internetWEEK.cz menu TOPlist

Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí

Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí

K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.

 

Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí

Zkuste partu školáků postavit třeba před slovensky mluvící průvodkyní na hradě. Velká část z nich vám bude tvrdit, že slovenštině nerozumí. Část by dokonce dala přednost výkladu v anglickém jazyce.

 

Česká republika a Slovensko sice mají mnoho společného, ale také mnoho rozdílného. Kromě odlišné měny je to také přístup k jazyku druhé země.

 

Pokud si pustíte některý ze slovenských televizních kanálů, velmi pravděpodobně narazíte na češtinu. Nemusí jít nutně o český film nebo seriál. Ve většině případů se jedná o převzetí českého dabingu. U nás je něco podobného zcela nemyslitelného. Když už se na televizní obrazovky dostane slovenský herec, je dabován. Slovenština je zkrátka na televizních obrazovkách eliminována – doslova.

 

Ve slovenštině existuje řada slov stejných, podobných ale také odlišných od češtiny. A také řada chytáků, které vás mohou dostat do složité situace. Ano, skoro každý Slovák je majitelem pivnice. Možná v ní má schovanou zásobu zlatavého moku, ale ve skutečnosti se jedná o sklep.

 

Kromě Halušek si Slováci opravdu nepochutnávají na morčatech na sto způsobů. Morčací je totiž krůtí maso.

 

Nejčastější slovenská slova, která jsou v češtině odlišná

bábetko: miminko

bielizeň: prádlo

bocian: čáp

bosorka: čarodejnice

bozk: polibek

bozkávať: líbat

brat: bratr

bravčové: vepřové

bravčový: vepřový

cencúľ: rampouch

cintorín: hřbitov

čučoriedka: borůvka

desiata: svačina, přesnídávka

frajer: přítel

hocičo: cokoliv

chrbát: hřbet

izba: pokoj

kaleráb: kedluben

kapusta: zelí

kefa: kartáč

klamár: lhář

konár: větev

korčule: brusle

korytnačka: želva

kôstka: pecka

kúrenie: topení

lievik: nálevka

lopta: míč

ľúbiť: milovat

mačka: kočka

marhuľa: meruňka

maškrtník: mlsoun

mihalnice: řasy

morčací: krůtí

murár: zedník

nádcha: rýma

nohavice: kalhoty

oblička: ledvina

omrvinka: drobek

ospravedlnenie: omluva

páčiť sa: líbit se

pečiatka: razítko

pery: rty

pivnica: sklep

plece: ramena

podpazušie: podpaží

podujatie: akce

poľnohospodárstvo: zemědělství

poľovník: myslivec

ponuka: nabídka

preteky: závod

riar: nádobí

rožok: rohlík

rúra: trouba

rušňovodič: strojvůdce

skôr: dříve

smäd: žízeň

smädný: žiznivý

sobáš: sňatek

stávka: sázka

svokra: tchýně

špongia: houba

štrajk: stávka

tanier: talíř

tárať: kecat

ťava: velbloud

topánky: boty

tovar: zboží

ujo: strýc

vankúš: polštář

vodič: řidič

vrátane: včetně

vreckovka: kapesník

vták: pták

vytlačiť: vytisknout

zemiaky: brambor

zíde sa: hodí se

zimomriavky: husí kůže

žemľa: houska

žeriav:jeřáb

žuvačka: žvýkačka

 

Foto: Kurt Bauschardt, CC BY-SA 2.0, flickr.com

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti   Slovensko   Z domova  


Kategorie Slovensko


Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.comSlovenského vojáka propustili kvůli větě na FacebookuSlovenského vojáka propustili kvůli větě na Facebooku
Slovenská média řeší případ vojáka, kterého po dvanácti letech vzorné služby propustili kvůli jedné větě na sociální síti.


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…Nemůžete na EU nadávat, když nevolíte!Nemůžete na EU nadávat, když nevolíte!
Znechucení politikou je cítit na každém kroku. Přesto choďte volit! Volby do Bruselu jsou důležitější než ty domácí...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí