internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak se připravit na ayahuasku

Jak se připravit na ayahuasku

V posledních letech se z amazonské liány známé jako ayahuaska stává v Čechách téměř módní záležitost a není nutné pro ni jezdit do Amazonie. Vyzkoušel jsem a předávám pár zkušeností pro ty dobrodruhy, kteří do toho také chtějí jít.

 

Jak se připravit na ayahuasku

Tak za prvé - na ayahuasku se připravit nejde. Je to pecka, je to smršť, prostě nářez. Budete pít „víno duše, „liánu smrti“. Nic neočekávat, tak zní slavná rada. Já svůj první trip nazval Přechod peklem aneb Polibek smrti. Ale nelituji. Zabývat se „Ájou“ (jak je nazývána liána familárně) není vůbec od věci, protože se dá v Česku koupit v plechovce pod názvem Herbs of the Gods za tři stovky. Slyšel jsem, že se amazonská liána už popíjí na seminářích v Praze, pod vedením Čechů, kteří ovšem nemusejí mít nutné zkušenosti, stačí být drzý, známe to. To už mi připadá jako zahrávání si. Samostatně si připravovat odvar může mít nebezpečné následky, silný extrakt může údajně způsobit, že odejdete na cestu bez návratu.

 

Mně osobně zajímal prožitek jak ze spirituálního hlediska, tak z terapeutického. Rozhodnutí jít do toho padlo, když jsem vyslechl přednášky Viliama Poltikoviče a viděl dokumentární film o této halucinogenní droze. Pro hledače spirituálních zážitků je to lákadlo, kterému těžko odoláš. Sumasumárum mne veškeré sebrané informace nakonec přesvědčily, že bych měl „posvátné blití“ risknout. Klady by měly převážit nad zápory, řekl jsem si letos na jaře. Když jsem poté dostal tip od důvěryhodné osoby na ekvádorského šamana Augustina, který působí v Čechách, nebyl důvod k otálení. „Co potřebuju?“ zeptal jsem se. „Bdělou obezřetnost,“ řekl po chvíli přemýšlení muž, který sám halucinogen vyzkoušel.

 

Objednal jsem se poté rychle po internetu na jednu ceremonii s ayahuaskou u Augustina v ceně 2000 korun. A koncem června jsem se ocitl v malé chaloupce nedaleko Hronova. Vybaven nejrůznějšími dostupnými informacemi, také z článků v časopisech Baraka, Regenerace a revue Prostor, byl jsem klidný. Věděl jsem, že budu zvracet a že to může být i nepříjemné. Úvodní brífing od pomocníka šamana Tomáše zdánlivě vyčerpávajícím způsobem popsal, co se dá čekat, například, že není dobré sám hledat záchod, ale zavolat „Tome, záchod!“ a podobně. Ale realita vás vždycky zaskočí. Ayahuaska je podle některých vesmírná inteligence, která rozpozná, co je pro nás důležité, a to nám zprostředkuje. Můžeme si sice „objednat“ informaci na téma: „jaký je smysl mého života“, ale třeba dostaneme informaci jinou.

 

Extrakt z ayahuasky a dalších příměsí (cawa) je prastará droga, která má dva hlavní účinky: spirituální a terapeutický a používá se také jako iniciační prostředek. Někdy se směsi říká poeticky „spirituální víno“, „víno duše“, nicméně indiáni kmene Quechua preferují název „víno mrtvého“. V Brazílii, kde se přijímá během křesťanských mší, ji nazývají daime. Odtud název církve Santo Daime, jejíž členové dnes žijí i v Evropě a po ayahuasce zpívají a tančí v půlkruhu, muži a ženy proti sobě. Lidé při jejím požití mívají všemožné vize, často hadů, všemožných duchů i vesmírné kudlanky. Substance je směsí několika látek a její účinky závisí tedy na druhu použitých rostlin a síle dávky. Může se tedy stát, že někdo téměř nezvrací - dávka byla slabá - a nemá žádné vize, a naopak může člověka docela dobře SESTŘELIT. Rostliny vybírá a směs vyrábí šaman, léčitel, španělsky curandero, přičemž recept má každý curandero svůj. Extrakt je pokládán za posvátnou látku.

 

Uklidňoval jsem se před ceremonií procházkami po okolí a pohled na západ slunce mi vnukl pocit, že už víc zharmonizovaný být nemohu. Na místě byli i lidé zkušenější než já, například Jana ji vyzkoušela už třikrát. Poprvé to bylo hlavně o čištění (rozuměj zvracení a průjmy) a podruhé o strachu, popsala své zkušenosti, ale nakonec získala schopnost rozumět zvířatům. To znělo lákavě, až pohádkově. Ale člověk se u toho může i po...at, dodala později. To byla jediná věc, která mne zaskočila. Měl jsem všechno, co doporučovali organizátoři, včetně čelové lampy, ale druhé trenky jsem neměl.

 

Co se mi dělo během ceremonie. Začátek byl ve 23 hodin a v 9 ráno už jsem byl OK. Nesčetné pokusy zvracet, prostorové halucinace, dezorientace, vize červů i dítěte, pocity prožívání negace v jakési abstraktní formě, slabost, třas rukou a nohou, pocit, že nemohu sám vstát a jít. Byl jsem tak oslabený, že jsem nehledal čelovku, nemohl jsem ani rozbalit spacák a vlézt do něj, jenom jsem se svalil na karimatku v rohu místnosti a přikryl se dekou a svetrem, protože mi byla zima. Sám jít na záchod byla utopie ze dvou důvodů: za prvé jsem nemohl ani vstát a za druhé jsem netušil, kde je. Chalupa se proměnila v obrovský temný labyrint bez konce, kde bych snadno zabloudil a potkal bůhví jaké příšery. A já jsem ležel na podlaze jako rozdrcený brouk. Jako stoletý stařec čekající na smrt.

 

Nicméně následující den, kdy účinky skončily, jsem si však připadal jako v Ráji. Dosud běžné věci a bytosti, jako stromy, tráva, obloha, ptáci, psi a lidé, mi po „pekle“, které jsem prožil v chaloupce, připadaly nádherné. Byl jsem šťastný! Několik dní poté jsem zažíval zostřené vnímání energií, například z lidí: někdy pocity nevolnosti jen z blízkosti lidí, ale i během telefonování apod. Vše postupně odchází a normalizuje se. Vize už se neopakovaly, ani nevznikly nějaké zdravotní potíže.

 

Na téma mé vize červů jsem se dočetl, že alkaloidy čistí tělo od červů a jiných tropických parazitů. Směs, kterou jsme požili u Augustina, byla zřejmě dost silná, protože někdy se u ceremonií zpívá a tančí, někdy trvají jen tři hodiny a účastníci si poté povídají, co se jim dělo. U nás sice někteří lidé bubnovali řadu hodin, ale jednomu z účastníků bylo špatně ještě odpoledne – proces působení hoasky jako by měl u něj odklad. Na tančení to u většiny nevypadalo. I když k ránu jsem slyšel slastné ženské vzdychání. Takže kdoví?

 

Vize Mimo vize červů jsem zažil při cestě chalupou na šamanskou očistu vizi dítěte, viděl jsem je, jak sedí v jednom výklenku chodby, ale ovšemže žádné takové dítě se v chalupě nenacházelo. Jak známe z obrazů, malovaných na základě halucinací, vyskytují se ve vizích hodně hadi a pralesní zvířata. Možná jen proto, že malíři se huasky napili v džungli a tam také žijí. V roce 1960 Michael Harner přijal ayahuasku u indiánů kmene Conibo a viděl dračí hady, kteří mu sdělili, že jsou tvůrci života na zemi. Šaman se ale tomu později zasmál, že jsou to „tvůrci vnější temnoty“. Moje pocity, že jsem prožíval temnotu a peklo, tedy nebyly úplně od věci.

 

Šaman Velmi mladý indiánský šaman Augustino na mě působil dobře, vypadal vyrovnaně jako vědomá bytost, připomínal tibetské mnichy. Vidí prý nejen světelné aury lidí, ale také ayahuasku, jak postupuje tělem jako světelný had. Vidí lidský život jako linii světla, řekl nám dalšího dne při sdílení v kruhu. Každému interpretoval jeho prožitky. Mně například řekl, že se ve mně v určitý moment energie liány jakoby zastavila. A na vize červů s úsměvem sdělil, že v nás žije mnoho bytostí. Doporučil mi obecně druhy léčení a na jaké části těla se při léčbě zaměřit. Rady byly obecné: uvolňovat emoce, energetické masáže, posilovat tělesné orgány apod. Budoucnost není pevně předurčena, upozornil indián, můžeme ji změnit svým chováním a léčením.

 

Závěrem

Svého zážitku s huaskou nelituju. Ostatně si myslím, že její působení je podpovrchové a dlouhodobé, a kdo ví, co se ještě stane. Na povzbuzení těch, kteří váhají, mohu říct, že šaman i jeho pomocník pijí extrakt z vína duše při ceremoniích denně a vypadali zdravě, odpočinutě a spokojeně. Dá se z toho odvodit, že tělo si na ayahuasku časem zvykne a jednorázové zážitky nemá určitě smysl zobecňovat.

 

Další zkušenosti

„Nepřeceňujte schopnosti sebevychvalovanějšího curandera. Je to vaše vlastní rozhodnutí, jež vás přivedlo na okraj světa pít odvar z rostliny, který odřízne vaše vědomí od známé skutečnosti a způsobí vědomou smrt. Je to jen vaše a zase vaše odvaha a vaše odpovědnost.“ (Revue Prostor 93-94, 2012, Smrt na jazyku aneb reportáž o tom, jak vařit a pít ayahuasku)

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Droga   Drogy   Zajímavosti  


Kategorie Drogy


Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.Mýty a fakta o závislostechMýty a fakta o závislostech
Dá se říci, že každý na světě má nějakou svoji závislost. Někdo menší, pojídá třeba sladké, jiný větší, kouří, pije alkohol, a někdo se zabíjí úplně, bere totiž drogy. Tak, nebo tak, i okolo tohoto tématu existuje velké množství nesrovnalostí.CIA spolupracuje s mexickými drogovými kartelyCIA spolupracuje s mexickými drogovými kartely
Ústřední zpravodajská služba byla úzce zapojena do neslavně známé „operace Rychle a zuřivě“ federální vlády, ve které se posílaly americké zbraně mexickým drogovým kartelům.Dětské odvykací centrumDětské odvykací centrum
Dospívající děti závislé na pervitinu tvoří 80% všech pacientů. Zbytek jsou děti těžce závislé na marihuaně, alkoholu nebo ostatních drogách. Přesto trvalo rok, než pojišťovny uznaly, že je nutné vybudovat dětské odvykací centrum.CIA přimíchalo LSD do chleba ve francouzském městěCIA přimíchalo LSD do chleba ve francouzském městě
Před asi 60 lety postihli menší francouzské město halucinace a další zvláštní příznaky. Bylo prohlášeno, že šlo o chléb napadený halucinogení houbou, nové informace však naznačují něco jiného.


Kategorie Zajímavosti


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?
20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.
Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí