Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Ocean X team objevil jen čedičový polštář!

Ocean X team objevil jen čedičový polštář!

Tajemný objekt na dně Baltského moře měl být potopeným UFO, starověkou stavbou nebo základnou nacistů, rušící elektronické přístroje. Hodně povyku pro nic a teď ticho. Byl to podvod?

Ocean X team objevil jen čedičový polštář!

Minulý rok v létě byl objeven záhadný předmět na dně Baltského moře. V hloubce kolem 85 metrů se nacházelo něco, co ani nám nedalo spát. Expedici vede lovec pokladů Peter Lindberg. Jeho team se zabývá hledáním pokladů v Baltském moři, kde má údajně podle odhadů vyskytovat kolem 100 tisíc vraků lodí. Ocean X team vyráží na dno oceánů více než dvacet let. Na tajemný útvar prý narazili úplnou náhodou.

 

"Nevíme, zda jde o fyzický artefakt. Viděli jsme to v sonaru při pohledu na vrak lodi z první světové války. Tento kruhový objekt se objevil na monitoru," vysvětlil Lindberg na FoxNews.com.

 

O této záhadě jsme psali v následujících článcích | Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře? >>> | Baltské UFO – záhady trvají >>>

 

Spadlé UFO na dně Baltu?

Švédští potápěči se vydali zkoumat pod vodu tento artefakt až tento rok, protože neměli finanční prostředky. První ponor proběhl v půlce června a to do velice chladné vody, která měla mínus jeden stupeň. Otázkami opředený objekt má v průměru kolem šedesáti metrů, čouhá tři až čtyři metry z mořského dna a svým profilem připomíná houbu. Materiál je pravděpodobně pískovec. Na předmětu jsou viditelné formace umístěné v úhlu 90 stupňů, které vypadají jako chodby nebo zdi. Také se tam nachází něco, co vypadá jako schodiště. Velkou otázkou bylo, co je až 300 metrů dlouhá dráha v blízkosti tělesa. Jedná se snad o přistávací plochu nebo brzdnou stopu?

 

Hned poté, co byla zveřejněna první fotografie v bídné kvalitě se roztrhl pytel s fantazií. Nejčastěji spekulace padly na UFO. Mělo se jednat o havarovaný modul nějakého vesmírného plavidla, čemuž by odpovídaly záhadné "brzdné čáry". Dále se mohlo jednat o spadlý meteorit, sopku, obřadní obětiště dávné civilizace nebo o tajnou vojenskou základnu z dob studené války.

 

Hlavním cílem potápěčů bylo natočit video, kamera však přestala fungovat, když se k objektu přiblížili. Místo toho, aby ponor přinesl odpovědi, objevila se kromě 300 metrů dlouhých čar další záhadná věc. V blízkosti zkoumaného předmětu neměly údajně fungovat elektronické přístroje. To mělo platit pro okruh 200 metrů od záhadného předmětu na dně.

 

"Cokoli, co funguje na elektřinu, včetně satelitních telefonů, přestává fungovat," sdělil profesionální potápěč Stefan Hogerborn. Jeho kolega Dennis Åsberg neskrýval z nálezu nadšení: "Jsem si na sto procent jistý, že jsme našli něco velmi, velmi jedinečného".

 

Tajná podmořská základna?

Dlouhé měsíce zkoumání přinesli pouze málo uspokojivé výsledky. Příznivci havarované lodi z kosmu museli být zklamaní z toho, že objekt na dně Botnického zálivu má pozemský původ. Potěšeni mohli být milovníci historických záhad. Bývalý námořní důstojník a odborník na 2. světovou válku na moři, Anders Autellus, považoval naskenovaný obrázek objektu za součást nacistického protiponorkového systému.

 

Tato oblast měla v historii pro Třetí říši velký strategický význam. Oblastí proudila do Německa kuličková ložiska pro tanky, obrněné transportéry a nákladní automobily. Pokud by došlo k narušení přísunu, ovlivnilo by to důrazně vrcholící 2. světovou válku. I když nacisté Balt kontrolovali, sovětské ponorky se dokázaly infiltrovat a v roce 1942 tak zničili Němcům 20 lodí. Z tohoto důvodu v březnu 1943 instalovali ve Finském zálivu padesátipěti kilometrovou ponorkovou síť. Ta měla sloužit ke zmatení hlavně britských a ruských ponorek. S tímto názorem sympatizoval i potápěč z teamu X:

 

"Je to dobrý kandidát na rozřešení této záhady. Objekt leží přímo pod plavebními trasami", sdělil do věci zapálený Stefan Hogeborn. Proč ale nefungují elektronické přístroje nikdo nevysvětlil ani vědecky nepotvrdil. Jedná se snad o hrátky expedice X nebo je vše pravda?

 

Nebo že by kus kamene?

Po všech těch zkoumáních, odebírání vzorků, nezveřejňovaných výsledcích a všemožných iracionálních domněnkách dostala Expedice X slušné K.O. ze strany vědců. Geolog Jonathan Hill je označil za zdatné mystifikátory a nelíbilo se mu, jaký způsobem vodí lidi za nos. Team totiž zveřejnil pouze jeden snímek nepřílišné kvality pořízený sonarem. To, že lidem připomínal kosmickou loď mělo být způsobené tím, že team zvýraznil kontury tělesa. Podle geologa by se mělo jednat o skalní útvar, tzv. čedičový polštář.

 

“Na Zemi je to sice vzácná formace, nikoli však ojedinělá”, řekl Hill. Geolog by měl asi vědět, o čem mluví, je to odborník na analýzu snímků z Marsu.

 

Šéf týmu Ocean X Peter Lindberg měl pravděpodobně dva motivy. Buď přehnanou fantazii a ztratil pojem o realitě, nebo ho vedou zištné motivy. Průzkum byl totiž financován soukromými investory a bankami.

 

“Na událostech tohoto typu se lidé obvykle snaží vydělat”, zasazuje další úder Hill. To by mělo dokazovat i to, že k potopenému záhadnému "artefaktu" měli dopravovat bohaté turisty a to by teprve byly žně.

 

“Kdyby měli zájem o skutečný výzkum, zcela určitě by použili geologické kladívko, aby mohli odebrat vzorek. Každý geolog by vám do tří minut řekl, zda jde o čedičový polštář. Jenže lidé z Ocean X tohle neudělali a raději šíří zvěsti o tělese připomínajícím havarované UFO a o tom, že v jeho blízkosti nefunguje elektronika. Lindbergovi jde jen o peníze”, tvrdě pokračuje Jonathan Hill.

 

A měl pravdu. Jeho slova potvrdil tým vědců ze Stockholmské univerzity, který nakonec zkoumal vzorek, který byl odebrán v místě nálezu. Geolog Volker Bruchert potvrdil obyčejný pozemský původ. Nakonec jde o čedič, který byl navezen ledovcem v hodně dávných dobách. Právě severní část Baltského moře vznikla v důsledku ledovcového tání. Horniny, které se valily spolu s ledovcovým masivem, nyní leží na mořském dně. Ani tvar, který by měl připomínat létající talíř není neobvyklý.

 

Jak bylo velké zklamání expedice nikdo oficiálně neví, poslední informace z jejich webových stránek je: "Vzorky byly zaslány k analýze a jakmile dostaneme výsledky, budeme poskytovat více informací zde". Bohužel od července zaplavilo jejich stránky ohledně projektu Ocean X až hororové ticho.

 

Ocean X team tedy musí na dně hledat dál, aby fandové měli opět zatajený dech a nechali pracovat na plno svou fantazii.

Vyšlo pro internetWEEK.cz také na http://deenamedia.blogspot.cz jako "Projekt Ocean X"

 

Další příspěvky autora: DeenaMedia


Články ve stejných kategoriích:

Hoax   Věda   Podvod   UFO   Ocean x team  


Kategorie Ocean x team

Baltské UFO – záhady trvajíBaltské UFO – záhady trvají
Potápěči si objekt na dně Baltského moře prohlédli, ale nevědí, o co vlastně jde. Může to být i stavba z doby studené války. V blízkosti objektu jim přestaly pracovat kamery i satelitní telefony.


Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře? Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře?
Švédský lovec pokladů se vrací prozkoumat záhadný objekt na dně Baltského moře. Peter Lindberg odhaduje, že by mohlo jít o lidský výtvor, například o kamennou stavbu typu Stonehenge. Získal sponzora a hodlá v pátrání pokračovat.


Kategorie Věda

Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?


Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.


Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!


Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.


I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí