internetWEEK.cz menu TOPlist

Sedm novodobých sociálních tříd

Sedm novodobých sociálních tříd

BBC provedla velký průzkum a rozdělila společnost do sedmi nových sociálních tříd, které ani zdaleka neodrážejí pouze příjmovou a majetkovou stránku.

Sedm novodobých sociálních tříd

Sociální třídy…slýcháme o nich zejména z úst politiků a politologů. V encyklopediích a na internetu naleznete různá rozdělení sociálních tříd. Slavná jsou dělení podle Marxe nebo Webera. Obvyklými kritérii jsou majetkové poměry, povolání, případně vzdělání.

 

Ekonomické poučky jsou sice hezké, ale život není o definicích. Příjem nebo majetkové poměry jsou jen jedním z mnoha společných prvků lidí v dané sociální třídě. Průzkum BBC proto připravil rozsáhlý dotazník a provedl výzkum na vzorku 161 obyvatel britského království. Kromě ekonomických kritérií vnesl do průzkumu i sociální a kulturní prvky. Mezi Velkou Británii a Českou republikou jsou sice rozdíly, rozdělení sociálních tříd by ovšem bylo aplikovatelné i na naši zemi:

 

Elita – jsou bohatí, mají kontakty, dosahují nejvyššího skóre ve všech ohledech (příjmy, sociální a kulturní kapitál).

 

Zajištěna střední třída – jsou to lidé s velmi dobrým příjmem, potkáte je na fotbale, ale také v divadle nebo v drahé restauraci stejně jako u okýnka fast foodu.

 

Technická střední třída – malá, izolovaná a poměrně nová třída, mají slušný příjem, ale mnohem hůře jsou na tom s kulturním kapitálem. Jejich životem je práce, ne kvůli snaze přežít, ale protože je to baví. Mnohdy jde o programátory, vědce. Pokud se už významně sdružují, pak jedině mezi sebou. Velké množství kontaktů tak tito lidé nemají. Překvapením je zjištění, že 59% této třídy jsou ženy.

 

Noví zaměstnanci - mají ucházející příjmy, poměrně dobrý kulturní kapitál ale menší sociální kontakty.

 

Tradiční zaměstnanci - jsou to lidé, kteří vám doma opraví elektrické rozvody nebo spotřebič, dělníci před důchodem apod. Dosahují nízké skóre ve všech ohledech, ale často žijí ve vlastním bytě nebo domě.

 

Omladina ve službách – žijí od výplaty k výplatě, obvykle v podnájmu. Jejich společenský život je na maximu, přes den úředničí nebo smaží hamburgery a po nocích a o víkendech tráví čas s přáteli v klubech apod.

 

Prekariát – nemají nic, jejich finanční i kulturní kapitál se limitně blíží k nule, sdružují se s přáteli na stejné úrovni.

 

Do jaké skupiny patříte? Můžete si udělat malý průzkum pomoci jednoduché aplikace . Ta je ovšem určena pro britské občany, takže například příjmy je nutné převést na libry a podělit nejméně 2,5x.

 

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Spole%C4%8Densk%C3%A1_t%C5%99%C3%ADda
http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/sedm-spolecenskych-trid-jste-elita-nebo-jen-zoufali-workholici/
http://www.bbc.co.uk/news/uk-22007058
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22025272
http://www.bbc.co.uk/science/0/21970879
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_British_Class_Survey
Foto: m0dlx, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Lidé   Velká Británie   Krize   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Velká Británie

Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.


Ve Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužůVe Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužů
Počet sebevražd ve Velké Británii stoupá. Každý den se rozhodne se životem skoncovat 12 mužů. Jak jsme na tom u nás?


Falklandy versus Malvíny: bezvýznamná plichta Falklandy versus Malvíny: bezvýznamná plichta
Na Falklandských ostrovech proběhlo zřejmě jedno z nejzbytečnějších referend v historii. Obyvatelé dali jasně najevo, že chtějí zůstat pod britskou vlajkou. Argentina ovšem vstřelila podobně symbolický gól do britské branky.


UFO: Něco tu létá, nevíme co, ale nevadí nám toUFO: Něco tu létá, nevíme co, ale nevadí nám to
Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se nebude zabývat šetřením pozorování UFO, protože tyto objekty zemi neohrožují. Letecký kontrolor prohlásil: vidíme asi jedno UFO měsíčně.


Smrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníkuSmrt Davida Kellyho: Tajemství vrtulníku
Ve Velké Británii bylo oznámeno, že důkazy spojené se smrtí vládního zbrojního inspektora Davida Kellyho budou drženy v utajení 70 let.


Kategorie Krize

Mizející střední třída je nový normál?Mizející střední třída je nový normál?
Všimli jste si, že pomalu chudnete, i když jste byli v 90. letech poměrně úspěšní profesionálové a vaše profese se ještě před 10 lety zdála být zárukou slušného příjmu a víceméně nadprůměrného životního standardu? Nejste v tom sami....


Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.


Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…


Bankrot Detroitu: varování pro všechnyBankrot Detroitu: varování pro všechny
Detroit je prvním z velkých měst USA, které muselo vyhlásit bankrot. Příčiny nelze hledat jen v krizi automobilového průmyslu ale také v chybách politiků v posledních desítkách let. A bývalý starosta města jde na 28 let do vězení.


Deprese  - co s ní? Deprese - co s ní?
Depresivní nálady se zdají být banální věcí, vědci a lékaři si to však nemyslí. Zkoumají tuto psychickou nemoc permanentně. A ta se šíří po světě jako podivná nákaza.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí