Pokud jste viděli film Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód), pak si nejspíše vzpomenete na závěrečnou scénu, kdy jde Tom Hanks alias Robert Langdon ulicemi Paříže po stopách linie pásu růže. Existuje tato linie nebo má alespoň reálný základ?
Někteří záhadologové se skutečně domnívají, že existuje jakási linie, ukrývající tajemství, která spojuje významná místa na naší planetě. My se ale podíváme na poslední minuty Šifry mistry Leonarda trochu jinak.
Robert Langdon se v hotelu holí (evidentně nekvalitním) holicím strojkem, řízne se a uvědomí si některé souvislosti. Poté se vydává do nočních ulic Paříže. Podle mnohých se jedná o jednu z nejlepších filmových scén v historii. Z pohledu českého diváka se na tom nepochybně podepsal i výborný český dabing Vladimíra Dlouhého.
Pomocníkem jsou Langdonovi zlaté a do pařížské dlažby zapuštěné medailony. Filmaři nemuseli tyto rekvizity nikterak připravovat, v ulicích francouzské metropole je skutečně naleznete. Pokud si už na scénu z filmu nepamatujete, osvěží vám paměť následující video:
Všimněte si na zlatých medailonech písmen „S“ a „N“ a nápisu Arago. Člověk nemusí být vystudovaný geograf či astronom, aby se dovtípil, že „S“ a „N“ značí sever a jih. Arago není další z šifer mistra Leonarda ale jméno francouzského astronoma, fyzika a matematika Françoise Araga (1786 – 1853).
Podobných medailonů o průměru 12 cm je po Paříži a jejím okolí rozmístěno více než 130 v celkové délce necelých 10 kilometrů.
Medailony vyrobil nizozemský umělec Jan Dibbets a více či méně přesně kopírují starý pařížský nultý poledník. Byl to právě Arago, ale i další významní francouzští vědci (například Cassini), kteří se v minulosti zabývali jeho vyměřováním.
Francouzský nultý poledník byl v platnosti do roku 1884, kdy ho nahradil současný „britský“, procházející slavnou Greenwichskou observatoří. Ten nakonec zvítězil mimo jiné proto, že prochází převážně neobydlenými oblastmi a Britové jako protislužbu nabídli uznání metrického systému. Francie se však svého poledníku nechtěla vzdát až do počátků 20. století a jeho britskou verzi jednoduše ignorovala.
Pařížský poledník dnes připomíná několik pamětihodností. Na jeho místě stojí slavná Pařížská observatoř ale také tzv. Zelený poledník, který je osázen stromy.
Video: YouTube.com
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!