internetWEEK.cz menu TOPlist

Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena

Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena

Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.

 

Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena

Ve středu 11. dubna 2012 došlo k mohutnému zemětřesení u Indonésie. Kdo uviděl údaj o 8,9 stupně, tak se asi lekl, protože čím blíže k 9. stupni Richterovy stupnice, tím hrozí větší katastrofa. Údaj byl sice brzy snížen na 8,7, ale to je pořád hodně. Epicentrum se nacházelo asi 495 kilometrů od města Banda Aceh v hloubce 33 kilometrů pod mořským dnem. Monitorovací přístroje naměřily následné otřesy o síle 8,2. Měřicí přístroje zjistily, že první otřesy zvedly vlnu vysokou asi 80 centimetrů. Ta ale nezpůsobila žádné vážné škody. Nakonec se tedy nic katastrofického nestalo a zemětřesení rychle upadlo v zapomenutí. Znamená to však, že se nestalo vůbec nic? Stalo.

 

U Indonésie došlo k největšímu horizontálnímu posunu tektonických desek, jaký byl kdy zaznamenán podél Ohnivého kruhu. Tento posun nevyvolá velkou tsunami, to se děje u vertikálního posunu. Ale kdyby podobný posun tektonický desek postihl velké americké město na západním pobřeží USA, bylo by město kompletně zničeno. V posledních letech mimořádná zemětřesení postihlo Japonsko, Chile, Indonésii a Nový Zéland. Totéž čekají seismologové v USA v Kalifornii. Zemětřesení probíhají stále pravidelněji. Katastrofická tsunami u Indonésie v roce 2004 byla způsobena zemětřesením o síle 9,1. Právě v Acehu tehdy zahynulo na pobřeží více než 100 tisíc lidí.

 

Počet zemětřesení roste

V roce 2001 došlo k 137 zemětřesením o 6. stupni Richterovy stupnice, v roce 2011 jich bylo 205. Je patrný vzestupný trend velkých globálních zemětřesení během celého posledního desetiletí. Proto je zemětřesení z 11. dubna alarmující. Otřesy u Indonésie nezpůsobily tsunami, to ale neznamená, že zemětřesení nebylo mimořádně silné. Obvykle dojde k zemětřesení přesahujícímu 8. stupeň jednou za rok. Síla 8,7 znamená nejsilnější zemětřesení vyvolané posunem tektonických desek v historii seismografie. Kdyby k takovému došlo na území USA, pravděpodobně by to znamenalo největší přírodní pohromu v dějinách země.

 

The Extinction Protocol

„Nikdy jsem neslyšel o tak silném, vedlejším otřesu při tření desek; zvláště ne pod vodou. Předběžné vyhodnocení amerických geologů uvádí, že se jedna zemská deska posunula přes druhou asi o 21 metrů. San Andreas v Kalifornii je tektonický zlom podobného typu – dvě tektonické desky se pohybují vedle sebe. Co by se stalo, kdyby se pohyb desek o 21 metrů odehrál poblíž San Franciska? Kdyby se něco takového stalo na zlomu San Andreas, město by bylo zcela zničeno.” (The Extinction Protocol)

 

11. dubna 2012 zasáhlo zemětřesení o síle 5,9 Richterovy stupnice take Spojené státy, k otřesům došlo asi 300 km od pobřeží Oregonu. Den poté následovalo velké zemětřesení (6.9 a 6,2) v Kalifornském zálivu. Je jen otázka času, kdy obrovský úder postihne Kalifornii.

 

Ohnivý kruh

Ohnivý kruh je místo v Tichém oceánu, charakteristické častým výskytem projevů sopečné činnosti a zemětřesení. „Ohnivý kruh“ má ve skutečnosti tvar podkovy a obíhá většinou po okraji Pacifické litosférické desky v celkové délce 40 000 km. Celé západní pobřeží USA leží na Ohnivém kruhu a mohutná síť zlomů zasahuje pod Kalifornii, Oregon a Washington. Vědci říkají, že na západním pobřeží má velké zemětřesení značné zpoždění. Dalším ohroženým státem je Arizona, kde došlo jen v roce 2011 ke 131 zemětřesením. Rok předtím jich bylo jenom 53. Absolutní noční můrou by bylo zemětřesení kolem zlomu New Madrid.

 

Další velkou hrozbou je sopečná činnost. V poslední době jednou z největších sopek na západním pobřeží, která se ozývá a je stále aktivnější, je Mt. Rainier, který se nachází až u kanadské hranice ve statě Washington. Erupce tohoto vulkánu by zcela zničila velkou část severozápadu USA. Jde o 4392 metrů vysoký stratovulkán. Poslední sopečný výbuch se odehrál v roce 1854.

 

Ještě větší pozornost na Ohnivém kruhu přitahuje japonská sopka Fudži. Fudži byla v klidu asi 300 let, ale nyní se rychle probouzí k životu. Objevily se na ní nové krátery a uniká z nich plyn. V poslední době zemětřesení u Fudži dosáhlo 6,4 stupně Richterovy stupnice.

 

Zdroje:
http://endoftheamericandream.com/archives/the-ring-of-fire-is-roaring-to-life-and-there-will-be-earthquakes-of-historic-importance-on-the-west-coast-of-the-united-states
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ohniv%C3%BD_kruh

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Země   Ze zahraničí   Amerika   Katastrofy   Zemětřesení   Ohnivý kruh   Sopky  


Kategorie Země


Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.



Země v průběhu roku z vesmíru a něco navícZemě v průběhu roku z vesmíru a něco navíc
Podívejte se na záběry Země z vesmíru v průběhu jednoho roku ale také na přechod Měsíce přes Zemi a konečně také na nové snímky.



Země zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsuZemě zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsu
Nejen dinosauři museli zřejmě čelit ohromné srážce s kosmickým projektilem. Před 3 miliardami let se naše Země srazila s ještě daleko větším tělesem a následky byly jen těžko představitelné.



Jsme jen smítko ve vesmíruJsme jen smítko ve vesmíru
Pěkná videa srovnávají Zemi s ostatními tělesy Sluneční soustavy. Jsme jen malé smítko v ohromném vesmíru.



Nádherné fotografie Země z vesmíru Nádherné fotografie Země z vesmíru
Přírodní katastrofy, urbanistická díla, meteorologické jevy, výbuchy sopek nebo jen krásná příroda z výšky několika stovek kilometrů. Takový byl jeden rok na planetě Zemi očima družic a posádky Mezinárodní kosmické stanice.



Teorie o placaté Zemi je stále živáTeorie o placaté Zemi je stále živá
Také v dnešní době se najdou lidé, kteří se domnívají, že naše planeta je placatá. Nejde o civilizací nedotknuté indiány, ani o psychicky nemocné nebo nevzdělané jedince. Příznivci placaté Země mají dokonce sdružení.



Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.



Video: Země z paluby U-2 Video: Země z paluby U-2
Lockheed U-2 patří mezi nejslavnější letadla všech dob. Od poloviny minulého století se používalo pro špionážní účely. Podívejte se, jak z něj vypadá Země z výšky 20 km.



Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědyMyšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy
Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí