internetWEEK.cz menu TOPlist

Jsou rostliny inteligentní?

Jsou rostliny inteligentní?

Rostliny se od nás hodně liší, ale mají smysly, paměť, komunikují a dokáží dokonce hospodařit se svými zásobami tak, jako by počítaly.

Jsou rostliny inteligentní?

„S kytkami si povídám,“ slýcháme často od žen. Šamani z pralesů prý s rostlinami komunikují ještě pokročileji: dozvědí se od nich například, jaké nemoci umí vyléčit. Nyní přichází západní věda s informací, že některé rostliny dokáží spočítat spotřebu živin, aby s nimi vyšly, než vyjde slunce. Mají opravdu rostliny nějakou specifickou inteligenci?

 

Některé rostliny prý v noci řeší matematické otázky, aby se vyhnuly uschnutí. Propočítávají, jak v noci dávkovat své zásoby škrobu, aby s nimi vystačily do východu slunce, a nepotřebují k tomu mozek. Rostliny škrob nutně potřebují k přežití a získávají ho ve dne fotosyntézou. V noci jsou odkázány na zásoby, které si vytvářejí během dne. Kdyby škrob v noci zcela spotřebovaly, začaly by vadnout – a ve dne by jim trvalo celé hodiny, než by obnovily síly.

 

Vědci v Ústředí Johna Innese v anglickém Norfolku, kde je největší výzkumný ústav rostlin v Evropě, objevili, že rostliny „počítají“ své zásoby škrobu a rozdělují je podle počtu hodin tmy, aby si zajistily správnou úroveň využívání škrobu. Dokonce dokáží měnit své propočty ještě během noci. Aritmetika probíhá na základní úrovni, ne jako u živočichů v mozku. Výzkumníci o této rostlinné schopnosti věděli, ale poprvé přišli na to, jak se to děje.

 

Podle prof. Smithe a jeho kolegy profesora Martina Howarda, kteří o výzkumu informovali v časopise eLife, by výsledky mohly vysvětlit také jiné záhadné přírodní fenomény, například jak ptáci hospodaří s energií při dlouhých přeletech. Například jespáci malí, kteří hnízdí v tundře, létají 5000 kilometrů kvůli rozmnožování do Arktidy a po příletu jim zbývá tuku jen na 14 hodin života. Také tučňáci docela hazardují – samečkové hladoví čtyři měsíce, když zahřívají své potomky, a o své tukové zásoby přijdou právě ve chvíli, kdy se k nim vrací samičky, aby je vystřídaly.

 

Již léta se mezi lidmi vedou dohady, zda zvířata mají duši. Dle jedné strany se jedná o živého tvora, který rozhodně duši musí mít, dle druhé strany zvířata zkrátka duši nemají. Jak to tedy je? | Mají zvířata duši, nebo ne? >>>

 

Výzkum z Norfolku je rozhodně zajímavý, ale zda nám rostliny rozumí, jsme se z něj nedozvěděli. Nicméně izraelský biolog a ředitel Manna Center for Plant Biosciences v Tel Avivu Daniel Chamovitz jde ještě dál. Podle něj jsou rostliny inteligentní a dokážou i komunikovat. Píše o tom ve své knize What a plant knows (Co ví kytka). Podle tohoto badatele se rostliny od živočichů zase tolik neliší: dokáží například vidět, cítí vůně a vnímají zvukové vlnění. Znamená to tedy, že „slyší“. Povídání si s kytkami tedy nemusí být vůbec nesmyslné, pokud květiny uklidňuje nebo nějak jinak pozitivně stimuluje, mohou pak více prospívat. Rostliny také komunikují – pomocí vylučování feromonů. Javor například dokáže chemicky odehnat nepříjemný hmyz. Pak už asi vůbec nepřekvapí, že rostliny mají paměť – krátkodobou i generační.

 

Foto: Weboun.net

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Záhada   Příroda   Zajímavé myšlenky  


Kategorie Věda

Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?


Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!


Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.


I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!


Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...


Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí