v Evropě.

 

Všechny snahy o záchranu Irska, Řecka a později Portugalska měly jediný cíl. Nenechat přeskočit požár do Itálie a později i do Francie. | Čtěte dále na internetWEEK.cz | Konec Eurosnu, Itálie hoří >>>

 

Velkým problémem Francie je její nízká konkurenceschopnost a to zejména v porovnání s Německem. Firmy se musejí potýkat s velkou regulovaností, vysokými sociálními odvody i daněmi. Paříž neprovedla potřebné reformy, jako to udělal její největší dlouhodobý soupeř Berlín.

 

Nové firmy ve Francii vznikají poskromnu a struktura těch současných není příliš zdravá.

Obecně se předpokládá, že tahounem a jistotou ekonomiky jsou malé a střední firmy. Těch je ovšem ve Francii méně než například v Itálii, Velké Británii či Německu.

 

Prezident François Hollande sice prohlašuje, že nízké konkurenceschopnosti si je vědom, zatím ovšem dělá vše proto, aby situaci spíše zhoršil. Jeho kroky jsou sice pochopitelné vzhledem k jeho levicovému původu, ale mohou být políčkem pro ekonomiku Francie, která se propadá do recese. Vyšší daně, vyšší minimální mzda nejsou asi klíčem k rozvázání svázané francouzské ekonomiky. Přestože je životní úroveň Francouzů na velmi dobré úrovni, jakákoliv zmínka o reformách vyvolá pro Francii tolik typické stávky.

 

Na druhou stranu má francouzská ekonomika i silné stránky.

Infrastruktura i vzdělávací systém a zdravotnictví jsou na vysoké úrovni. Země se může nebo doposavad alespoň mohla opřít o více než slušné zahraniční investice a kvalitní vývoz potravin, farmaceutických výrobků, luxusního zboží, módy apod.

 

Podle některých názorů by však ve Francii mohla vypuknout krize s velkým K už příští rok.

Francie, která za vlády prezidenta Françoise Mitterranda hledala v euru spásu a zbraň proti sjednocenému Německu, může být posledním ale za to největším hřebíkem do rakve společné evropské měny.

 

Zdroje: Wikipedia
http://www.economist.com/news/leaders/21566640-why-france-could-become-biggest-danger-europes-single-currency-time-bomb-heart
Video: YouTube.com
Foto: http://www.flickr.com/photos/aigle_dore/
Paříž a Eiffelova věž (300,65 metrů)
Znak EUR - €

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Francie   EU   Euro   Eurozóna  


Kategorie Eurozóna


Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!



Když vám klesne ekonomický sentimentKdyž vám klesne ekonomický sentiment
Také v českých médiích často slýcháme, že klesl nebo stoupl index ekonomického sentimentu. Co to vlastně je, jak to vzniká a proč je to důležité, nám už ale novináři obvykle nevysvětlí.



Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...



7 důvodů, proč EU nemůže být konkurenceschopná7 důvodů, proč EU nemůže být konkurenceschopná
Komentář: Evropský projekt považuji za dobře myšlený, ale špatně provedený. Co je špatně, co se může změnit a s čím se už nic dělat nedá?



Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům?Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům?
Média nás masírují zlými investory, kteří nekupují dluhopisy Řecka, Portugalska a Itálie. Mohou za dluhovou krizi? Co jsou zač?



Lidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivostLidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivost
Občany už prostě nebaví platit stále více a přitom sledovat státem posvěcené zlodějny.



Deflace, inflace, hospodářská krizeDeflace, inflace, hospodářská krize
Čtenář Petr Schotli píše: Tak jsem dočetl velmi zajímavou knížku G.Hannich: „Deflace“. Podělím se s jejím obsahem. Jednoduše jsem vybral z knihy zásadní věty. Autor je německý finanční poradce. Kniha vyšla německy i česky 2008.


Kategorie Francie


Unikátní objev – 6000 let osídlení ve FranciiUnikátní objev – 6000 let osídlení ve Francii
Při kopání základů pro obchodní a průmyslové centrum u Obernai ve Francii se podařil archeologům unikátní objev – odkryli sídliště, které bylo obydleno 6000 let.



Projděte se po EiffelovceProjděte se po Eiffelovce
Navštívili jste někdy Paříž a slavnou Eiffelovou věž? Pokud ne, můžete to alespoň virtuálně napravit díky společnosti Google. Jaký je z Eiffelovky výhled? Jak to vypadá v různých patrech? Podívejte se!



Po stopách linie pásu růže mistra LeonardaPo stopách linie pásu růže mistra Leonarda
Pokud jste viděli film Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód), pak si nejspíše vzpomenete na závěrečnou scénu, kdy jde Tom Hanks alias Robert Langdon ulicemi Paříže po stopách linie pásu růže. Existuje tato linie nebo má alespoň reálný základ?




CIA přimíchalo LSD do chleba ve francouzském městěCIA přimíchalo LSD do chleba ve francouzském městě
Před asi 60 lety postihli menší francouzské město halucinace a další zvláštní příznaky. Bylo prohlášeno, že šlo o chléb napadený halucinogení houbou, nové informace však naznačují něco jiného.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí