internetWEEK.cz menu TOPlist

Sedm novodobých sociálních tříd

Sedm novodobých sociálních tříd

BBC provedla velký průzkum a rozdělila společnost do sedmi nových sociálních tříd, které ani zdaleka neodrážejí pouze příjmovou a majetkovou stránku.

Sedm novodobých sociálních tříd

Sociální třídy…slýcháme o nich zejména z úst politiků a politologů. V encyklopediích a na internetu naleznete různá rozdělení sociálních tříd. Slavná jsou dělení podle Marxe nebo Webera. Obvyklými kritérii jsou majetkové poměry, povolání, případně vzdělání.

 

Ekonomické poučky jsou sice hezké, ale život není o definicích. Příjem nebo majetkové poměry jsou jen jedním z mnoha společných prvků lidí v dané sociální třídě. Průzkum BBC proto připravil rozsáhlý dotazník a provedl výzkum na vzorku 161 obyvatel britského království. Kromě ekonomických kritérií vnesl do průzkumu i sociální a kulturní prvky. Mezi Velkou Británii a Českou republikou jsou sice rozdíly, rozdělení sociálních tříd by ovšem bylo aplikovatelné i na naši zemi:

 

Elita – jsou bohatí, mají kontakty, dosahují nejvyššího skóre ve všech ohledech (příjmy, sociální a kulturní kapitál).

 

Zajištěna střední třída – jsou to lidé s velmi dobrým příjmem, potkáte je na fotbale, ale také v divadle nebo v drahé restauraci stejně jako u okýnka fast foodu.

 

Technická střední třída – malá, izolovaná a poměrně nová třída, mají slušný příjem, ale mnohem hůře jsou na tom s kulturním kapitálem. Jejich životem je práce, ne kvůli snaze přežít, ale protože je to baví. Mnohdy jde o programátory, vědce. Pokud se už významně sdružují, pak jedině mezi sebou. Velké množství kontaktů tak tito lidé nemají. Překvapením je zjištění, že 59% této třídy jsou ženy.

 

Noví zaměstnanci - mají ucházející příjmy, poměrně dobrý kulturní kapitál ale menší sociální kontakty.

 

Tradiční zaměstnanci - jsou to lidé, kteří vám doma opraví elektrické rozvody nebo spotřebič, dělníci před důchodem apod. Dosahují nízké skóre ve všech ohledech, ale často žijí ve vlastním bytě nebo domě.

 

Omladina ve službách – žijí od výplaty k výplatě, obvykle v podnájmu. Jejich společenský život je na maximu, přes den úředničí nebo smaží hamburgery a po nocích a o víkendech tráví čas s přáteli v klubech apod.

 

Prekariát – nemají nic, jejich finanční i kulturní kapitál se limitně blíží k nule, sdružují se s přáteli na stejné úrovni.

 

Do jaké skupiny patříte? Můžete si udělat malý průzkum pomoci jednoduché aplikace . Ta je ovšem určena pro britské občany, takže například příjmy je nutné převést na libry a podělit nejméně 2,5x.

 

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Spole%C4%8Densk%C3%A1_t%C5%99%C3%ADda
http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/sedm-spolecenskych-trid-jste-elita-nebo-jen-zoufali-workholici/
http://www.bbc.co.uk/news/uk-22007058
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22025272
http://www.bbc.co.uk/science/0/21970879
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_British_Class_Survey
Foto: m0dlx, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Lidé   Velká Británie   Krize   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Velká Británie

Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.


Ve Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužůVe Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužů
Počet sebevražd ve Velké Británii stoupá. Každý den se rozhodne se životem skoncovat 12 mužů. Jak jsme na tom u nás?


Falklandy versus Malvíny: bezvýznamná plichta Falklandy versus Malvíny: bezvýznamná plichta
Na Falklandských ostrovech proběhlo zřejmě jedno z nejzbytečnějších referend v historii. Obyvatelé dali jasně najevo, že chtějí zůstat pod britskou vlajkou. Argentina ovšem vstřelila podobně symbolický gól do britské branky.


UFO: Něco tu létá, nevíme co, ale nevadí nám toUFO: Něco tu létá, nevíme co, ale nevadí nám to
Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se nebude zabývat šetřením pozorování UFO, protože tyto objekty zemi neohrožují. Letecký kontrolor prohlásil: vidíme asi jedno UFO měsíčně.


Smrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníkuSmrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníku
Ve Velké Británii bylo oznámeno, že důkazy spojené se smrtí vládního zbrojního inspektora Davida Kellyho budou drženy v utajení 70 let.


Kategorie Lidé

Extrémní izolace, lidská mysl a halucinaceExtrémní izolace, lidská mysl a halucinace
Věda potvrzuje, že osamělost produkuje halucinace. Té jsou vystaveni hlavně staří lidé nad 65 let. Lidská izolace je však studována i z jiných důvodů – patří neodmyslitelně například k vězeňství nebo k válečnému zajetí.


Lidskost se ztrácí!Lidskost se ztrácí!
Lidé si před dvaceti lety stěžovali, že ostatní jsou špatní. Byla jiná doba, vše bylo klidnější. Dnes si lidé na ulici bezdomovců nevšímají, nebo je upalují. Lidé se mezi sebou mlátí, udávají se a nedrží při sobě. Ohleduplnost a lidskost se ztrácí.


Příznaky transformacePříznaky transformace
Měníte se. Poznáte na sobě alespoň jeden z 51 symptomů spirituálního probuzení? Poradíme, jak s touto transformací naložit...


Lidé pomáhají světu – TEDLidé pomáhají světu – TED
Na internetu je možné zhlédnout zajímavou přednášku Inda, který vypráví téměř pohádkový příběh, jak pomáhá druhým lidem.


Nejdřív sex, potom možná vztahNejdřív sex, potom možná vztah
Když někoho potkáte, zkusíte si domluvit rande. Vídat se, poznávat, začít spolu chodit. A potom možná dojde na sex. Nebo někoho potkáte, dojde na sex, nezávazně se scházíte a možná nakonec spolu začnete chodit….
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí