internetWEEK.cz menu TOPlist

Mizející střední třída je nový normál?

Mizející střední třída je nový normál?

Všimli jste si, že pomalu chudnete, i když jste byli v 90. letech poměrně úspěšní profesionálové a vaše profese se ještě před 10 lety zdála být zárukou slušného příjmu a víceméně nadprůměrného životního standardu? Nejste v tom sami....

 

Mizející střední třída je nový normál?

„Téměř tři roky po skončení poslední velké krize hodně Američanů stále bojuje o přežití, protože jejich kvalifikace přestává být v rychle se měnící ekonomice pro zaměstnavatele zajímavá. Téměř polovina domácností střední třídy dnes žije stylem od výplaty k výplatě,“ uvádí se v nedávném průzkumu finanční firmy NestWise. Asi 45 procent domácností s příjmy mezi 50.000 a 150 000 dolarů za rok (1 000 000 až 3 000 000 Kč) utratí každý měsíc všechno ze svých příjmů některé i více. Většina těchto domácností nemá dostatečné úspory, aby se v budoucnosti vypořádala se ztrátou zaměstnání nebo jiným finančním problémem.

 

Více než polovina dotázaných pokládá současnou ekonomiku za nejistou. Třetina řekla, že se obává ztráty práce a také toho, že se jim nepodaří najít další práci, zatímco 47 procent se obává o své penzijní úspory.

 

Jedním z důvodů těchto obav jsou mizející pracovní příležitosti, které dříve v Americe dovolovaly i lidem bez vysokoškolského vzdělání stát se součástí střední třídy. Od 80. let narůstala zaměstnanost u profesí, které vyžadovaly nejvyšší a nejnižší pracovní kvalifikaci. V téže době prudce stoupaly příjmy firem, zatímco příjmy většiny Američanů ve velké míře stagnovaly. V roce 2012 se korporátní zisky zvýšily na 25.6% (nejvíce od roku 1951).

 

Ekonom Lawrence Mishel, prezident think-tanku Economic Policy Institute ve Washingtonu, komentuje: „Máme tady v současnosti ekonomiku, která zajišťuje prosperitu velkým korporacím, dokonce i když se pohybují hluboce pod svou výkonností a kdy většině rodin a dělníků se daří špatně. Je to jasný důkaz, že dochází k odpojení mezi oblastí podnikání a vysoce příjmovými rodinami a velkou většinou společnosti.“

 

Motivační kouč Steve Siebold studoval dlouho rozdíly mezi myšlením střední třídy a bohatými lidmi. Své dlouhé studium shrnul v knize „Jak myslí bohatí“ (How Rich People Think)... | 100 tipů - Jak myslí bohatí >>>

 

Podle jedné studie Brookings Institution divergence mezi příjmy korporací a příjmy průměrných Američanů by mohla znamenat „novou normálnost“. Je pravděpodobné, že ke změně této příjmové nerovnosti, která se rozvinula za posledních 30 let, rozhodně nedojde v nejbližší době. Z daňových přiznání lze prokázat, že tato nerovnost v letech 1987 až 2009 stále stoupala. Americké průzkumy zdůrazňují, že dokonce i když se ekonomika „zotavuje“ v důsledku vládních opatření, hluboké posuny na pracovním trhu a koncentrace příjmů nabourávají sociální a ekonomickou mobilitu.

 

Jak je vidět, jedná se o problém globální, nikoli pouze český či evropský.

 

Zdroj: http://www.cbsnews.com/8301-505123_162-57577996/a-vanishing-middle-class-the-new-normal/
Foto: https://www.flickr.com/photos/30544210@N04/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Peníze   Krize  


Kategorie Krize


Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Bankrot Detroitu: varování pro všechnyBankrot Detroitu: varování pro všechny
Detroit je prvním z velkých měst USA, které muselo vyhlásit bankrot. Příčiny nelze hledat jen v krizi automobilového průmyslu ale také v chybách politiků v posledních desítkách let. A bývalý starosta města jde na 28 let do vězení.



Deprese  - co s ní? Deprese - co s ní?
Depresivní nálady se zdají být banální věcí, vědci a lékaři si to však nemyslí. Zkoumají tuto psychickou nemoc permanentně. A ta se šíří po světě jako podivná nákaza.



Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů
Ekonom Joseph Stiglitz varuje před obrovským zadlužením studentů, které může mít neblahý vliv na americkou ekonomiku.



Sedm novodobých sociálních třídSedm novodobých sociálních tříd
BBC provedla velký průzkum a rozdělila společnost do sedmi nových sociálních tříd, které ani zdaleka neodrážejí pouze příjmovou a majetkovou stránku.



Ve Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužůVe Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužů
Počet sebevražd ve Velké Británii stoupá. Každý den se rozhodne se životem skoncovat 12 mužů. Jak jsme na tom u nás?



Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!



Jak přežít krizi – světovou i vlastníJak přežít krizi – světovou i vlastní
Jakým způsobem se v dnešní době dobře zabezpečit proti krizi a nedostat se do velkých finančních až existenčních problémů? Kam investovat? Poradíme vám…



Hororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické kriziHororové vize pracovníka Světové banky o ekonomické krizi
Juraj Mesík (50) pracoval v terciárním sektoru i ve Světové bance. Patří mezi lidi, kteří vědí jiným pořádně zvednout tlak, neboť věci pojmenovává na rovinu.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí