internetWEEK.cz menu TOPlist

Když si anorexie vybírá svoji daň

Když si anorexie vybírá svoji daň

Touha po štíhlé postavě některé z nás donutí upravit si jídelníček, či začít více sportovat. Jsou však i tací, kteří zkrátka nechtějí jíst vůbec. Vydejme se společně tam, kde je chuť zakázána!

 

Když si anorexie vybírá svoji daň

Anorexie: když se svádí boj

Mentální anorexie nutí své oběti drasticky ubývat na tělesné hmotnosti. Tělo má hlad, ale mozek si jíst zakazuje. Oběť má chuť a je hladová, ale stále nad ní převládá nutnost kontrolovat se, ovládat se a nakonec zhubnout. Někteří se tuto nemoc snaží obelstít. Mají zájem o jídlo, myslí na něj, sbírají si recepty, vaří pro druhé… I když však uvaří, nenajedí se, neboť nechtějí jíst. Tato nemoc vzniká jejich postojem k tělesné hmotnosti, proporcím a tloušťce. Pokud lidé nejsou spokojení sami se sebou, projeví se u nich averze k jídlu a následně se stanou oběťmi zákeřné anorexie.

 

Náhlé změny

O tom, že anorektičky a anorektici změní své chování, zajisté není sebemenších pochyb. Zpočátku až tak o moc nejde. Chlapec, dívka, žena či muž si prostě umanou, že chtějí trochu vylepšit svůj vzhled tím, že „ztratí“ několik kilogramů ze své hmotnosti a vylepší si tak i svoji kondici. Začnou úpravou jídelníčku. Jedí více zeleniny a ovoce, vyhýbají se slazeným nápojům, pokrmům s vyšším obsahem cukru a tuku. Za to bývají svým okolím chválení, neboť je všichni obdivují, jakou mají výdrž a že mají nad sebou naprostou kontrolu. Možná právě toto je zlomový bod, který obětem dodává sílu být ve své snaze zhubnout ještě vytrvalejší. Postupně se tak skladba potravin u obětí mění. Omezují se na jídla s nízkým počtem kalorií a vysokým obsahem vlákniny. Oběti se snaží vyhnout společnému stolování. Na řadu přicházejí první lži a vyhazování jídla. Svoji postavu začínají oběti maskovat volným oblečením, aby tak předešli kritikám ze svého okolí.

 

Prvními příznaky toho, že něco není v pořádku, začíná být suchá vrásčitá kůže, kterou oběti zpočátku ignorují. Vypadávají jim však i vlasy, kazí se jim zuby, snižuje se tělesná teplota, objevuje se únava, slabost, poruchy spánku, dehydratace, zvýšený růst ochlupení po celém těle, ale také u žen omezená schopnost otěhotnět.

 

Vážná stádia mentální anorexie se projeví především ve ztrátě zájmu o sex, neboť se kriticky sníží hladina pohlavních hormonů. Dochází také k poruše ledvinových funkcí.

 

Vnitřní svět obětí anorexie

Anorektici a anorektičky mají v této nemoci svým způsobem svého silného pomocníka k dokonalosti. Tato myšlenka je ovšem mylná. Těžko to však budeme vysvětlovat někomu nemocnému.

 

Oběti v anorexii nacházejí pocit, že jsou obdivovány svým okolím. To jim dodává pocit úspěšnosti, nadřazenosti i vnitřní čistoty. Přestávají mít strach, necítí úzkost ani nejistotu. Ztrácí i reálný pohled na svět. Hladovění berou jako trest za svoji otylost. Jakoukoliv péči odmítají. Někdy ani v těžkých stádiích této nemoci nemají ponětí o tom, že nemocné jsou. V některých případech se ale o trest nejedná.

 

Pohlcena sociálním a kulturním životem

Zásadním kamenem úrazu je rychle se měnící sociální a kulturní život. Reklama svými triky také nemá zrovna dvakrát pozitivní vliv na své okolí. Totéž média. Předpojatá společnost vůči obézním lidem, tlak na okolí v souvislosti se zaměstnáním či kariérou, módní ideál,… to všechno zásadně ovlivňuje náš život, aniž bychom si to třeba uvědomovali. Někteří se však podle těchto nepsaných pravidel řídí a zásadně jim to mění a více či méně ničí život.

 

Kult štíhlosti

Billboardy na kterých jsou hubené, mnohdy až vyzáblé modelky lákají zraky mnoha lidí. Většina modelingových agentur je totiž názoru toho, že modelka, která má v pase více než 60 cm a přes boky se dostává na více než 90 cm, může být leda tak reklamou na odtučňovací kůru. Pro modeling je zkrátka obézní. Mnoho dívek si proto pomyslí, že chtějí-li být jako ony vyzáblé modelky, musí zhubnout. Nebudou potom totiž poslouchat, že jsou tlusté a že na něco nemají. Začnou proto s drastickou dietou.

 

Tlak společnosti vede k záhubě!

Okolní svět, který chce dosáhnout naprosté dokonalosti svými požadavky na přehnané cvičení, diety a štíhlosti nás svým způsobem žene do záhuby. Již mnoho obětí podlehlo této touze po dokonalosti. Zmiňme se o některých z nich.

 

Carolina Restonová – oběť mentální anorexie

 

Jednadvacetiletá britská modelka byla posedlá štíhlou postavou. Živila se pouze jablky a rajčaty. Kvůli totálnímu vyčerpání organismu a selhání ledvin skončila v nemocnici. Při své výšce 174 cm, vážila pouhých 40 kilogramů. Přes veškerou péči lékařů dívce selhaly plíce a po třech týdnech hospitalizace zemřela.

 

Eliana a Luisel Ramosovi – smrt sester

Touha těchto dvou krásných sester po oslnivé dráze modelek byla příliš velká. Pro svůj sen dokázaly tvrdě hubnout, to se jim také stalo osudným. Dvaadvacetiletá Luisel měla blízko ke skvělé kariéře. V Jižní Americe se její jméno začalo vrývat do paměti módních návrhářů. Pro svůj sen dělala vše. Jezdila na koni, sportovala a zdravě jedla. Když začínala s modelingem, byla vysoká a štíhlá, to ovšem nestačilo. Proto Luisel začala hubnout. Po tvrdé dietě byla vybrána na prestižní módní přehlídku Týdne módy v Montevideu. Byla to její šance, které se nechtěla vzdát. Měsíc před přehlídkou jedla jen pár lupenů salátu denně, a aby do sebe dostala trochu energie, zapíjela to dietní coca-colou. Mladá Luisel svojí vysněnou přehlídku nepřežila. Jen co došla do zákulisí, omdlela. Lékaři ji už bohužel nedokázali pomoci. Zemřela na infarkt způsobený kritickým podvyživením organismu. Měřila 180 cm a vážila pouhých 44 kilo.

 

Luisel

 

Smrt Luisel nejvíce zasáhla její mladší sestru Elianu, která se v Luisel vzhlédla. I ona doufala, že se pro ni modeling stane jejím zaměstnáním. Osmnáctiletá Eliana se rozhodla, že ona, za obě dvě, splní sen stát se světoznámě uznávanou modelkou. I ona začala slibně.

 

Eliana

 

Krutý režim, který odkoukala od sestry, si vybral stejnou daň. Zakrátko následovala svoji sestru až do hrobu. Pouhé tři měsíce po smrti Luisel našla babička obou dívek Elianu bez známek života ležet v posteli.

 

Případ nejmenovaného chlapce z Česka

Samozřejmě se nejedná jen o modelky a modely. Anorexie se stává součástí života i mnoha obyčejných lidí. Především těch, kteří si myslí, že drastickým hubnutí něčeho dosáhnou, něco získají, apod. Jeden takový případ se odehrál v České republice.

 

Petr (skutečné jméno není známo) byl normální slušný kluk, který navštěvoval poslední ročník gymnázia ve východních Čechách. Nikdy neměl žádné potíže, měl milující rodinu dobré přátelé a známky. V posledním ročníku se však nešťastně zamiloval a jednoho dne z ničeho nic ve škole zkolaboval. Lékaři mu již nedokázali nijak pomoci. Pro jeho rodiče to byl veliký šok. Po celou dobu si na těle svého syna ničeho nevšimli. Rodiče Petra o tom, co se stalo, mluvit nechtějí. Byla to pro všechny zdrcující zpráva, která přišla jako rána z čistého nebe.

 

Keira Knightley popírá, že by byla anorektičkou

Jak už to tak bývá, anorexie zasahuje i do světa herectví, který má jen malý krůček k modelingu. Z anorexie je podezřívaná herečka K. Knightley, která svoji extrémně vyzáblou postavou děsí okolí. Sama Keira však tvrdí, že je jen velmi štíhlá. Za tímto názorem stojí i Keiřina matka. Vždycky se prý snažila nabrat nějaké to kilo navíc a nikdy nedržela dietu. Byla vždy hubená, neboť to má po otci. Musela již od malička hodně jíst, aby se dostala na zdravější váhu. Sama prohlásila, že zkušenosti s anorexií měla ona, i její babičky a kamarádky. Proto prý ví, že svoji váhu nesmí brát lehkomyslně a snaží se jíst vše. Dokonce se chodí radit i s lékaři, co má udělat pro to, aby přibrala. Ten jí poradil přestat cvičit a jíst všechno tučné. Během natáčení se tedy živí tím, co ji poradili lékaři. Potvrzuje to například Sienna Miller, Keiřina dobrá kamarádka a velmi často i herecká spolupracovnice.

 

Herečka Hana Vágnerová zápasila s anorexií!

Hana Vágnerová o sobě prozradila, že anorexií začala trpět v 15 letech, kdy byla se svým tělem jako takovým nespokojená. Anorexie jí vzala přes tři roky života. Prý trvalo velmi dlouho, než se z ní dostala úplně. Z počátku měla velké zdravotní potíže způsobené podvýživou, potom další tři roky trvalo, než se srovnal Hanin metabolismus. Celkové srovnání organismu trvalo deset let. Nyní je Hanka vyléčená, jí vše to, co chce a znát ji můžeme například z televizního seriálu Vyprávěj, Expozitura, On je žena či Horákovi.

 

Twiggy, první štíhlá modelka

 

Jak vlastně anorexie začala? Kde se vzalo první šílenství a touha po štíhlé postavě? První modelkou, která zásadně změnila požadované parametry na ženské tvary a hmotnost ve světě modelingu byla Twiggy. Kdysi byly ženy kypřejší, zářily zdravím a energií. Tak bychom mohli ideál krásy vnímat dodnes, kdyby se neobjevila Twiggy, tehdy šestnáctiletá dívka s pouhými 41 kily. Podle jejích slov nebyla anorektičkou. Měla, tak jako i dnes mnoho modelek s radostí říká, rychlý metabolismus, štíhlou postavu od přírody a především štíhlost v genech.

 

Důležité zde ale je, že kvůli ní se změnil pohled na ženské tělo. Nikdo již nechtěl vidět ty dobře známé, oblé tvary. Přišla nová éra – vyzáblost. Tento trend vydržel dodnes, místy ale přitvrdil. Twiggy v současné době bojuje proti anorexii.

 

Kariéra ve vleku anorexie

Ne jako oběť, ale jako divák o tom, co ve světě modelingu viděla a zažila, vypráví i australská modelka Tione Hawkins.

 

Tione začínala jako modelka ve svých čtrnácti letech v italském Miláně. Toto město je centrem módních přehlídek, fashion akcí, veletrhů a dalších akcí, které se týkají módy. Takhle se zdá, že Miláno je tím pravým městem pro odstartování vysněné kariéry modelky. Ale zdání klame!

 

Tione se světu svěřila, že s mladými dívkami se v Miláně zachází jako s kusem masa. Chtějí-li putovat z mola na molo, musí také putovat z postele do postele. Pokud mladá slečna chce být opravdu známou a profesionální modelkou, musí také něco obětovat, aby za ní někdo ztratil slovo, takto to prý funguje.

 

Jinak tomu není ani s jídlem. Pokud některá z dívek chtěla na prestižní módní přehlídku, bylo jí oznámeno, že týden nesmí jíst. Spousta dívek prý poslechla. Celý den pily vodu a závěrem si daly lupen salátu a kousek rajského jablka. Hladověly zkrátka do vyčerpání. Když přece jen jídlu neodolaly, ihned musely jít na záchod a vyzvracet ho. Toto všechno bylo doprovázeno castingy, kterých bylo i 15 denně. Na nich byly dívky neustále přeměřovány a váženy a také zesměšňovány.

 

Z tohoto příšerného, nekonečného a zcela vyčerpávajícího koloběhu Tione utekla. Již měla dost hladovění a stresu. Dnes jí je 25 let a modelingem se živí nadále, ale za zcela jiných podmínek.

 

Isabelle Caro

Světoznámou se tato anorektička stala díky fotografiím Oliviero Toscani, které odhalovaly skutečnou hrozbu anorexie a rozdělily světovou veřejnost. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou.

 

 

O Isabelle se dočtete zde: http://internetweek.cz/anorexie/mentalni-anorexie-isabelle-caro >>>

 

Nesmíme se nechat ovlivnit!

Mnoho mladých dívek touží po tom, být jako hubené modelky. Ale stojí to hladovění, stres, nemoci a mnohdy i smrt opravdu za to?

 

Ačkoliv reklama a média vládnou světem a všude můžeme spatřit plakáty a billboardy s vyzáblými modelkami, nesmíme se jimi nechat strhnout. Vzniklo již mnoho kampaní, které proti anorexii a jen kůží potaženým modelkám bojují.

 

Například v Madridu pořadatelé módního týdne zakázali vstup na molo nepřirozeně štíhlým manekýnkám. Tím proti sobě poštvali modelingové agentury, ale vyšli vstříc organizacím protestujícím proti podvýživě. Agentury se ohradily tím, že je to urážlivé vůči modelkám. Prý je tím diskriminují a omezují svobodu návrhářů, ačkoliv to prý chápou vzhledem k „zdravě“ vypadajícím ženám.

 

Na přehlídkách v Madridu se tak vybíraly modelky podle BMI indexu. Poměřila se jejich výška s jejich váhou. Jen ty, které měli index 18 a výše, mohly na molo. Třetina jich neprošla kvůli podváze. Navíc některé modelingové agentury se již soustředí na plnější tvary, než jsou chrastící kosti potažené kůží. Snad se jednou fenomén zákeřné nemoci nazývané anorexie podaří zcela vyhubit.

 

Zdroje:
http://www.anabell.cz/index.php/odborne-prace/352-mentalni-anorexie-v-kontextu-rodinneho-systemu
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-vip-ze-zivota-hvezd/135691/otevrena-zpoved-modelky-kariera-ve-vleku-anorexie-sexu-a-kokainu.html
http://www.amanda.estranky.cz/fotoalbum/anorexie/modelky/
http://ona.idnes.cz/twiggy-prvni-supermodelka-a-pionyrka-anorexie-flm-/krasa.aspx?c=A090918_135644_ona_krasa_jup
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-pribehy/136507/sestry-modelky-zabila-anorexie.html
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/261614-na-anorexii-umiraji-i-muzi.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Anorexie   Zajímavé články  


Kategorie Anorexie


Mýty a fakta o mentální anorexiiMýty a fakta o mentální anorexii
Mnoho z nás si možná myslí, že ví o anorexii vše. Kolem této zákeřné nemoci ale existuje i spousta mýtů, které považujeme za pravdivé. Jak je tomu skutečně?Mentální anorexie - Isabelle CaroMentální anorexie - Isabelle Caro
Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu.


Kategorie Zajímavé články


Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázníMozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní
Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.Stará posvátná místa Stará posvátná místa
Víru našich prehistorických předků dávno vymazalo křesťanství. Ztráta paměti je pozoruhodná. Nevíme, kdo jsme byli, ani odkud jsme přišli. Když ještě žili Evropané v těsném spojení s přírodou, uctívali některá místa. Podívejme se, jak to bylo v LitvěRozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele
I na český internet pronikla informace, že zemřel slavný ruský léčitel, a nejen to, byl zavražděn – záhadnou vesmírnou energií. Jmenoval se Nikolaj Levašov. Kdo to byl a co hlásal?Záhada nad záhady: Oregonský vír Záhada nad záhady: Oregonský vír
Na jednom místě ve státě Oregon v USA jako by fyzikální zákony nefungovaly. Indiáni se místa obávali a dali mu název Zakázaná oblast. Vědci fyzikální anomálii marně zkoumají už desítky let.Jaká bude další evoluce lidstva?Jaká bude další evoluce lidstva?
Člověk zručný, neandrtálský, vzpřímený,… o vývojových fázích člověka jsme se učili ve škole, ale evoluce lidského pokolení probíhá i nyní. Jak budou vypadat lidé za pár desítek tisíc let?Opravdu bylo za komunistů lépe?Opravdu bylo za komunistů lépe?
Na internetu je zajímavá stránka, která srovnává ceny v roce 1989 s těmi současnými.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí