internetWEEK.cz menu TOPlist

Po stopách linie pásu růže mistra Leonarda

Po stopách linie pásu růže mistra Leonarda

Pokud jste viděli film Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód), pak si nejspíše vzpomenete na závěrečnou scénu, kdy jde Tom Hanks alias Robert Langdon ulicemi Paříže po stopách linie pásu růže. Existuje tato linie nebo má alespoň reálný základ?

 

Po stopách linie pásu růže mistra Leonarda

Někteří záhadologové se skutečně domnívají, že existuje jakási linie, ukrývající tajemství, která spojuje významná místa na naší planetě. My se ale podíváme na poslední minuty Šifry mistry Leonarda trochu jinak.

 

Robert Langdon se v hotelu holí (evidentně nekvalitním) holicím strojkem, řízne se a uvědomí si některé souvislosti. Poté se vydává do nočních ulic Paříže. Podle mnohých se jedná o jednu z nejlepších filmových scén v historii. Z pohledu českého diváka se na tom nepochybně podepsal i výborný český dabing Vladimíra Dlouhého.

 

Pomocníkem jsou Langdonovi zlaté a do pařížské dlažby zapuštěné medailony. Filmaři nemuseli tyto rekvizity nikterak připravovat, v ulicích francouzské metropole je skutečně naleznete. Pokud si už na scénu z filmu nepamatujete, osvěží vám paměť následující video:

 

 

Všimněte si na zlatých medailonech písmen „S“ a „N“ a nápisu Arago. Člověk nemusí být vystudovaný geograf či astronom, aby se dovtípil, že „S“ a „N“ značí sever a jih. Arago není další z šifer mistra Leonarda ale jméno francouzského astronoma, fyzika a matematika Françoise Araga (1786 – 1853).

 

Podobných medailonů o průměru 12 cm je po Paříži a jejím okolí rozmístěno více než 130 v celkové délce necelých 10 kilometrů.

 

Medailony vyrobil nizozemský umělec Jan Dibbets a více či méně přesně kopírují starý pařížský nultý poledník. Byl to právě Arago, ale i další významní francouzští vědci (například Cassini), kteří se v minulosti zabývali jeho vyměřováním.

 

Francouzský nultý poledník byl v platnosti do roku 1884, kdy ho nahradil současný „britský“, procházející slavnou Greenwichskou observatoří. Ten nakonec zvítězil mimo jiné proto, že prochází převážně neobydlenými oblastmi a Britové jako protislužbu nabídli uznání metrického systému. Francie se však svého poledníku nechtěla vzdát až do počátků 20. století a jeho britskou verzi jednoduše ignorovala.

 

Pařížský poledník dnes připomíná několik pamětihodností. Na jeho místě stojí slavná Pařížská observatoř ale také tzv. Zelený poledník, který je osázen stromy.

 

 

Video: YouTube.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti   Leonardo da Vinci   Francie  


Kategorie Zajímavosti


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?
20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.
Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.


Kategorie Francie


Unikátní objev – 6000 let osídlení ve FranciiUnikátní objev – 6000 let osídlení ve Francii
Při kopání základů pro obchodní a průmyslové centrum u Obernai ve Francii se podařil archeologům unikátní objev – odkryli sídliště, které bylo obydleno 6000 let.Projděte se po EiffelovceProjděte se po Eiffelovce
Navštívili jste někdy Paříž a slavnou Eiffelovou věž? Pokud ne, můžete to alespoň virtuálně napravit díky společnosti Google. Jaký je z Eiffelovky výhled? Jak to vypadá v různých patrech? Podívejte se!Největší hrozbou pro euro je FrancieNejvětší hrozbou pro euro je Francie
Která země ohrožuje existenci eurozóny nejvíce? Je to Řecko, Španělsko nebo Portugalsko? Nikoliv, podle některých názorů je časovanou bombou Francie.
CIA přimíchalo LSD do chleba ve francouzském městěCIA přimíchalo LSD do chleba ve francouzském městě
Před asi 60 lety postihli menší francouzské město halucinace a další zvláštní příznaky. Bylo prohlášeno, že šlo o chléb napadený halucinogení houbou, nové informace však naznačují něco jiného.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí