Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Proč odcházím z Goldman Sachs?

Proč odcházím z Goldman Sachs?

Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.

Proč odcházím z Goldman Sachs?

Jeho nezvykle upřímné stanovisko s názory na vývoj obchodní etiky uvnitř obrovské investiční banky za posledních 12 let se rychle rozšířilo do Ameriky i do světa. A mimo to, že naštvalo jeho šéfy, způsobilo výrazný pokles akcií banky.

 

Odstupující manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith

 

Dnešek (14.3.2012) je můj poslední den v Goldman Sachs. Téměř po 12 letech, kdy jsem pracoval v této bance – nejprve ve Stanfordu, pak v New Yorku a nakonec nyní v Londýně – věřím, že jsem zde pracoval dost dlouho na to, abych mohl sledovat vývoj její kultury, jejích zaměstnanců a její identity. Mohu poctivě prohlásit, že prostředí tady je nyní tak toxické a destruktivní, že jsem to ještě neviděl.

 

Abych popsal problém co nejjednodušeji, zájem o klienty je minimální a společnost se zabývá jen tím, jak na nich vydělat peníze. GS je jedna z největších a nejdůležitějších investičních bank na světě a je až příliš propojená s globálními financemi, aby mohla dál jednat tímto způsobem.

 

Firma se mění do té míry, že už se nemohu s dobrým svědomím identifikovat s tím, co toleruje.

 

Možná to zní skeptickému čtenáři překvapivě, ale kultura byla dříve důležitou součástí úspěchu Goldman Sachs. Byla založená na týmové práci, integritě a skromnosti a vždy dělala to nejlepší pro své klienty. Právě tato kultura byla tajnou ingrediencí, díky níž se toto místo stalo skvělým a dovolila nám podržet si důvěru klientů po 143 let. Nešlo jen o vydělávání peněz; to samo o sobě by firmu tak dlouho neudrželo. Mělo to něco společného s hrdostí a vírou v tuto organizaci. Je smutné, že musím říci, že když se dnes rozhlédnu, tak nevidím ani stopy po té kultuře, kvůli které jsem tu s láskou pracoval mnoho let. Ztratil jsem hrdost i víru.

 

Ale vždy tomu tak nebylo. Více než desetiletí jsem získával a zaškoloval kandidáty naší metodou náročného interview. Byl jsem vybrán jako jeden z deseti lidí, abych se objevil na náborovém videu, které se přehrává po celém světě na pobočkách banky. V roce 2006 jsem řídil letní interní program o prodeji a obchodování v New Yorku pro 80 kolegů. Tam jsem poznal, že je čas odejít, protože jsem zjistil, že už se jim nemohu dál dívat do očí a říci jim, jak skvělé to bylo kdysi místo na práci.

 

Knihy, které jsou psány o Goldman Sachs, možná zachytí, že současný výkonný ředitel Lloyd C. Blankfein a prezident Gary D. Cohn kulturu společnosti neudrželi. Opravdu věřím, že tento úpadek v morálce firmy představuje jedinou nejvážnější hrozbu pro její dlouhodobé přežití.

 

V průběhu své kariéry jsem měl privilegium být poradcem dvou z největších hedgeových fondů na planetě, pěti největších asset manažerů v USA a tří nejlepších majetkových fondů na Středním východě a v Asii.

 

Moji klienti mají celkový majetkovou hodnotu více než jeden bilion dolarů. Byl jsem vždy hrdý na to, že jim radím to, co je výhodné pro ně a ne nutně pro firmu. Tento přístup je v GS stále méně populární. Další signál, že je čas z ní odejít.

 

Jak jsme se tam dostali? Banka změnila filosofii vedení. Vedení dříve spočívalo na idejích, dávání příkladu a fairovém jednání.

 

V dnešní době, jestliže vyděláte dostatek peněz pro firmu (a nejste zrovna vrah), dostanete na vlivnou pozici.

 

Jsou tři způsoby, jak se rychle stát šéfem: a) „popravovat sekerou“, což v terminologii GS znamená nutit klienty, aby investovali do akcií a dalších produktů, kterých se snažíme zbavit, protože nemají velký potenciální profit, b) „honit slony“, což znamená v angličtině dostat klienty k tomu, aby obchodovali s čímkoliv, na čem vydělá GS. Můžete si myslet, že jsem staromódní, ale já prodávám nerad klientům produkty, které jsou pro ně nevýhodné. c) Sedíte na židli, kde je vaše práce likvidovat s nelikvidní, nejasné produkty.

 

Překlad: heartblue z http://www.nytimes.com/2012/03/14/opinion/why-i-am-leaving-goldman-sachs.html?_r=1

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Banky   Ze zahraničí   Byznys   Finance  


Kategorie Banky

Zmírní konečně atak finančních produktů?Zmírní konečně atak finančních produktů?
Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!


V ďábelském kruhu – M. Morris o konspiraci proti lidstvuV ďábelském kruhu – M. Morris o konspiraci proti lidstvu
Michael Morris vysvětluje, proč se ekonomika v Evropě zhroutí, jak funguje již stovky let bankovní finanční systém a že nás čeká těžká doba se světlem na konci tunelu.


Kdo ovládá svět? Konspirační teorie - 2. částKdo ovládá svět? Konspirační teorie - 2. část
Neuveriteľné zamlčovanie faktov a odporné klamstvá v médiách o vplyve dynastie Rothschildovcov na súčasné smerovanie sveta.


Kdo ovládá svět? Konspirační teorie - 1. částKdo ovládá svět? Konspirační teorie - 1. část
Neuveriteľné zamlčovanie faktov a odporné klamstvá v médiách o vplyve dynastie Rothschildovcov na súčasné smerovanie sveta.


Povídka o tom, jak fungují banky - 4. částPovídka o tom, jak fungují banky - 4. část
Poslední část příběhu o bankovním systému......


Povídka o tom, jak fungují banky - 3. částPovídka o tom, jak fungují banky - 3. část
Pohádka o finančním systému nekončí....


Povídka o tom, jak fungují banky - 2. částPovídka o tom, jak fungují banky - 2. část
Pohádka o finančním systému pokračuje.......


Povídka o tom, jak fungují banky - 1. částPovídka o tom, jak fungují banky - 1. část
Příběh ukazuje způsob, jak funguje finanční systém. Někteří lidé hovoří o spiknutí bankéřů, ale pravděpodobnější je, že lidé postupně sami volili řešení, která byla logická a výhodná, avšak později se projevila v úplně jiném světle.


Kategorie Finance

Fenomén virtuální měny BitcoinFenomén virtuální měny Bitcoin
Aneb jak přijít o všechno snadněji a rychleji než si myslíte.


Zmírní konečně atak finančních produktů?Zmírní konečně atak finančních produktů?
Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí