internetWEEK.cz menu TOPlist

Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro

Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro

Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...

 

Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro

Václav Klaus, euroskeptik a prezident České republiky prohlásil, že zlikvidovat euro není problém. A klidně se přihlásil k jeho likvidaci, bude-li náležitě požádán. Prý by se dalo vyhnout negativním důsledkům a opačné názory označuje „velkou lží". Jedním dechem však dodává: „Může to mít tragické následky, pokud by se to stalo chaotickým způsobem.“ Tedy bez něho.

A svět se právě těchto „chaotických důsledků" oprávněně obává. A pro příklad nemusíme chodit daleko. Masy lidí v ulicích řeckých měst, hořící auta, anarchie. A to Řecko získalo pomoc. Pád eura a potřebu záchrany Itálie, Francie a Španělska nemůže nikdo zaplatit. Nemusím být fantasta, abych si představil pouliční válku v Paříži nebo Londýně.

George Soros: Bohatí se nebojí o peníze, ale o přežití

A nemluvím o bohatých jen v Evropě, ale na celém světě. Americký finančník George Soros v rozhovoru pro časopis Newsweek prohlásil, že raději zchudne, jen když bude žít. Současné ekonomické klima přirovnává k velké hospodářské krizi ve 30. letech dvacátého století. Tato investorská osobnost, s majetkem přes osm miliard dolarů, se obává chaosu a konfliktů natolik, že ve velkém nakupuje dluhopisy Itálie.

 

Je mu jasné, že o tyto peníze může přijít, ale přežití eura vidí jako jedinou šanci pro další normální život. Na celém světě. Stejně, jako se první krize rozšířila z Ameriky, nevyhne se svět ani té z Evropy.

 

Soros podle svých slov investoval přes dvě miliardy dolarů! Řečí této částky stojíme před obrovským problémem.

 

Češi si myslí, že se jich problém eurozóny netýká

Možná jsme jediní na celém světě. A to jsme na ní přímo závislí, máme s ní společné hranice a jednotný trh. Pokud se euro povede zachránit, naše půjčka z půjčených peněz bude mít smysl. Pokud se to nepovede, nebude na nás alespoň nikdo ukazovat. Což možná bude jedno, protože půjde o život. Takže o všechno.

 

Čína do eura a potápějících se ekonomik investuje již přes rok

Do hlav jejích představitelů svět nevidí. Nikdo není ale tak naivní, že by v Číňanech viděl samaritány. Její ekonomice hrozí přehřátí a pád Evropy následovaný celosvětovou velkou krizí by pro ní byl vážným problémem.

 

Číňanům se zvyšuje úroveň, rostou mzdy a ekonomika tak ztrácí konkurenční výhodu, která roky přitahovala investice do tamní výroby. Řada firem z Číny odchází do jiných zemí Asie nebo zpět do USA, Japonska nebo právě do Evropy. Dříve nebo později se vše nebude vyrábět v Číně. Na první krizi levná Čína vydělala, druhou by nemusela přežít ve zdraví.

 

Italské komentáře ve smyslu důkazu důvěry v jejich ekonomiku, když velká Čína investuje, však považuji za záměrně matoucí nebo naivní.

 

Sledování chování čínského draka je však nezbytné. S Indií se jedná o jediné velké ekonomiky hospodařící s přebytkem. Pro všechny ostatní je problém Evropy také jejich vlastním.

 

Euro zkrátka krachnout nesmí

Když jsem psal na podzim o vážnosti problému eurozóny, o krachu eura ve vztahu s Itálií a Francií, byl jsem za exota. Nyní je to většinový názor.

 

Psal jsem také o tom, že investory jsou všichni, kdo mají peníze v bankách, penzijních fondech a životních kapitálových pojištěních. Kam investují penzijní fondy? Ze zákona 90% prostředků do státních dluhopisů!

 

Kdo přijde o peníze? Žádní vykořisťovatelé. Ale my, malí lidé, spořící si na důchody. Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům? >>>

 

Soros i Čína ukazují, že případný pád eura je celosvětovým problémem. Když Merkelová řekla, že zachrání euro, ať to stojí co to stojí, měla zřejmě spočítáno, že záchrana je stále levnější variantou. Kéž by ta Evropa byla trochu jednotnější.

 

Nebo to vše bylo naplánováno, jak řekl Pavel Kohout, člen NERVu? Aby bylo prosaditelné vytvoření sjednocené Evropy? Euro v ekonomické pasti >>>

 

Kdyby se Evropa sjednotila, měla jeden rozpočet a dluhovou politiku, svět by se uklidnil. Krach jednoho Řecka by pro euro neznamenal víc, než krach Kalifornie pro dolar. Na to rozhraní, kdy si budeme muset vybrat mezi ztrátou suverenity nebo všeho, se zřejmě dostáváme.

 

Může být za hrozícím finančním armagedonem konspirace? Pokud ano, kdo za ní stojí a kdo na ní vydělá?

 

Zdroje:
Foto: George Soros - Světové ekonomické fórum v Davosu 2010
http://www.presseurop.eu/cs/content/article/949171-peking-neni-princ-na-bilem-koni
http://www.novinky.cz/ekonomika/257204-at-zchudnu-jen-kdyz-preziju-popisuje-katastroficke-scenare-financnik-soros.html
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/253430-pokud-bude-treba-likvidovat-euro-hlasim-se-jako-dobrovolnik-nabidl-se-klaus.html

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Euro   Eurozóna   Ze zahraničí   Zajímavá myšlenka  


Kategorie Euro


Největší hrozbou pro euro je FrancieNejvětší hrozbou pro euro je Francie
Která země ohrožuje existenci eurozóny nejvíce? Je to Řecko, Španělsko nebo Portugalsko? Nikoliv, podle některých názorů je časovanou bombou Francie.



Euroval vytváří nový nekontrolovatelný mechanismusEuroval vytváří nový nekontrolovatelný mechanismus
Česká republika se na euroval tváří, jako na problém druhých. Je ale možné nevšímat si něčeho, s čím jsme tak propojeni?


Kategorie Eurozóna


Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!



Největší hrozbou pro euro je FrancieNejvětší hrozbou pro euro je Francie
Která země ohrožuje existenci eurozóny nejvíce? Je to Řecko, Španělsko nebo Portugalsko? Nikoliv, podle některých názorů je časovanou bombou Francie.



Když vám klesne ekonomický sentimentKdyž vám klesne ekonomický sentiment
Také v českých médiích často slýcháme, že klesl nebo stoupl index ekonomického sentimentu. Co to vlastně je, jak to vzniká a proč je to důležité, nám už ale novináři obvykle nevysvětlí.



7 důvodů, proč EU nemůže být konkurenceschopná7 důvodů, proč EU nemůže být konkurenceschopná
Komentář: Evropský projekt považuji za dobře myšlený, ale špatně provedený. Co je špatně, co se může změnit a s čím se už nic dělat nedá?



Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům?Krachují státy kvůli investorům nebo investoři kvůli státům?
Média nás masírují zlými investory, kteří nekupují dluhopisy Řecka, Portugalska a Itálie. Mohou za dluhovou krizi? Co jsou zač?



Lidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivostLidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivost
Občany už prostě nebaví platit stále více a přitom sledovat státem posvěcené zlodějny.



Deflace, inflace, hospodářská krizeDeflace, inflace, hospodářská krize
Čtenář Petr Schotli píše: Tak jsem dočetl velmi zajímavou knížku G.Hannich: „Deflace“. Podělím se s jejím obsahem. Jednoduše jsem vybral z knihy zásadní věty. Autor je německý finanční poradce. Kniha vyšla německy i česky 2008.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí