internetWEEK.cz menu TOPlist

Mentální anorexie - Isabelle Caro

Mentální anorexie - Isabelle Caro

Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu.

 

Mentální anorexie - Isabelle Caro

Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu. Jde o civilizační chorobu, která jde napříč pohlavními rozdíly i věkovými skupinami a nemocní jsou také muži. Každý, kdo čte noviny, časopisy a sleduje televizi si už určitě povšiml, že jsme jako společnost neustále tlačeni k tomu, abychom byli ideální. Ideální ženy, muži, manželky apod. Stejně tak by bylo nejlepší, kdybychom měli všichni ideální postavu, ideální vkus a stravovali se ideálním způsobem. Není divu, že každý rok narůstá počet lidí trpících anorexií, jako důsledek touhy po dosažení alespoň jednoho z těchto ideálů. Anorexie je umělě vytvořenou civilazační chorobou, která je jen důsledkem amerického životního stylu - který se mnohdy podobá fašismu - chceme jen ideálního člověka.

Anorexie je onemocnění, které přichází pomalu a nenápadně, její průběh je vleklý a léčba dlouhá a velmi složitá. Jedná se o jednu z poruch příjmu potravy, kdy se nemocný člověk neustále snaží mít kontrolu nad svým jídelníčkem a tělesnou hmotností, kterou se zároveň snaží neustále snižovat. Onemocnět anorexií mohou jak ženy, tak muži, nejčastěji v období kolem puberty, ovšem nemoc může propuknout i mnohem později. Podle vědecké studie provedené ve Velké Británii je léčitelných jen asi 30 % pacientů, u ostatních je léčba neúplná, nebo dochází k recidivám.

 

Léčba anorexie

Léčbu anorexie je možné začít tehdy, pokud si nemocný jedinec svůj problém uvědomuje. Přiznání si problému je prvním krokem k uzdravení anorexie. Dalším krokem by měla být návštěva obvodního lékaře, který provede nutná vyšetření a zhodnotí vážnost tělesného stavu nemocného (především jeho váhu). Tento pošle anorektické pacienty k psychiatrovi, který posoudí jejich psychický stav a rozhodne o dalším postupu léčby. Existuje několik možností léčby a záleží na zkušenostech psychiatra, jestli zvolí tu nejvhodnější.

 

V prvé řadě se rozhodne, zda se bude jednat u anorexie o léčbu ambulantní, nebo bude pacient hospitalizován na některém specializovaném psychiatrickém oddělení, například v nemocnicích v Praze, Brně, nebo v Kroměříži. V některých případech je zprvu dokonce nutné umístění na jednotce intenzivní péče, kde je potrava podávána nitrožilně a lékaři se snaží upravit celkový rozvrat organismu, který může při dlouhodobém hladovění nastat.

Mentální anorexie - dá se léčit

Dalším krokem nejčastěji bývá volba léčby vhodnými psychofarmaky, neboť léčebné postupy a zvláště nutnost jíst vyvolává u pacientů značnou úzkost. Psychofarmaka se ponechávají až do doby, kdy je pacient schopen se sám v klidu dostatečně najíst a zůstat i po jídle v dobrém psychickém stavu. K tomu dopomáhá u anorexie pacientovi psychoterapie, která by měla být vedena zkušeným odborníkem na poruchy příjmu potravy.

 

O velkou osvětu v oblasti anorexie se postarala známa francouzská modelka Isabelle Caro.  Isabelle Caro byla z lidí, na které se nezapomíná. Nemohl vás nezasáhnout pohled na její anorexií zničené tělo, které propůjčila kampani bojující se zákeřnou poruchou mladých dívek. A nikoho nenechal lhostejným její životní příběh, který se uzavřel 17. listopadu minulého roku v Japonsku.

 

Svět se ale o její smrti dozvídá až nyní. Její rodina si nepřála na pohřbu média a tak nedali nikomu vědět. Až nyní její přátelé informovali svět o tragickém odchodu. Nechtěli, aby její životní boj s anorexií vyšel na prázdno. 

 

 

Tvář hrůzy

Světoznámou se tato anorektička stala díky fotografiím Oliviero Toscani, které odhalovaly skutečnou hrozbu anorexie a rozdělily světovou veřejnost. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou.

 

Isabelle poté, co kampaň odstartovala, o své chorobě otevřeně hovořila v televizní stanici CBS. Reportérce CBS News v niterném rozhovoru přiznala, že už je nebezpečně hubená a že se chce vyléčit. „Jsem kostra. V zrcadle vidím kostru. Ale takovou, která je na cestě se vyléčit,“ byla přesvědčená Isabelle o tom, že anorexie se dá zbavit.

Anorexie - Isabelle Caro

 

Začalo to ve třinácti

Celý příběh vyhublé modelky začal v jejích třinácti letech. Matka trpěla vážnými depresemi, otec byl vždy někde na cestách. Matka podle jejích slov trpěla velkou fóbii, že dcera jednou vyroste. 

 

Trauma přerostlo v nemoc, když viděla, jak její matka bojuje s třicetikilovým kanystrem. „Já tehdy vážila o pět kilo více a pomyslela jsem si: jsem těžší než ten kanystr, tak to jsem pro svou matku zátěží. A přemýšlela jsem, jak zhubnu a zastavím růst. S váhou jsem pak šla až na 26 kilo. Mé jídlo se omezilo na dva čtverečky čokolády a pět cornflaků. To jsem jedla celý den,“ líčila. A tak se dostala pod křídla anorexie, se kterou urputně bojovala po celý svůj život.

 

Anorexie - Isabelle Caro

Modelky mají být hubené

Ani zvolená dráha modelky jí nepomohla. Nikoho v agentuře nezaráželo, že dívka při výšce 165 centimetrů váží 31 kilogramů. Nikdo jí neřekl, že je moc hubená. Po několika letech přísné „životosprávy“ skončila v nemocnici v kómatu. Tehdy pochopila, že je opravdu nemocná. 

 

A pokusila se léčit: „Vím, že mi to zabere nějaký čas, ale raději se budu zlepšovat pomalu a jistě, než rychle nabrat váhu a pak do toho znovu spadnout,“ řekla v televizi. „Musím si zvykat na to, jak vypadám s více kily.“

 

Bohužel svůj zápas s nemocí nedokázala vyhrát. Video s Isabelle Caro - s nejznámější modelkou, kterou nakonec anorexie udolala.

Video: Příběh Isabelle Caro

 

Zde se můžete podívat na to, jak vypadí lidé trpící anorexií. Anorexie z nich často udělá lidské trosky. Přitom je anorexie nemoc, se kterou lze bojovat. Jen se o ní musí začít nejdřív mluvit. 

Anorexie - foto Isabelle Caro

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Anorexie   Isabelle Caro   Modeling   Zdraví   Ostatní  


Kategorie Anorexie


Mýty a fakta o mentální anorexiiMýty a fakta o mentální anorexii
Mnoho z nás si možná myslí, že ví o anorexii vše. Kolem této zákeřné nemoci ale existuje i spousta mýtů, které považujeme za pravdivé. Jak je tomu skutečně?



Když si anorexie vybírá svoji daňKdyž si anorexie vybírá svoji daň
Touha po štíhlé postavě některé z nás donutí upravit si jídelníček, či začít více sportovat. Jsou však i tací, kteří zkrátka nechtějí jíst vůbec. Vydejme se společně tam, kde je chuť zakázána!


Kategorie Ostatní


Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.



Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.



Mýty a fakta o šikaně na školáchMýty a fakta o šikaně na školách
Šikana se vyskytuje na většině škol a setkal se s ní téměř každý druhý žák. Přesto se školní šikana bagatelizuje a koluje o ní řada polopravd a mýtů...



Mýty a fakta: sexuální zneužívání dětíMýty a fakta: sexuální zneužívání dětí
Jako skoro všechno na tomto světě i sexuální zneužívání dětí má své mýty a fakta. Možná jsme se až doposud domnívali, že o této problematice víme vše. Mohli jsme se však opravdu zmýlit.



Navštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinaceNavštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinace
David Stannard trávil sám klidně večery ve svém domě ve východní Anglii a jednoho dne zjistil, že se s ním na televizi dívají další lidi. Nějaký školák a dva vojenští piloti RAF. Nebyli to však duchové, ale problém se zrakem.



Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...
Čas, který používáme v létě, se nazývá letním časem, byť začíná na jaře a končí na podzim. Přesněji řečeno se jedná o Středoevropský letní čas (SELČ) a jeho cílem je poměrně diskutabilní úspora energie a tedy finančních prostředků.



Věštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálkuVěštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálku
Budoucnost můžeme předpovídat mnoha způsoby. Známé jsou především starodávné metody, jako je čtení z ruky, křišťálové koule a karet. Věštit se dá ale takřka ze všeho. Populární je věštba ze dna šálku!



Všechno o neandertálcíchVšechno o neandertálcích
Informace o našich prehistorických bratrancích neandertálcích se každým výzkumem rozšiřují a obohacují. Z nejnovějších informací jsme vytvořili obraz, jaký tento člověk byl a jak žil. Záhady ovšem zůstávají.



Zábava matek z USA – dítě, zobrazení dokonalostiZábava matek z USA – dítě, zobrazení dokonalosti
Ideální dětství každý vidí pro své dítě jinak. Většina holčiček si ale hraje s panenkami. Američtí rodiče jsou poněkud jiného názoru. Svým dcerám berou dětství a nutí je předčasně vyspět!



Příznaky transformacePříznaky transformace
Měníte se. Poznáte na sobě alespoň jeden z 51 symptomů spirituálního probuzení? Poradíme, jak s touto transformací naložit...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí