Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu.
Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu. Jde o civilizační chorobu, která jde napříč pohlavními rozdíly i věkovými skupinami a nemocní jsou také muži. Každý, kdo čte noviny, časopisy a sleduje televizi si už určitě povšiml, že jsme jako společnost neustále tlačeni k tomu, abychom byli ideální. Ideální ženy, muži, manželky apod. Stejně tak by bylo nejlepší, kdybychom měli všichni ideální postavu, ideální vkus a stravovali se ideálním způsobem. Není divu, že každý rok narůstá počet lidí trpících anorexií, jako důsledek touhy po dosažení alespoň jednoho z těchto ideálů. Anorexie je umělě vytvořenou civilazační chorobou, která je jen důsledkem amerického životního stylu - který se mnohdy podobá fašismu - chceme jen ideálního člověka.
Anorexie je onemocnění, které přichází pomalu a nenápadně, její průběh je vleklý a léčba dlouhá a velmi složitá. Jedná se o jednu z poruch příjmu potravy, kdy se nemocný člověk neustále snaží mít kontrolu nad svým jídelníčkem a tělesnou hmotností, kterou se zároveň snaží neustále snižovat. Onemocnět anorexií mohou jak ženy, tak muži, nejčastěji v období kolem puberty, ovšem nemoc může propuknout i mnohem později. Podle vědecké studie provedené ve Velké Británii je léčitelných jen asi 30 % pacientů, u ostatních je léčba neúplná, nebo dochází k recidivám.
Léčbu anorexie je možné začít tehdy, pokud si nemocný jedinec svůj problém uvědomuje. Přiznání si problému je prvním krokem k uzdravení anorexie. Dalším krokem by měla být návštěva obvodního lékaře, který provede nutná vyšetření a zhodnotí vážnost tělesného stavu nemocného (především jeho váhu). Tento pošle anorektické pacienty k psychiatrovi, který posoudí jejich psychický stav a rozhodne o dalším postupu léčby. Existuje několik možností léčby a záleží na zkušenostech psychiatra, jestli zvolí tu nejvhodnější.
V prvé řadě se rozhodne, zda se bude jednat u anorexie o léčbu ambulantní, nebo bude pacient hospitalizován na některém specializovaném psychiatrickém oddělení, například v nemocnicích v Praze, Brně, nebo v Kroměříži. V některých případech je zprvu dokonce nutné umístění na jednotce intenzivní péče, kde je potrava podávána nitrožilně a lékaři se snaží upravit celkový rozvrat organismu, který může při dlouhodobém hladovění nastat.
Dalším krokem nejčastěji bývá volba léčby vhodnými psychofarmaky, neboť léčebné postupy a zvláště nutnost jíst vyvolává u pacientů značnou úzkost. Psychofarmaka se ponechávají až do doby, kdy je pacient schopen se sám v klidu dostatečně najíst a zůstat i po jídle v dobrém psychickém stavu. K tomu dopomáhá u anorexie pacientovi psychoterapie, která by měla být vedena zkušeným odborníkem na poruchy příjmu potravy.
O velkou osvětu v oblasti anorexie se postarala známa francouzská modelka Isabelle Caro. Isabelle Caro byla z lidí, na které se nezapomíná. Nemohl vás nezasáhnout pohled na její anorexií zničené tělo, které propůjčila kampani bojující se zákeřnou poruchou mladých dívek. A nikoho nenechal lhostejným její životní příběh, který se uzavřel 17. listopadu minulého roku v Japonsku.
Svět se ale o její smrti dozvídá až nyní. Její rodina si nepřála na pohřbu média a tak nedali nikomu vědět. Až nyní její přátelé informovali svět o tragickém odchodu. Nechtěli, aby její životní boj s anorexií vyšel na prázdno.
Světoznámou se tato anorektička stala díky fotografiím Oliviero Toscani, které odhalovaly skutečnou hrozbu anorexie a rozdělily světovou veřejnost. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou.
Isabelle poté, co kampaň odstartovala, o své chorobě otevřeně hovořila v televizní stanici CBS. Reportérce CBS News v niterném rozhovoru přiznala, že už je nebezpečně hubená a že se chce vyléčit. „Jsem kostra. V zrcadle vidím kostru. Ale takovou, která je na cestě se vyléčit,“ byla přesvědčená Isabelle o tom, že anorexie se dá zbavit.
Celý příběh vyhublé modelky začal v jejích třinácti letech. Matka trpěla vážnými depresemi, otec byl vždy někde na cestách. Matka podle jejích slov trpěla velkou fóbii, že dcera jednou vyroste.
Trauma přerostlo v nemoc, když viděla, jak její matka bojuje s třicetikilovým kanystrem. „Já tehdy vážila o pět kilo více a pomyslela jsem si: jsem těžší než ten kanystr, tak to jsem pro svou matku zátěží. A přemýšlela jsem, jak zhubnu a zastavím růst. S váhou jsem pak šla až na 26 kilo. Mé jídlo se omezilo na dva čtverečky čokolády a pět cornflaků. To jsem jedla celý den,“ líčila. A tak se dostala pod křídla anorexie, se kterou urputně bojovala po celý svůj život.
Ani zvolená dráha modelky jí nepomohla. Nikoho v agentuře nezaráželo, že dívka při výšce 165 centimetrů váží 31 kilogramů. Nikdo jí neřekl, že je moc hubená. Po několika letech přísné „životosprávy“ skončila v nemocnici v kómatu. Tehdy pochopila, že je opravdu nemocná.
A pokusila se léčit: „Vím, že mi to zabere nějaký čas, ale raději se budu zlepšovat pomalu a jistě, než rychle nabrat váhu a pak do toho znovu spadnout,“ řekla v televizi. „Musím si zvykat na to, jak vypadám s více kily.“
Bohužel svůj zápas s nemocí nedokázala vyhrát. Video s Isabelle Caro - s nejznámější modelkou, kterou nakonec anorexie udolala.
Zde se můžete podívat na to, jak vypadí lidé trpící anorexií. Anorexie z nich často udělá lidské trosky. Přitom je anorexie nemoc, se kterou lze bojovat. Jen se o ní musí začít nejdřív mluvit.
Další příspěvky autora: michelllin
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!