internetWEEK.cz menu TOPlist

Vztahy USA a Pákistán – krize

Vztahy USA a Pákistán – krize

Vzájemné vztahy dosavadních spojenců v boji proti Talibanu, potažmo „terorismu“ obecně procházejí jednou z nejtěžších krizí za poslední období.

Vztahy USA a Pákistán – krize

Chceme vývoj americko-pákistánských vztahů sledovat, protože mají zásadní význam pro globální mír.

 

Pákistánci v ulicích zase pálí americké vlajky. Islámábád pohrozil, že přezkoumá a přehodnotí veškerou nejen vojenskou spolupráci s USA a s NATO. Příčinou je další z mylných amerických útoků. Tentokrát to stálo život více než 20 pákistánských vojáků, které si američtí vojáci spletli s teroristy. Několik vrtulníků zahájilo v sobotu těžkou palbu na pákistánské stanoviště u afghánské hranice. Jedná se o nejkrvavější „nedopatření“ od roku 2001.

 

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gilání vzápětí vyloučil možnost, že by se vztahy mezi jeho zemí a Spojenými státy mohly vrátit v dohledné době do normálních kolejí. Premiér zdůraznil, že Američané se nechovají podle principů „vzájemný respekt a společné zájmy“.

 

Protiakce Islámábádu

Hned po útoku dal Pákistán USA lhůtu patnáct dnů na vyklizení letecké základny, která je klíčová pro útoky bezpilotních letounů proti Talibanu. Američané mají opustit základnu Šamsí, kterou tajně převzali po 11. září 2001.

 

Pákistán dále uzavřel zásobovací trasy, kterými USA dopravují do Afghánistánu polovinu vojenského materiálu potřebného pro operace NATO v této zemi.

 

Islámábád také pohrozil, že bude bojkotovat mezinárodní konferenci o budoucnosti Afghánistánu, která se má konat příští týden v Bonnu. Napjaté vztahy kulminovaly už v květnu, kdy americké komando bez domluvy s Islámábádem zlikvidovalo údajného Úsamu bin Ládina v Abbottábádu.

 

Američané: tragédii vyšetříme

Americký prezident oznámil, že Spojené státy pokládají situaci za „velmi vážnou“ a incident pokládají za tragédii. Američané zahájili vyšetřování na nejvyšší armádní úrovni.

 

Čína a Rusko touží amíky vystrnadit

Pákistán od útoku v Abbottábádu začal svého hlavního spojence nahrazovat Čínou. Peking prohlásil, že je "hluboce šokován" smrtí pákistánských vojáků, a vyzval k respektování "nezávislosti, suverenity a územní integrity" Pákistánu.

 

Čína a Pákistán samozřejmě chtějí, aby U.S. army po stažení vojsk v roce 2014 zmizela ze svých afghánských základen. Moskva nezůstává pozadu v této mocenské hře o strategická území. Rusové po incidentu prohlásili, že je nepřijatelné "narušovat suverenitu" jakéhokoli státu, i když jde o boj proti terorismu.

 

Ale Číňané mají před Rusy náskok, už minulý týden uspořádali společné manévry.

 

Strategie NATO kolabuje

Protiamerické nálady a vzestup militantních islamistů v Pákistánu je tak silný, že analytici varují nejen před možnou definitivní roztržkou mezi USA a Pákistánem, ale dokonce před jeho proměnou v druhý Írán, tentokrát však vyzbrojený jadernými zbraněmi.

 

Zdroje: aktualne.centrum.cz, BBC, www.blisty.cz, ceskatelevize.cz

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Pákistán   USA   Ze zahraničí  


Kategorie Pákistán

Z moře se vynořil ostrovZ moře se vynořil ostrov
Asi jste už slyšeli o ostrově, který se po silném zemětřesení vynořil u pobřeží Pákistánu. Na internetu jsou nyní jeho snímky z vesmíru.


Život na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v PákistánuŽivot na útěku – jak žil Usáma bin Ládin v Pákistánu
Usáma bin Ládin strávil 9 let v ilegalitě na pákistánském území. Během té doby žil v pěti úkrytech a zplodil 4 děti...


Tajné bojové úderky USA v 120 krajináchTajné bojové úderky USA v 120 krajinách
Keď tajné bojové špeciálne komando USA zavraždilo Osama bin Ladina v Pakistane, svet si všimol, že tajné, špeciálne bojové komandá USA neoperujú len v Afganistane a v Iraku, poprípade v Jemene alebo v Somálsku, ale aj inde vo svete.


Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?Zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida?
USA tvrdí, že zemřel Usáma bin Ládin - zakladatel Al-Káida. Všichni toto jméno znají - buď z vyprávění a nebo z televize. Přesně tak, jak nám to naservírovala média. Ale kdo to vlastně byl Usáma a jakou úlohu v celém procesu vlastně sehrál?


Trest smrti ještě stále není tabu.....Trest smrti ještě stále není tabu.....
Souhrnem: podle přehledu Amnesty International o popravách ve světě za rok 1998 figuruje mezi 23 zeměmi, kde se tehdy popravovalo, 9 zemí muslimských.....


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí